Results

Achievements at
orienteering events

HH SE League event, 25/02/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.herts-orienteering.club/hh_results/egypt-burnham-25th-february-2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 9.175km, climb: 170m, 22 controls)
Point calculations
1,131.54 + (70.03 x (5,581.69 - T)) / 1,113.10
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | V.Sht.Green


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Angus Harrington HH M 2001 01:04:47 1238
2 Mark Chapman SYO M 1965 01:08:57 1222
3 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:10:51 1215
4 Chris Hooker SO M 1961 01:11:09 1214
5 Tim Must TVOC M 1968 01:13:11 1206
6 Gary Walford TVOC M 1965 01:14:02 1203
7 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:14:04 1203
8 Evan Bowers HH M 2000 01:14:33 1201
9 Simon Moore BKO M 1960 01:15:48 1197
10 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:16:04 1196
11 Paul Todd LOK M 1975 01:16:04 1196
12 David Frampton HH M 1970 01:16:42 1193
13 Nick Green GO M 1962 01:16:55 1192
14 Jon Chandler LOK M 1967 01:17:24 1191
15 Alan Hickling SAX M 1964 01:19:09 1184
16 Dave Kingham TVOC M 1956 01:19:45 1182
17 Simon Deeks SAX M 1969 01:20:06 1180
18 Ian Jones NGOC M 1966 01:21:07 1176
19 Barry Jones SO M 1967 01:23:31 1167
20 Ruth Holmes SN F 1987 01:23:59 1166
21 Jacob Sharpe HH M 1974 01:24:24 1164
22 Sue Carter SLOW F 1967 01:26:03 1158
23 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:27:33 1152
24 Laura Parkes HH F 1992 01:27:36 1152
25 David Dixon HH M 1972 01:28:26 1149
26 David Lobley DFOK M 1965 01:28:38 1148
27 Guy Lidbury HAVOC M 1969 01:29:49 1144
28 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:31:13 1138
29 John Ward NOR M 1968 01:32:25 1134
30 Simon Moss SLOW M 1965 01:34:51 1125
31 Katherine Bett SN F 1995 01:35:31 1122
32 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:35:50 1121
33 Gordon Parker SLOW M 1963 01:36:36 1118
34 Derick Mercer BKO M 1964 01:37:55 1113
35 Andrea Rebora SLOW M 1969 01:37:56 1113
36 Mike Capper WAOC M 1955 01:38:47 1110
37 Josh M'Caw HH M 2001 01:39:35 1107
38 Freya Askham SMOC F 1974 01:40:11 1105
39 Iain Bell SN M 1965 01:40:29 1103
40 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:40:32 1103
41 Mike Bennett HH M 1953 01:41:02 1101
42 David Hodson HH M 1964 01:46:19 1081
43 Simon Poole TVOC M 1987 01:46:31 1081
44 Paul Street SLOW M 1954 01:47:37 1076
45 Bo Oqvist BKO M 1971 01:50:27 1066
46 Tim Hall IND M 1968 01:54:11
47 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 02:02:53 1019
48 Kevin Parkes HH M 1958 02:03:13 1018
49 Zsolt Podolyak SN M 1968 02:07:57 1000
50 Fiona Tam SLOW F 1989 02:08:03 999
51 Lydia Farzin-nia SLOW F 1987 02:11:34 986
52 Nikolay Yanev SLOW M 1973 02:16:51 966
53 Jon Darley GO M 1966 02:22:33 945
- Thomas Jarvis RAFO M 1999 01:44:55
- Bryn Taylor IND M 1968 02:02:09
Showing results 1 - 55 of 55