Results

Achievements at
orienteering events

Regional Event, 17/12/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.southernnavigators.com/results-archive/2017/2017-12-17-ash-ranges/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 7.9km, climb: 220m, 18 controls)
Point calculations
1,156.31 + (95.52 x (4,651.19 - T)) / 1,045.53
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 00:52:50 1292
2 Sarah Rollins SN F 1976 00:54:03 1285
3 James Errington HH M 1997 00:54:09 1284
4 Thomas Howell SN M 2001 00:54:24 1283
5 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:54:30 1283
6 Kenny Leitch SO M 1964 00:55:15 1278
7 Mike Johnson SROC M 1960 00:55:24 1278
8 Richard Barrett BAOC M 1970 00:56:19 1273
9 Laurence Townley SN M 1971 00:57:03 1269
10 Euan Tebbutt LEI M 1998 00:58:02 1263
11 Frank Townley SN M 2003 00:59:22
12 Roger Thetford TVOC M 1962 01:00:24 1250
13 Angus Harrington HH M 2001 01:01:23 1245
14 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:02:10 1240
15 Martin Skinner WCOC M 1964 01:02:30 1239
16 Kevin Fielding HH M 1968 01:02:33 1238
17 Neil Crickmore SO M 1962 01:03:44 1232
18 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:04:28 1228
19 Paul Luttman SO M 1972 01:05:06 1224
20 Rob Parkinson DEVON M 1956 01:05:21 1223
21 Mark Saunders BOK M 1959 01:05:39 1221
22 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:07:10 1213
23 Ian Jones NGOC M 1966 01:08:00 1208
24 Simon Errington HH M 1963 01:08:20 1207
25 David Frampton HH M 1970 01:08:29 1206
26 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 01:09:43 1199
27 Paul Martin SN M 1967 01:10:15 1196
28 Peter Stagg BOK M 1971 01:10:32 1195
29 Mel Taylor SAX M 1964 01:10:58 1192
30 Keith Belsey SN M 1967 01:11:43 1188
31 Robin Bishop TVOC M 1967 01:12:51 1182
32 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:13:27 1179
33 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:13:39 1178
34 Jon Chandler LOK M 1967 01:13:49 1177
35 Anya Crocker SOC F 1985 01:14:20 1174
36 Barry Jones SO M 1967 01:14:22 1174
37 Simon Kippin TVOC M 1970 01:14:37 1172
38 Steve Bailey SN M 1959 01:16:06 1164
39 James Wilkinson BKO M 1991 01:17:42 1155
40 John Oakes WIM M 1972 01:18:11 1153
41 Ian Buxton TVOC M 1965 01:18:32 1151
42 Stephen McKinley SN M 1964 01:18:35 1150
43 Peter Foster BOK M 1957 01:18:52 1149
44 Georgia Jones NGOC F 1998 01:19:30 1145
45 Sue Carter SLOW F 1967 01:19:48 1144
46 Martha Paton SN F 1991 01:19:58 1143
47 Paul Street SLOW M 1954 01:20:00 1143
48 Steve Collins RAFO M 1967 01:20:58 1137
49 Gordon Parker SLOW M 1963 01:21:51 1133
50 Alex Bett SN M 1997 01:22:46 1128
51 Iain Bell SN M 1965 01:25:25 1113
52 Laura Parkes HH F 1992 01:26:01 1110
53 Sam Anderson SN M 1992 01:26:17 1108
54 Simon Moss SLOW M 1965 01:27:40 1101
55 Mark Adams HH M 1963 01:32:02 1077
56 Tom Frost SN M 1967 01:34:06 1065
57 Peter Smith SOC M 1965 01:34:22 1064
58 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:34:54 1061
59 Sarah Louise Francis SN F 1968 01:38:03 1044
60 Nigel Clemens SLOW M 1963 01:39:13 1037
61 Katherine Bett SN F 1995 01:40:13 1032
62 Jon Darley GO M 1966 01:43:58 1011
63 Zsolt Podolyak SN M 1968 01:44:31 1008
64 Marcus Bateman SN M 1965 01:45:47 1001
65 Daniel Figg EBOR M 1998 01:47:12 994
66 John Tzanetis SN M 1967 01:47:23 993
67 Neil Mitchell SLOW M 1959 01:49:35 981
68 David Heale HH M 1967 01:50:00 978
69 Kevin Parkes HH M 1958 01:50:07 978
70 Samuel New DUOC M 1997 01:51:33 970
71 Ian Catchpole DFOK M 1979 01:54:39 953
72 Mélanie ROUX SLOW F 1975 01:55:32 948
73 Rachel McTurk HAVOC F 1988 01:57:06 939
74 Fiona Tam SLOW F 1989 02:17:01 830
75 Louie Malatesta SN M 1970 02:31:52 749
- Simon Dunkley SN M 1965 00:52:40
- Alan Hickling SAX M 1964 01:13:08
- Ian Roberts MV M 1966 01:40:02
- Camille Roux SLOW F 2001 01:49:49
Showing results 1 - 79 of 79