Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival Individual 1 (UKOL), 31/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2018/JK2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 10 (W45) (length: 4.125km, climb: 235m, 22 controls)
Point calculations
1,069.19 + (82.86 x (3,631.72 - T)) / 864.79
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M16,M18,M20) | UKOL 4 (W16,W18,W20) | UKOL 5 (M35,M40) | UKOL 6 (M45) | UKOL 7 (M50) | UKOL 8 (M55) | UKOL 9 (M60,W35,W40) | UKOL 11 (M65,W50) | UKOL 12 (W55) | UKOL 13 (M70) | UKOL 14 (W60) | UKOL 15 (M75,W65) | UKOL 16 (M80,W70) | UKOL 17 (M85,W75) | UKOL 18 (W80,W85) | 19 | 20 | 21 | 22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Monro CLOK F 1971 00:34:40 1218
2 Mark Chapman SYO M 1965 00:34:53 1217
3 Kirsty Bryan-Jones FVO F 1970 00:39:44 1189
4 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:40:22 1185
5 Andy Sykes DVO M 1965 00:41:28 1179
6 Hege Feiring IL Tyrving W 1973 00:43:07
7 Ole Ingesen Sarpsborg OL M 1968 00:43:45
8 Graeme Ross INT M 1973 00:44:00 1164
9 Emma Harrison EPOC F 1972 00:44:07 1164
10 Guro Harstad WAOC F 1972 00:44:30 1161
11 Beccy Osborn FVO F 1972 00:44:48 1160
12 Sheralee Bailey DFOK F 1970 00:45:06 1158
13 Anna Chapman SO F 1973 00:46:05 1152
14 Stefan Hess OLV Zug M 1973 00:46:10
15 Jensen Sarpsborg OL M 1968 00:46:12
16 Ian Wilson LEI M 1966 00:46:22 1151
17 Nick Martin CLOK M 1970 00:46:30 1150
18 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:46:55 1147
19 Stephen McKinley SN M 1964 00:47:15 1146
20 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:48:06 1141
21 Ann Roller J W 1973 00:48:56
22 Paul O'Sullivan-Hourihan BOC M 1968 00:49:21
23 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:49:56 1130
24 Jon Chandler LOK M 1967 00:50:24 1127
25 Pauline Tryner SYO F 1972 00:50:57 1124
26 Natasha Conway AIRE F 1971 00:51:34 1121
27 Michelle Mackervoy DVO F 1970 00:52:00 1118
28 Simon Gale DVO M 1970 00:52:22 1116
29 Peter Smith SOC M 1965 00:52:35 1115
30 Zlatko Peev SLOW M 1970 00:52:48 1114
31 Philip Bartram NOR M 1972 00:52:52 1113
32 Diane Mayes CLOK F 1972 00:52:55 1113
33 Sharron Richardson WRE F 1972 00:53:44 1108
34 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:53:53 1107
35 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK M 1973 00:54:04
36 Mark Wood ESOC M 1968 00:54:07 1106
37 Eddie Whittle BKO M 1969 00:54:36 1103
38 Chris O'Donnell DVO M 1968 00:54:47 1102
39 Katherine Hampshire NN F 1969 00:54:53 1102
40 Rod Harrington DFOK M 1966 00:55:18 1099
41 Paul Chapman MAROC M 1971 00:55:22 1099
42 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:55:33 1098
43 David Aspin CLOK M 1969 00:55:33 1098
44 Stefan Peykov SLOW M 1965 00:55:34 1098
45 Alison Howe SAX F 1972 00:55:39 1097
46 Andy McCann INVOC M 1964 00:55:42 1097
47 Ian Chafer HOC M 1965 00:55:48 1096
48 Sam Healy SBOC F 1973 00:55:58 1095
49 Claudia Kehrle OLG S W 1973 00:56:04
50 Robert Cranston RR M 1965 00:56:06 1095
51 Andy Paterson CLYDE M 1967 00:56:27 1093
52 Jacquie Laird INVOC F 1972 00:57:16 1088
53 Mark Webster NOC M 1965 00:57:25 1087
54 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 00:57:43 1085
55 Christopher Ashenden SN M 1964 00:57:45 1085
56 Jane Stagg BOK F 1971 00:58:42 1080
57 Andrew Macpherson CLYDE M 1967 00:59:55 1073
58 John Green CLOK M 1972 00:59:56 1073
59 Tanya Taylor LOG F 1970 01:00:12 1071
60 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:00:20 1070
61 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:00:40 1068
62 Wey Lena OLG Zurich W 1973 01:01:14
63 Adrian Bailey HOC M 1966 01:02:15 1059
64 David Rochester CLARO M 1970 01:02:37 1057
65 Katie Clarke SN F 1971 01:02:58 1055
66 Sean Mitchell HH M 1972 01:03:12 1054
67 Josie Stansfield FVO F 1969 01:03:17 1053
68 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:03:32 1052
69 Mark Bristow BOF M 1964 01:04:33 1046
70 Kate Turner SO F 1973 01:05:28 1041
71 Marcus Tett SYO M 1964 01:05:53 1038
72 Iain Tebbutt DRONGO M 1967 01:06:03 1037
73 James Garnett SYO M 1968 01:08:24 1024
74 Roland Zahner OLV Zug M 1968 01:08:24
75 Nuala Callery WatO W 1973 01:08:31
76 Tom Todd INVOC M 1965 01:09:53 1015
77 Jon Darley GO M 1966 01:10:35 1011
78 Rachel Kirkland INT F 1971 01:11:46 1005
79 David Harrison EPOC M 1971 01:12:55 998
80 Dawn Figg HH F 1969 01:13:32 994
81 Helen Ellis PFO F 1972 01:14:09 991
82 James Morris BOK M 1970 01:14:41 988
83 Mark Earnshaw LVO M 1964 01:15:32 983
84 Marcus Bateman SN M 1965 01:16:31 977
85 Louise Tonge BOK F 1969 01:18:10 968
86 Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M 1970 01:20:15 956
87 Gavin Cairns LVO M 1968 01:20:23 955
88 Nigel Pim WatO M 1973 01:20:28
89 John Smith OD M 1964 01:20:41 953
90 Helen Hague WAOC F 1969 01:22:12 945
91 Christian Egli OLG S M 1973 01:23:44
92 Jim Nickolls QO M 1968 01:24:52 929
93 Esther Gooch MAROC F 1973 01:25:25 926
94 Alison Hooper LOC F 1973 01:25:40 925
95 Edward Jones DEE M 1969 01:26:36 919
96 Sally Hughes WCH F 1970 01:28:40 907
97 Martin O Donnell GEN M 1973 01:30:02
98 Nita Jackman NOR F 1973 01:32:04 888
99 Michelle Oxtoby OD F 1973 01:32:27 886
100 Clive Hillier LOK M 1964 01:35:27 868
101 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:37:47 855
102 Alan Bowers HH M 1970 02:03:00 710
- Juliette Soulard OD F 1971 00:49:21
- Terje Linl M 1968 00:57:32
- Alice Owen BOK F 1973 01:05:15
- Iain Phillips LEI M 1967 01:13:25
- Richard Ensoll M 1968 01:15:14
- Ricardo Fernandes WCH M 1973 01:18:04
- Beverley Inkson SYO F 1969 01:19:53
- Richard Crabb BOF M 1965 02:12:24
Showing results 1 - 110 of 110