Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Urban Event, 29/08/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2016%20events/Grove/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 5.8km, 18 controls)
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Keith Tonkin BL M 1958 00:33:58 1197
2 Gavin Clegg BOK M 1955 00:34:32 1191
3 John Embrey DEE M 1958 00:34:50 1188
4 Robert Sweatman SOC M 1961 00:36:28 1171
5 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:36:34 1170
6 Mike Frizzell BADO M 1958 00:37:43 1158
7 Ian Ditchfield MV M 1956 00:37:48 1157
8 Alun Jones TVOC M 1954 00:37:52 1157
9 Barry Elkington OD M 1956 00:38:23 1150
10 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:38:40 1147
11 Dave Kingham TVOC M 1956 00:39:38 1137
12 Alan Honey BOK M 1960 00:39:40 1137
13 David Vincent DVO M 1961 00:39:46 1136
14 Richard Pownall SMOC M 1959 00:40:35 1126
15 Nigel Hoult BKO M 1953 00:40:46 1124
16 Alan Rosen HH M 1955 00:40:51 1123
17 Jonathan Howell WCH M 1952 00:41:28 1115
18 Don McKerrow SLOW M 1952 00:41:44 1113
19 Sue Carter SLOW F 1967 00:41:50 1112
20 Patrick Smyth NATO M 1957 00:42:01 1110
21 Sal Chaffey DVO F 1965 00:42:13 1108
22 Peter Jones SN M 1956 00:42:34 1104
23 Richard Gardner OD M 1954 00:42:41 1103
24 Chris Poole TVOC M 1961 00:43:04 1099
25 Peter Martin MV M 1961 00:43:08 1098
26 Woo Allen BAOC F 1965 00:43:09 1098
27 Richard Bonnett BAOC M 1955 00:43:38 1092
28 Ian Byrne SMOC M 1957 00:43:52 1089
29 Delia Kingsbury WRE F 1965 00:44:08 1087
30 Robin Smith SO M 1952 00:44:16 1085
31 Karen French WIM F 1967 00:44:19 1085
32 Mike Capper WAOC M 1955 00:44:58 1077
33 Liz Phillips OD F 1964 00:46:05 1064
34 Karen Baker BAOC F 1970 00:46:26 1061
35 Ian Byford HH M 1958 00:47:08 1054
36 Carol Prosser BAOC F 1961 00:47:13 1053
37 Amanda Roberts LOG F 1962 00:47:37 1049
38 Sue Buxton TVOC F 1964 00:47:47 1047
39 Sarah Louise Francis SN F 1968 00:48:14 1042
40 Chris Johnson BOK M 1953 00:48:20 1041
41 Debra Robinson SN F 1966 00:48:34 1038
42 Richard Windsor LEI M 1962 00:48:44 1036
43 Ian Prosser BAOC M 1957 00:48:50 1035
44 John Duffield HH M 1947 00:49:19 1029
45 David Saunders HH M 1959 00:49:31 1027
46 Iain Brant BAOC M 1959 00:49:33
47 Phil Warry BOK M 1953 00:49:44 1025
48 Fiona Clough BKO F 1962 00:49:55 1023
49 Lucia Singer IND F 1971 00:51:05
50 Karen Howells RAFO F 1971 00:52:28 996
51 Neil Fraser NWO M 1961 00:52:57 991
52 Imants Lindermanis IND M 1961 00:54:21
53 Eoin Sharkey BKO M 1964 00:54:47 971
54 Liz Snell IND F 1974 00:55:30
55 Peter Wilson BKO M 1959 00:55:50 960
56 John Middler OD M 1952 00:55:57 959
57 Mark Jarrett IND M 1960 00:56:24
58 Clare Skidmore TVOC F 1984 00:56:25 953
59 Dave White IND 00:56:40
60 Lesley Ward SYO F 1969 00:57:05 946
61 Katherine Pike WIM F 1963 00:58:00 936
62 Angela Darley GO F 1973 00:58:44 928
63 Bill Child TVOC M 1961 00:59:35 919
64 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:00:55 905
65 Jane Blackford BADO F 1969 01:04:01 873
66 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:07:03 838
67 Carrie White IND 01:07:03
68 Mark Thompson TVOC M 1955 01:14:00 764
69 Brian Sewell BKO M 1957 01:16:48 734
70 Christopher Dalton TVOC M 1995 01:22:51 668
71 Colin Duckworth TVOC M 1957 01:26:19 630
72 Penny Rodgers TVOC F 1962 01:26:58 624
- Tim Nicholls mp IND 00:43:25
- Paul Hearn HH M 1964 00:45:32
- Mike Forrest BOK M 1954 01:10:28
Showing results 1 - 75 of 75