Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 03/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at novemberclassic.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Black (M21) (length: 12.375km, climb: 280m, 35 controls)
Point calculations
1,263.42 + (57.76 x (6,498.38 - T)) / 1,448.23
Other courses: UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | UKOL Light Green (M16) | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Bray SN M 1993 01:14:32 1344
2 Tom Bray SN M 1986 01:18:10 1336
3 Flurry Grierson DEVON M 2002 01:21:01 1329
4 Anthony Squire NOC M 1977 01:22:10 1326
5 Juraj Hammer BOF M 1977 01:23:03 1324
6 Jiri Martan 45 M 01:24:12
7 Nicholas Jarvis SO M 1996 01:24:51 1320
8 Ben Maliphant BOK M 1994 01:25:12 1319
9 Paul Couldridge SLOW M 1974 01:25:55 1317
10 Grey Grierson DEVON M 1997 01:26:48 1315
11 Michael Krajewski BAOC M 1982 01:27:12 1314
12 Robert Finch SOC M 1992 01:28:03 1312
13 William White SARUM M 1994 01:30:14 1307
14 Edward Dickins BAOC M 1986 01:33:29 1299
15 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:34:18 1297
16 Matthew Pickering UBOC M 1994 01:34:26 1297
17 Jan Travnicek TVOC M 1975 01:36:14 1292
18 Matt Whipple SWOC M 1989 01:39:46 1284
19 Craig Lucas LOG M 1997 01:40:01 1283
20 James Errington HH M 1997 01:41:39 1279
21 Antoine Pesenti DFOK M 1970 01:42:20 1278
22 Huw Stradling BAOC M 1991 01:43:32 1275
23 Richard Parkin DVO M 1968 01:44:47 1272
24 Richard Collyer GO M 1974 01:45:57 1269
25 Mark Saunders BKO M 1978 01:52:15 1254
26 Lawrence Jones NGOC M 1996 01:52:53 1252
27 Paul Gebbett BOK M 1969 01:55:31 1246
28 Simon Errington HH M 1963 01:56:19 1244
29 Alastair Flynn NOC M 1999 01:59:08 1238
30 Adam Fieldhouse LUOC M 1997 01:59:56 1236
31 Peter Dobra UBOC M 1999 02:01:26 1232
32 Peter Shirvington QO M 1973 02:08:27 1215
33 Brais Pineiro LOK M 1996 02:15:43 1198
34 Birbahadur Rai RSOC M 1984 02:17:33 1193
35 Alan Blanchflower WSX M 1985 02:18:27 1191
36 Matthew Rochester CLARO M 2001 02:20:50 1186
37 Martin Yeo DEVON M 1990 02:21:30 1184
38 Chaitanya Ijam RSOC M 1982 02:28:04 1168
39 Dimitar Gospodinov BKO M 1992 02:31:23 1160
40 Christian Saxtoft BOK M 1962 03:00:52 1090
Showing results 1 - 40 of 40