Results

Achievements at
orienteering events

EUOC Big Weekend - Arthur's Seat, 27/01/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https//euoc.wordpress.com/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Green (length: 2.7km, climb: 130m, 10 controls)
Point calculations
901.77 + (119.46 x (3,289.06 - T)) / 772.08
Other courses: Brown | Blue | Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mary Ross INT F 1972 00:28:23 1147
2 Kathryn Barr MOR F 1999 00:28:35 1145
3 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:32:16 1111
4 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:36:54 1068
5 Quentin Harding CLARO M 1962 00:37:32 1062
6 Carol McNeill LOC F 1944 00:38:18 1055
7 Jane Anthony SROC F 1956 00:40:23 1036
8 Mike Hampton OD M 1946 00:40:29 1035
9 Scott Newey MAROC M 1969 00:43:43 1005
10 Susan Stevens AIRE F 1953 00:43:59 1002
11 Jane Carcas INT F 1966 00:44:32 997
12 Hannah Brown NATO F 2003 00:45:20 990
13 Eleanor Pyrah ESOC F 1944 00:46:01 983
14 Christine Robinson LOC F 1956 00:47:11 973
15 Mike Stewart ESOC M 1958 00:47:18 972
16 Helen Rennie WCOC F 1973 00:48:19 962
17 Benedict Sanderson NATO M 2006 00:48:23
18 Heather Smithard KFO F 1949 00:48:28 961
19 Liz Godfree DVO F 1948 00:49:06 955
20 Nicky Masson MV F 1964 00:49:18 953
21 Henri Shepherd INVOC F 1968 00:49:28 951
22 Ranald Macdonald DVO M 1952 00:50:06 946
23 Teresa Finlay FERMO F 1950 00:53:28 914
24 Lovisa Nimvik Stern AUOC W 1998 00:53:56
25 Jennifer Murphy DEE F 1980 00:54:46 902
26 Kim Sanderson NATO F 1975 00:55:31 895
27 John Brewer SROC M 1964 00:56:00 891
28 Julie Watson ECKO F 1967 00:56:14 889
29 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:56:32 886
30 Viv Macdonald DVO F 1952 00:56:34 886
31 Andrea Lines ECKO F 1964 00:57:22 878
32 Neil POLWART FVO M 1977 00:57:24 878
33 Lyn West SOS F 1954 00:57:27 877
34 Anne Stevenson ESOC F 1948 01:00:15 851
35 Nicola Stevens BOK F 1964 01:02:14 833
36 Anne Hickling ESOC F 1955 01:02:42 829
37 Judith Goodair EPOC F 1941 01:03:18 823
38 Richard Clark EBOR M 1946 01:03:25 822
39 Mary Nixon SOC F 1949 01:08:06 778
40 Guy Goodair EPOC M 1936 01:08:33 774
41 Christine Mahony ESOC F 1959 01:08:37 774
42 Anne Thom ESOC F 1950 01:09:28 766
43 Kathleen Lessells ESOC F 1948 01:10:04 760
44 Joyce Rammell SOLWAY F 1947 01:10:19 758
45 Adrienne Sowood INVOC F 1944 01:13:36 727
46 Lotta Ruha GUOC W 1999 01:14:37 718
47 Lisbeth Damsgaard W 1954 01:14:55
48 Malcolm Mahony ESOC M 1948 01:19:47 670
49 Melissa Aliouat GUOC W 1999 01:21:23
50 Janet Clark ESOC F 1941 01:21:26 655
51 Lucie Hamplova AUOC F 1994 01:25:14 619
52 Ben POLWART FVO M 2003 01:31:11 564
- Anna Eriksson OK Älgen W 1969 00:27:39
- Jen Gale DVO F 1946 00:33:21
- Tim Sowood INVOC M 1944 00:40:25
- Linnea Hersén GUOC F 1995 00:41:52
- Marion MacCormick BASOC F 1944 01:09:11
Showing results 1 - 57 of 57