Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 2 (UKOL) Long Distance, 28/05/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2017-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) (length: 5.6km, climb: 205m, 14 controls)
Point calculations
1,125.56 + (88.21 x (4,374.26 - T)) / 849.22
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70) | UKOL Green (W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85) | Course 12 | Course 13 | Course 14 | Course 15


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:40:59
2 Obbie Fox DEVON M 2002 00:44:51
3 Stanley Heap SO M 2001 00:45:56 1294
4 Finlay Johnson SROC M 2002 00:47:48
5 Mike Johnson SROC M 1960 00:49:24 1272
6 James Clemence SWOC M 1960 00:49:25 1272
7 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:49:27
8 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:50:05 1268
9 David Harper GO M 1954 00:54:01 1243
10 Reuben Vasey DEVON M 2001 00:54:42 1239
11 Bob Dredge WCH M 1951 00:55:02 1237
12 Chris Pritchett WIGHTO M 1959 00:55:45 1232
13 Chris Moncaster KERNO M 1954 00:57:01 1225
14 Philip Eeles SOC M 1955 00:57:24 1222
15 Ian Ditchfield MV M 1956 00:57:28 1222
16 Peter Warland SOS M 1965 00:57:53 1219
17 Rob Parkinson DEVON M 1956 00:58:14 1217
18 Craig Storey WRE M 1960 00:58:24 1216
19 Lesley Ross OD F 1966 00:58:59 1212
20 Andy Jones SLOW M 1958 00:59:08 1211
21 Steve Blount SO M 1960 00:59:16 1211
22 Felix Lunn OD M 2002 00:59:44
23 Gavin Clegg BOK M 1955 01:00:18 1204
24 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:00:34 1202
25 Lucie Todhunter SROC F 1980 01:00:40 1202
26 Dave Kingham TVOC M 1956 01:01:34 1196
27 Oliver Flippance OD M 2002 01:02:43
28 Chris Hooker SO M 1961 01:02:56 1188
29 Mike Frizzell BADO M 1958 01:03:05 1187
30 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:03:35 1184
31 Ray Collins WCH M 1955 01:04:18 1179
32 Mark Collins DFOK M 1960 01:04:20 1179
33 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:04:31 1178
34 Andy Emmerson OD M 1956 01:04:47 1176
35 Phil Newall KERNO M 1962 01:04:59 1175
36 Anne Straube OD F 1975 01:05:15 1173
37 Andy Campbell DEE M 1961 01:07:10 1161
38 Alan Honey BOK M 1960 01:07:24 1160
39 William Matthews DEVON M 2002 01:07:36
40 Paul Bradbury SYO M 1957 01:07:40 1158
41 Nick Dennis BOK M 1960 01:08:06 1155
42 Barry Elkington OD M 1956 01:08:17 1154
43 Oliver Lunn OD M 2002 01:08:59
44 Charlie Turner SLOW M 1953 01:09:10 1149
45 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:09:32 1147
46 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:10:12 1142
47 Peter Foster BOK M 1957 01:10:13 1142
48 Graham Pring KERNO M 1955 01:10:18 1142
49 Jon Paton SN M 1960 01:10:33 1140
50 Andy Robinson SLOW M 1954 01:11:48 1132
51 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:12:06 1131
52 Richard Wilson LOC M 1953 01:12:41 1127
53 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:12:51
54 Richard Catmur SLOW M 1954 01:13:41 1121
55 Gary Mills TVOC M 1955 01:14:16 1117
56 Heather Fellbaum MDOC F 1963 01:14:25 1116
57 Louis Weibel BUSSOLA OK M 2001 01:14:43
58 John Briggs BKO M 1958 01:14:55 1113
59 John Simmons BOK M 1951 01:15:09 1112
60 Paul Prudhoe Central Coast M 1953 01:15:10
61 Paul Wright PFO M 1961 01:15:29 1109
62 Andrew Howard WIM M 1974 01:15:40 1108
63 Barry Olds KERNO M 1953 01:15:57 1107
64 Sally Calland RSOC F 1975 01:15:57 1107
65 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:16:32 1103
66 Leon Ricketts AIRE M 1976 01:17:50 1095
67 Christopher Ashenden SN M 1964 01:18:25 1091
68 Kerina Lake SBOC F 1978 01:18:49 1089
69 Ian Farrell MDOC M 1981 01:19:09 1087
70 Jerry Purkis SAX M 1956 01:20:02 1081
71 Vesela CHOKOEVA TVOC F 1973 01:20:10 1080
72 Jim Wood ERYRI M 1960 01:20:15 1080
73 Nigel Beasant DEE M 1960 01:21:06 1074
74 Glyn Williams WIGHTO M 1953 01:21:42 1071
75 Andrew Yeates WCH M 1960 01:22:09 1068
76 Eamon Staunton WIM M 1956 01:22:31 1066
77 Dorien James SMOC M 1961 01:22:34 1065
78 Joe House SO M 1954 01:22:49 1064
79 Eric Heritage LEI M 1959 01:23:12 1061
80 Nikolay Yanev TVOC M 1973 01:23:24 1060
81 Colin Swallow SN M 1957 01:25:22 1048
82 Peter Smith WCH M 01:25:37
83 Lawrence Jones WRE M 1955 01:25:59 1044
84 Lesley Read BAOC F 1976 01:26:10 1043
85 Andrew Evans DFOK M 1955 01:27:28 1035
86 Karin Althoff KUNG F 1974 01:29:40
87 John Franklin SYO M 1951 01:29:53 1020
88 Ricardo Fernandes WCH M 1973 01:29:54 1020
89 John Walmsley WIM M 1955 01:30:43 1015
90 Stephen Eastley KERNO M 1954 01:31:53 1007
91 Graham Johnson DVO M 1955 01:34:21 992
92 Jonathan Hurford BOK M 1953 01:35:38 984
93 Robert Hick WSX M 1960 01:38:00 969
94 Matthew Carter QO M 1976 01:38:27 966
95 William Dehany CLOK M 1953 01:41:20 948
96 Steve Williams NGOC M 1955 01:43:43 934
97 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:44:18 930
98 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:46:53 914
99 Philip Craven DFOK M 1954 01:48:34 903
100 Geoffrey Hollins POTOC M 1954 02:05:23 798
Showing results 1 - 100 of 100