Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 22/04/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 7 (M65,W45,W50) (length: 4.8km, climb: 305m, 16 controls)
Point calculations
1,086.51 + (79.34 x (4,693.17 - T)) / 1,180.49
Other courses: UKOL 2 (M18,M20,M21,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M55,W21) | UKOL 5 (M60) | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 8 (M70,W18,W20,W55) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,M90,W80) | UKOL 13 (W85,W90) | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 David Peel SYO M 1966 00:44:20 1223
2 Jenny Peel SYO F 1968 00:53:53 1185
3 Steve Ingleby DEE M 1953 00:55:58 1176
4 Rona Molloy FVO F 1968 00:56:43 1173
5 Ruth Ker CLARO F 1967 00:56:47 1173
6 Bob Dredge WCH M 1951 00:56:48 1173
7 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:57:01 1172
8 Sara Campbell DEE F 1965 00:58:42 1165
9 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:59:49 1161
10 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:59:53 1160
11 Richard Payne EPOC M 1950 01:00:58 1156
12 Emma Harrison EPOC F 1972 01:02:04 1152
13 Richard Towler LOC M 1949 01:02:41 1149
14 Natasha Conway AIRE F 1971 01:02:47 1149
15 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:04:40 1141
16 Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:05:37 1137
17 Deb Murrell SROC F 1966 01:08:10 1127
18 Mike Godfree DVO M 1949 01:08:23 1126
19 Katherine Hampshire NN F 1969 01:09:02 1124
20 John Britton MDOC M 1951 01:09:03 1123
21 Sarah Bayliss SPLOT F 1968 01:09:18 1122
22 Nick Martin CLOK M 1970 01:10:18 1118
23 Josie Stansfield FVO F 1969 01:10:20 1118
24 Lorna Eades INT F 1967 01:11:49 1112
25 Susan Skinner WCOC F 1964 01:12:11 1111
26 Dave Smith WCH M 1953 01:13:32 1105
27 Jenny Lightfoot SYO F 1970 01:13:46 1104
28 Tamsin Horsler WIM F 1967 01:14:56 1100
29 Pauline Tryner SYO F 1972 01:15:14 1099
30 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:15:51 1096
31 Brian Johnson WIM M 1951 01:17:15 1090
32 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:20:40 1077
33 Keith MacDermott EBOR M 1949 01:21:06 1075
34 Liz Phillips OD F 1964 01:22:49 1068
35 Jane Ackland INT F 1964 01:22:51 1068
36 Helen Ellis PFO F 1972 01:23:58 1063
37 Roger Lott AIRE M 1950 01:24:02 1063
38 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:25:35 1057
39 Lisa Methven BKO F 1969 01:31:08 1034
40 David Rosen SROC M 1953 01:32:14 1030
41 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:33:11 1026
42 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:33:39 1024
43 Ricardo Fernandes WCH M 1973 01:36:18 1014
44 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:37:01 1011
45 Elaine Sutton DEE F 1967 01:40:17 998
46 Jane McCann MDOC F 1966 01:42:16 990
47 Jill Emmerson OD F 1964 01:42:41 988
48 Carolyn Rigby CLOK F 1966 01:44:37 980
49 Alison Matheson INVOC F 1970 01:48:46 963
50 Amanda Cooper EBOR F 1966 01:57:18 929
51 Clare Hanna LOG F 1965 02:09:22 880
52 Stephen Round SELOC M 1951 02:19:47 838
- Andrew Payne DEE M 1951 01:05:30
- Emily Pieters SYO F 1972 01:54:21
- Steven Partridge SOS M 1969 02:03:25
Showing results 1 - 55 of 55