Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 22/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 (M18,M20,M21,M35,M40,W21) (length: 8.1km, climb: 480m, 22 controls)
Point calculations
1,261.56 + (72.39 x (5,335.23 - T)) / 1,245.79
Other courses: UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 5 (M60) | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W18,W20,W55) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alex Carcas EUOC M 1998 01:03:24 1351
2 Aidan Rigby CUOC M 1998 01:03:27 1350
3 Matthew Fellbaum EUOC M 1998 01:04:42 1346
4 Jack Leitch EUOC M 1998 01:06:30 1340
5 Alastair Thomas EUOC M 2000 01:07:22 1337
6 Finlay Todd INVOC M 1999 01:07:23 1337
7 Eddie Narbett EUOC M 1999 01:08:40 1332
8 Harrison McCartney OD M 1998 01:08:48 1332
9 Freddie Carcas INT M 1999 01:09:26 1329
10 James Ackland INT M 1999 01:09:29 1329
11 Christian Grierson DEVON M 1995 01:09:41 1329
12 David Roome SROC M 1982 01:09:42 1329
13 Finn Lydon EUOC M 1999 01:11:37 1322
14 Ben Stevens AIRE M 1987 01:12:47 1318
15 Alasdair Pedley EUOC M 1999 01:14:38 1311
16 Tom Wood ERYRI M 2000 01:15:19 1309
17 Daniel Spencer EUOC M 2000 01:16:02 1306
18 Joe Wright MAROC M 01:16:36
19 Zac Hudd WCOC M 2000 01:16:59 1303
20 Anthony Squire NOC M 1977 01:17:21 1302
21 Rob Baker CLOK M 1978 01:17:32 1301
22 Lachlan Chavasse QO M 1999 01:17:38 1301
23 Angus Harrington HH M 2001 01:18:28 1298
24 Andrew Stemp WAOC M 1997 01:21:54 1286
25 Mark Bown CLOK M 1980 01:22:14 1285
26 Thomas Howell SN M 2001 01:22:25 1284
27 Stanley Heap SO M 2001 01:22:50 1283
28 Luke Graham MAROC M 2001 01:23:00 1282
29 Dominic Dakin SYO M 2001 01:23:33 1280
30 Alistair Chapman MAROC M 2001 01:24:18 1278
31 Peter Tryner SYO M 1974 01:24:59 1275
32 William Thomas MWOC M 2001 01:25:32 1273
33 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:26:09 1271
34 Joe Taunton NOC M 1987 01:28:29 1263
35 Aislinn Prendergast SYO F 1989 01:28:57 1261
36 Luke Parker CLARO M 2000 01:31:53 1251
37 Alice Rigby CLOK F 1997 01:32:04 1251
38 Laura Goy SYO F 1983 01:35:46 1238
39 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 01:40:44 1220
40 Ben Breeze WCOC M 2000 01:41:04 1219
41 John Getliff MAROC M 2001 01:48:09 1195
42 Mary Fleming SYO F 1993 01:48:09 1195
43 Harry McMurtrie DEVON M 2000 01:48:30 1193
44 Ryan Elliot SYO M 2000 01:49:45 1189
45 Samuel New DUOC M 1997 01:51:08 1184
46 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:51:42 1182
47 Robert Gatenby AIRE M 1978 01:55:17 1170
48 Vicky Bailey EBOR F 1991 02:02:58 1143
49 Kevin Francis EBOR M 1982 02:03:07 1142
50 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 02:08:14 1124
51 Simon Hodgson SYO M 1974 02:15:44 1098
52 Scott Ashworth WCOC M 1977 02:19:08 1086
53 Gareth Phoenix SYO M 1974 02:19:15 1086
- Heather Monro CLOK F 1971 00:45:07
- David Bunn TVOC M 2001 01:12:21
- Samuel Fielding SHUOC M 1998 01:14:40
- Joshua Cooper EBOR M 1994 01:14:52
- Luke Piper DUOC M 1997 01:45:00
- George Van Dam HALO M 2001 01:48:40
Showing results 1 - 59 of 59