Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Championships Individual (UKOL), 26/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish-orienteering.org/documents/results/soc2018/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 5 (M16,M60) (length: 6.025km, climb: 135m, 12 controls)
Point calculations
1,148.50 + (97.77 x (4,776.59 - T)) / 1,175.07
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W65,W70) | UKOL Course 11 (M80,W75,W80) | Course 12 | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18 | UKOL Course 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL Course 3 (M45,M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL Course 7 (M65,W45,W50) | UKOL Course 8 (M70,W16,W55) | UKOL Course 9 (M75,W60)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Matthew Gooch MAROC M 2002 00:43:31 1329
2 Peter Molloy FVO M 2002 00:48:07 1306
3 John Tullie RR M 1957 00:53:10 1281
4 Martin Dean FVO M 1957 00:54:35 1273
5 Daniel Campbell MOR M 2002 00:56:31 1264
6 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:57:41 1258
7 Nick Hale MAROC M 1958 00:58:45 1253
8 Pierre Lardet FVO M 2003 01:00:52
9 Keith Tonkin BL M 1958 01:06:08 1216
10 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:07:32 1209
11 John Embrey DEE M 1958 01:07:53 1207
12 Bob Cherry AYROC M 1957 01:08:28 1204
13 Robert Daly GRAMP M 1957 01:09:21 1200
14 Paul Duley GRAMP M 1954 01:13:34 1179
15 Graham McIntyre INT M 1958 01:15:01 1171
16 Robert Hickling BASOC M 1954 01:15:06 1171
17 Mark Holliday FVO M 1956 01:16:57 1162
18 Davie Frame TAY M 1958 01:17:01 1161
19 Richard Tiley LOC M 1958 01:18:24 1155
20 Simon Filmore LOC M 1956 01:20:19 1145
21 Callum Scott BASOC M 1956 01:21:27 1139
22 Alan Halliday MOR M 1954 01:22:32 1134
23 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:24:47 1123
24 Grant Carstairs TAY M 1954 01:26:35 1114
25 Paul Furness MOR M 1954 01:27:49 1108
26 Colin Swallow SN M 1957 01:28:55 1102
27 Graham Capper LOC M 1958 01:28:59 1102
28 Bruce Peat Counties Manukau M 1958 01:32:05
29 Nick Campbell DEE M 1957 01:32:06 1086
30 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:36:31 1064
31 Colin Matheson MOR M 1954 01:38:58 1052
32 Donald Grassie MOR M 1956 01:40:20 1045
33 James Purves RR M 1957 01:40:24 1045
34 Stanley Flint FVO M 2003 01:41:38
35 Matthew Ross INT M 2003 01:44:27
36 David Nisbet ESOC M 1956 01:44:59 1022
37 Kevin Parkes HH M 1958 01:47:41 1008
38 Ruaridh Flint FVO M 2003 01:49:29
39 Ray Collins WCH M 1955 01:50:27 995
40 Mark Kassyk ESOC M 1957 01:55:30 969
41 Jonty Goodwin WCOC M 2003 01:58:36
42 Paul Williams BL M 1950 02:10:02 897
- Derek Fryer LOC M 1954 00:59:50
Showing results 1 - 43 of 43