Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 03/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at novemberclassic.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) (length: 5.975km, climb: 140m, 21 controls)
Point calculations
1,045.70 + (69.67 x (4,736.57 - T)) / 959.46
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M55,M60,W35,W40) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80) | UKOL Light Green (M16) | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:49:53 1172
2 Chloë Cracknell SUFFOC F 2001 00:53:17 1157
3 Alison Simmons BOK F 1955 00:54:54 1150
4 Martin Wilson BKO M 1947 00:56:11 1145
5 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:56:31 1143
6 Ffion Jones SO F 2002 00:58:04 1137
7 Alan Leakey SLOW M 1953 00:58:15 1136
8 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 00:58:54 1133
9 Ellie Simmonds LOC F 2003 00:59:28 1131
10 Paul Basher HOC M 1954 01:00:06 1128
11 Melanie Slade SN F 1968 01:01:12 1123
12 Alison Howe SAX F 1972 01:02:31 1117
13 Pauline Tryner SYO F 1972 01:03:03 1115
14 Sue Bett 48 F 01:03:06
15 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:03:24 1113
16 Carol Lovegrove SN F 1972 01:03:29 1113
17 Charlie Turner SLOW M 1953 01:04:30 1109
18 Robin Smith SO M 1952 01:04:30 1109
19 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:05:25 1105
20 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:05:46 1103
21 Rebecca Aspin CLOK F 2000 01:05:52 1103
22 John Simmons BOK M 1951 01:06:24 1100
23 Sal Chaffey DVO F 1965 01:06:35 1100
24 Martin Goddard SARUM M 1958 01:06:36 1099
25 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:07:28 1096
26 Alun Jones TVOC M 1954 01:07:48 1094
27 Anna Chapman SO F 1973 01:07:51 1094
28 Peter Davis SOC M 1955 01:08:31 1091
29 Ali Kempson TVOC F 1965 01:08:41 1090
30 Pete Williams 23 M 01:09:11
31 Ray Collins WCH M 1955 01:09:16 1088
32 Joe House SO M 1954 01:10:26 1083
33 Helen Errington HH F 1961 01:10:27 1083
34 Phil Warry BOK M 1953 01:10:31 1082
35 Alison Smith TVOC F 1964 01:10:38 1082
36 Keith Willdig OD M 1949 01:12:25 1074
37 David Potter BOK M 1962 01:13:08 1071
38 Norman Wilson SOC M 1951 01:13:40 1069
39 Rory Percival HH M 1964 01:13:59 1067
40 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:14:17 1066
41 Dave Chapman SN M 1953 01:15:03 1063
42 Jim Graham WIM M 1951 01:15:09 1062
43 Maire Convery HH F 1967 01:15:10 1062
44 Annika Greenwood BKO F 1971 01:15:36 1060
45 Raffaella Marin SLOW F 1967 01:15:36 1060
46 Debra Robinson SN F 1966 01:15:43 1060
47 Brian Hughes HOC M 1947 01:15:48 1059
48 Mike Turner SO M 1950 01:16:01 1058
49 David Saunders HH M 1959 01:16:59 1054
50 Kate Brett BAOC F 1965 01:17:00 1054
51 Anya Crocker SOC F 1985 01:17:51 1050
52 Don McKerrow SLOW M 1952 01:18:20 1048
53 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:18:48 1046
54 Katie Clarke SN F 1971 01:19:00 1045
55 Geoff Wright GO M 1945 01:19:13 1045
56 Simon Blanchflower SAX M 1954 01:19:25 1044
57 Allan Darwell BOK M 1951 01:19:28 1043
58 Karen French WIM F 1967 01:20:29 1039
59 Chris Virgo DEVON M 1950 01:20:31 1039
60 Dave Smith WCH M 1953 01:20:37 1038
61 Veronica Barette SOC F 1973 01:21:15 1036
62 Helen Ashenden SN F 1964 01:21:16 1036
63 Laurence Gossage BOK M 1950 01:21:23 1035
64 Peter Dudman SO M 1951 01:22:03 1032
65 Anne Tynegate BADO F 1961 01:22:49 1029
66 Hedley Calderbank HH M 1951 01:22:58 1028
67 Jim Mallinson SLOW M 1949 01:24:18 1022
68 John Chesters DEVON M 1951 01:25:17 1018
69 Rachel Collins DFOK F 1993 01:25:22 1018
70 David Mullins SARUM M 1949 01:25:23 1018
71 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:26:09 1014
72 David Rosen SROC M 1953 01:26:18 1014
73 Lisa Methven BKO F 1969 01:26:24 1013
74 Lulu Williams SLOW F 1969 01:27:18 1009
75 Trond Ivar Tmmervold 17 M 01:28:26
76 Chris Johnson BOK M 1953 01:29:03 1002
77 Louise Tonge BOK F 1969 01:30:34 995
78 David Young SO M 1953 01:30:47 994
79 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:31:23 991
80 Megan Harrison EPOC F 1999 01:31:34 991
81 Barrie Pearson SO M 1950 01:32:26 987
82 John Nash LOC M 1950 01:32:59 985
83 Kevin Pickering WIM M 1953 01:34:47 977
84 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:35:10 975
85 Karen Baker BAOC F 1970 01:39:15 957
86 Jane Lambert SO F 1960 01:39:42 955
87 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:40:01 954
88 Gary Mills TVOC M 1955 01:40:12 953
89 Paul Taunton NGOC M 1950 01:42:33 943
90 Philip Hague WAOC M 1969 01:45:16 931
91 Roger Moore WIM M 1955 01:47:47 920
92 Tina Stratford WSX F 1971 01:49:25 913
93 Benjamin Mills WIM M 2002 01:49:55 911
94 Christopher Moon BOK M 1950 01:51:20 905
95 Karen Vines SMOC F 1968 01:51:45 903
96 Mark Foxwell BKO M 1964 01:51:49 902
97 Nicholas Maxwell DEVON M 1953 01:53:29 895
98 Freya Billinghurst NGOC F 2000 01:55:51 885
99 Nicola Brooke WSX F 1966 01:59:17 870
100 Philip Craven DFOK M 1954 01:59:28 869
101 Mike Elliot MV M 1951 02:04:17 848
102 Rebecca Medlock WSX F 1974 02:05:38 842
103 Charlotte Davis 30 F 02:24:40
104 Melanie Golding BKO F 1971 02:53:08 635
Showing results 1 - 104 of 104