Results

Achievements at
orienteering events

BOK Blast - City of Bristol Races (UKUL & SEOUL), 11/06/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at bristolorienteering.org.uk/city-of-bristol-races-2017/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2 (length: 6.35km, climb: 40m, 36 controls)
Point calculations
1,130.26 + (130.15 x (3,277.33 - T)) / 651.53
Other courses: 1 | 5 | 6 | 7 | 9 | 10 | 3 Men | 3 Women | 4 Men | 4 Women

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:39:42 1309
2 Richard Barrett BAOC M 1970 00:41:53 1283
3 Jon Hollingdale JOK M 1963 00:42:35 1275
4 Sarah Rollins SN F 1976 00:43:24 1265
5 Cecilie Andersen BOK F 1997 00:43:44 1261
6 Martin Ward SYO M 1967 00:43:48 1260
7 Chris McCartney OD M 1969 00:44:09 1256
8 Phil Murray BOK M 1964 00:44:22 1253
9 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:44:30 1252
10 Mike Brett CHIG M 1964 00:44:33 1251
11 Iain Botheroyd OD M 1969 00:44:43 1249
12 Chloe Potter BOK F 1998 00:44:46 1248
13 Nick Gracie BOK M 1972 00:45:17 1242
14 Jamie Rennie LEI M 1970 00:45:50 1236
15 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:46:08 1232
16 Paul Murrin NGOC M 1973 00:46:55 1223
17 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:47:22 1217
18 Ben Green TVOC M 1977 00:47:40 1214
19 Tommi Grover BOK M 1976 00:47:42 1213
20 Dale Paget WSX M 1964 00:48:03 1209
21 Andrew Monro NGOC M 1969 00:48:31 1203
22 Scott Bailey BOK M 1972 00:48:38 1202
23 Sarah Gales TVOC F 1991 00:49:05 1197
24 Howard Waller TVOC M 1964 00:49:06 1196
25 Christophe Pige NGOC M 1971 00:49:20 1194
26 Adam Bennett IND M 1977 00:49:46
27 Paul Luttman SO M 1972 00:49:58 1186
28 Richard Hudson BOK M 1963 00:50:30 1180
29 David Marsh SO M 1963 00:50:36 1178
30 Abigail Kerr UBOC F 1992 00:50:42 1177
31 Paul Martin SN M 1967 00:50:48 1176
32 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:50:58 1174
33 Graeme Francis KNOBOC M 1965 00:51:05 1173
34 Tom McComiskie BAOC M 1977 00:51:09 1172
35 Brendan Healy SBOC M 1972 00:51:09 1172
36 Jane Baldock BOK F 1982 00:51:12 1171
37 Vicky Bailey EBOR F 1991 00:51:17 1170
38 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:51:26 1168
39 Adam Hampshire BOK M 1973 00:51:53 1163
40 Erinna Foley-Fisher BOK F 1988 00:52:06 1160
41 Anthony Flick LOK M 1976 00:52:11 1159
42 Tony Udris SYO M 1969 00:52:11 1159
43 Nick Biggs IND M 1977 00:52:39
44 kevin brooker NGOC M 1969 00:52:58 1150
45 Alex Owen LOK M 1975 00:53:12 1147
46 Marion Buechli Swiss O Tours W 1982 00:53:15
47 Peter Lake SBOC M 1974 00:53:31 1144
48 Ian Howells RAFO M 1963 00:53:56 1139
49 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:54:31 1132
50 Espen Fyhn Nilsen Stavanger OK M 1972 00:54:34
51 Clare Howes BOK F 1990 00:55:09 1124
52 Sue Carter SLOW F 1967 00:55:12 1123
53 Peter Shirvington QO M 1973 00:55:18 1122
54 Andrew Reynolds DEVON M 1966 00:55:28 1120
55 Allan McCall NGOC M 1967 00:55:50 1116
56 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:55:56 1115
57 Mark Edwards SROC M 1965 00:56:11 1112
58 Darren Baker DEE M 1967 00:56:23 1109
59 David Hodson HH M 1964 00:56:29 1108
60 Olwen Rowlands BOK F 1987 00:57:08 1100
61 Ashleigh Howells RAFO F 2000 00:57:12 1099
62 Stu Levene HH M 1969 00:57:30 1096
63 Nadine Wright OD F 1988 00:58:15 1087
64 Jeremy Parr SWOC M 1968 00:58:56 1079
65 Robert Hick WSX M 1960 00:59:19 1074
66 Marcus Bateman SN M 1965 01:00:07 1064
67 Kerina Lake SBOC F 1978 01:01:18 1050
68 Matthias Dalheimer IK Vikings OK M 1972 01:02:09
69 Mark Howell SN M 1965 01:02:22 1037
70 Jon Darley GO M 1966 01:03:31 1024
71 Alana Wright W 1996 01:03:43
72 Deborah Lamb SWOC F 1992 01:03:58 1018
73 Siobhan Henn SLOW F 1983 01:06:09 992
74 Ruth Forrest BOK F 1981 01:06:13 991
75 Sarah Edwards IND W 1982 01:06:15
76 Olivier Baechler OLC SKOG Fribourg M 1972 01:06:24
77 Alison Wright LOG F 1984 01:06:51 984
78 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 01:07:41 974
79 Ian Hylton BKO M 1969 01:08:18 966
80 Marc BLANQUART M 1967 01:08:30
81 Katie Swalwell DVO F 1979 01:09:40 950
82 Rob Oldfield HH M 1966 01:11:05 933
83 Margarita Kulnis Devyni OK W 1996 01:11:44
84 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:13:55 899
85 Graham Dunlop NWO M 1970 01:14:19 894
86 Mike Shires TVOC M 1974 01:14:40 890
87 Jessica Dring-Morris LEI F 2000 01:19:13 835
88 Andrew Ferguson SBOC M 1967 01:21:36
89 Andrey Pereverzin HH M 1962 01:27:24
90 Rachel Khan UBOC W 1996 01:29:18
91 Eleanor Davey BADO F 1998 01:29:39 710
92 Andy Furnell LOG M 1964 01:36:25 629
93 Helena Fielder BOK F 1980 01:48:40 482
- Paul Caban INT M 1964 00:45:30
- Caroline Craig NGOC F 1984 00:50:00
- Dave Chaffey DVO M 1963 00:51:59
- Katerina Skarkova NOR F 1999 00:54:21
- Baiba Birzniece AUSEKLIS IK W 1982 00:55:12
- Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 00:58:46
- Abigail Bateman SN F 1998 01:01:33
- Myra Sae Heng W 1996 01:23:02
Showing results 1 - 101 of 101