Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 22/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 5 (M60) (length: 5.9km, climb: 380m, 20 controls)
Point calculations
1,186.24 + (63.04 x (4,753.10 - T)) / 965.08
Other courses: UKOL 2 (M18,M20,M21,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 8 (M70,W18,W20,W55) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Matthew Gooch MAROC M 2002 00:45:55 1317
2 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:48:16 1308
3 Peter Molloy FVO M 2002 00:53:37 1287
4 Joe Hudd WCOC M 2003 00:55:12
5 Jim Bailey BOK M 2003 00:55:15
6 Frank Townley SN M 2003 00:55:49
7 Louis Macmillan ECKO M 2002 00:56:39 1275
8 Adam Conway GO M 2003 01:01:06
9 Joe Sunley WCOC M 2003 01:03:06
10 Charlie Rennie WCOC M 2003 01:03:27
11 Daniel Campbell MOR M 2002 01:04:05 1246
12 Paul Addison DVO M 1957 01:06:26 1236
13 Finlay Johnson SROC M 2002 01:06:32 1236
14 Peter Haines AIRE M 1954 01:09:48 1223
15 John Embrey DEE M 1958 01:10:08 1222
16 Oliver Flippance OD M 2002 01:10:31 1220
17 James Crawford BL M 1955 01:10:43 1220
18 Steve Corrigan EBOR M 1958 01:12:32 1212
19 Keith Tonkin BL M 1958 01:15:01 1203
20 Ian Ditchfield MV M 1956 01:15:51 1199
21 Alex Fielding HH M 2003 01:17:20
22 Harry O'Donovan LOC M 2002 01:22:23 1174
23 Derek Fryer LOC M 1954 01:23:54 1168
24 Neil Harvatt HALO M 1956 01:25:03 1163
25 Graham Capper LOC M 1958 01:25:41 1161
26 Dave Bales POTOC M 1955 01:26:13 1159
27 Peter Jones AIRE M 1956 01:27:45 1153
28 Paul Bradbury SYO M 1957 01:28:11 1151
29 Andy Lewsley BL M 1955 01:29:57 1144
30 Bruce Bryant OD M 1957 01:30:00 1144
31 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:31:33 1138
32 Dominic Green CLOK M 2003 01:32:24
33 Andy Emmerson OD M 1956 01:33:13 1131
34 Christopher Wright CLOK M 1958 01:35:27 1123
35 Richard Tiley LOC M 1958 01:35:41 1122
36 Mike Snell OD M 1956 01:35:44 1122
37 Nathan Chapple OD M 2003 01:37:44
38 Peter Jones AIRE M 1957 01:47:51 1074
39 Edward Mellor SELOC M 1969 01:51:53 1058
40 Ben Mather LOG M 2003 01:52:23
41 Patrick Murphy BOC M 1958 02:05:16
42 Jonty Goodwin WCOC M 2003 02:24:11
43 Samuel Doyle SYO M 2002 02:29:51 909
44 Henry Teasdale WCOC M 2003 02:43:06
Showing results 1 - 44 of 44