Results

Achievements at
orienteering events

BNC Weekend National Event (UKOL) and Welsh League, 25/02/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sboc.co.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL SHORT BLUE (M65,W18,W20,W45,W50) (length: 5.1km, climb: 130m, 16 controls)
Point calculations
1,068.61 + (76.49 x (3,774.63 - T)) / 670.51
Other courses: UKOL BLACK (M21) | UKOL BROWN (M35,M40) | UKOL SHORT BROWN (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL BLUE (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL GREEN (M70,W16,W55,W60) | UKOL SHORT GREEN (M75,M80,W65,W70,W75,W80) | LIGHT GREEN | ORANGE | YELLOW


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:40:36 1221
2 Hannah Hateley DEE F 2000 00:45:08 1190
3 Emma Harrison EPOC F 1972 00:45:27 1188
4 Christopher Calow DEE M 1952 00:46:01 1184
5 Andy Hemsted HOC M 1949 00:46:53 1178
6 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:49:27 1161
7 Ellie Bales POTOC F 2000 00:49:27 1161
8 John Simmons BOK M 1951 00:49:55 1158
9 Bill Hanley SYO M 1953 00:51:39 1146
10 Brian Johnson WIM M 1951 00:53:09 1135
11 Simon Branford WIM M 1979 00:53:31 1133
12 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:53:36 1132
13 John Britton MDOC M 1951 00:53:47 1131
14 Laura Harrison EPOC F 2001 00:55:03 1122
15 Karen Crawford BOK F 1969 00:55:44 1118
16 Susan Skinner WCOC F 1964 00:57:09 1108
17 Esther Revell LEI F 1985 00:57:33 1105
18 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:59:04 1095
19 Sharron Richardson WRE F 1972 00:59:06 1095
20 Jonathan Howell WCH M 1952 00:59:47 1090
21 Liz Phillips OD F 1964 00:59:54 1089
22 Sofie Andersen BOK F 1999 01:00:05 1088
23 Robert Brandon OD M 1949 01:00:39 1084
24 Rachel Dennis BOK F 1967 01:02:12 1073
25 John Harrison BADO M 1947 01:02:14 1073
26 John Robinson WCH M 1950 01:03:18 1066
27 Richard Wilson LOC M 1953 01:03:21 1066
28 Gill Lock SBOC F 1963 01:06:50 1042
29 Siobhan Lock SBOC F 1999 01:07:18 1039
30 Anthony Raven SWOC M 1972 01:07:45 1035
31 Ella Gilbert NOR F 1998 01:09:24 1024
32 John Mills SWOC M 1950 01:09:55 1021
33 Denise Wright MAROC F 1965 01:10:38 1016
34 Anne Tynegate BADO F 1961 01:10:49 1014
35 Andrew Payne DEE M 1951 01:11:12 1012
36 Tom Habgood SBOC M 1970 01:12:07 1006
37 Victoria Mccreadie WCH F 1981 01:12:23 1004
38 David Harrison EPOC M 1971 01:12:53 1000
39 Sian Calow DEE F 1961 01:13:37 995
40 Paul Ferguson SROC M 1951 01:13:57 993
41 David Potter BOK M 1962 01:14:29 989
42 David Rosen SROC M 1953 01:16:59 972
43 Lesley Ward SYO F 1969 01:17:19 970
44 Paul Taunton NGOC M 1950 01:17:36 968
45 Roman Kotecky OD M 1949 01:18:44 960
46 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:20:04 951
47 Heather Phipps OD F 1969 01:21:40 940
48 Diane Jacks WRE F 1968 01:21:52 939
49 Peter Colbert SWOC M 1952 01:58:13 690
Showing results 1 - 49 of 49