Results

Achievements at
orienteering events

White Rose Weekend & YHOA Superleague, 27/08/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blu (length: 5.5km, climb: 110m, 13 controls)
Point calculations
1,106.93 + (85.30 x (4,417.70 - T)) / 906.92
Other courses: Bla | Br | G | LG | LO | O | SBlu | SBr | SG | VSG | W | Y

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:45:32 1265
2 Obbie Fox DEVON M 2002 00:52:58
3 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:53:36 1220
4 Thomas Aspin CLOK M 2001 00:54:18 1216
5 Paul Bradbury SYO M 1957 00:54:24 1215
6 Andy Stott NGOC M 1962 00:55:44
7 David Williams AIRE M 1962 00:56:23 1204
8 Steve Blount SO M 1960 00:57:19 1199
9 Graham Johnson DVO M 1955 00:57:33 1198
10 Anne Straube OD F 1975 00:58:29 1192
11 Neil Harvatt HALO M 1956 00:59:30 1187
12 Andy Lewsley BL M 1955 00:59:58 1184
13 Steven Denby NOR M 2001 01:00:07 1183
14 Paul Hudson NOC M 1962 01:00:59 1178
15 Andrew Yeates WCH M 1960 01:01:29 1175
16 David Vincent DVO M 1961 01:02:25 1170
17 Lesley Ross OD F 1966 01:03:41 1163
18 Sally Calland RSOC F 1975 01:04:27 1159
19 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:04:27
20 Alexander Mathers CLOK M 1974 01:04:28 1159
21 John Birtwistle CLARO M 1957 01:04:54
22 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:06:31 1147
23 Jenny Johnson SYO F 1978 01:08:08 1138
24 Chris Hooker SO M 1961 01:08:19 1137
25 Dave Chapman SN M 1953 01:08:28 1136
26 Peter Moseley MDOC 01:09:31
27 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:11:37 1118
28 Esther Revell LEI F 1985 01:11:50 1117
29 Jeff Harris EBOR M 1955 01:13:29 1108
30 Robert Howlett EBOR M 1964 01:13:39 1107
31 Neil Hunter CLOK M 1960 01:15:03 1099
32 Simon Filmore LOC M 1956 01:15:12 1098
33 Stephen Richards SELOC M 1953 01:15:36 1096
34 Keith Roberts NOC M 1960 01:15:47 1095
35 Helen Meredith EBOR F 1979 01:15:49 1095
36 Mark Collins DFOK M 1960 01:16:24 1091
37 Kerina Lake SBOC F 1978 01:16:30 1091
38 David Riches CLOK M 1962 01:16:36 1090
39 Daniel Roth OD M 1971 01:18:22 1080
40 Lizzie Rosewell SUFFOC F 1981 01:18:46 1078
41 Roger Lott AIRE M 1950 01:18:50 1078
42 Faye Pinker AIRE F 1975 01:19:07 1076
43 Ian Farrell MDOC M 1981 01:19:22 1075
44 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:22:05 1059
45 Paul Taunton NGOC M 1950 01:25:39 1039
46 Paul Prudhoe Central Coast M 1957 01:26:24
47 Joe Field HALO M 2001 01:27:37 1028
48 Matthew Vasey LVO M 2002 01:29:01
49 Christian Wood PFO M 2002 01:30:01
50 Andrew Clark EBOR M 1961 01:30:33 1011
51 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:32:23 1001
52 Catherine Slade SAX F 1976 01:33:47 993
53 Joanne Field NATO F 1974 01:34:41 988
54 Ian Wells RAFO M 1953 01:34:59 986
55 Dave Hartley NGOC M 1952 01:35:01 986
56 Sasha Barker-Pilsworth M 2001 01:36:52
57 Chris Kilburn HOC M 1960 01:37:07 974
58 Helen Powell BOK F 1954 01:43:51 936
59 Patrick Murphy BOC M 1957 01:45:37
60 Paul Gregson OD M 1979 01:48:14 912
61 Sheila Pearce IND W 1972 01:49:03
62 Phil Headford BOF M 1959 01:54:52 874
63 Daniel Vasey LVO M 2002 01:59:03
64 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 02:29:42 678
- Andy Sykes M 1967 00:59:24
- Rebecca Simpson CLOK F 1977 01:08:54
Showing results 1 - 66 of 66