Results

Achievements at
orienteering events

HH SE League event, 25/02/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.herts-orienteering.club/hh_results/egypt-burnham-25th-february-2018/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5.35km, climb: 110m, 13 controls)
Point calculations
924.26 + (109.35 x (4,643.62 - T)) / 967.67
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Short Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | V.Sht.Green


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mike Murray SLOW M 1944 00:49:51 1111
2 Tim Beale SN M 1984 00:50:25 1107
3 Tim Pribul CHIG M 1949 00:53:20 1087
4 Janet Rosen HH F 1955 00:54:48 1077
5 Matthew Dixon HH M 2002 00:55:02 1076
6 Martin Lock GO M 1948 00:55:06 1075
7 Sarah Howes SAX F 1959 00:55:34 1072
8 Mike Hampton OD M 1946 00:56:50 1064
9 Ffion Jones SO F 2002 00:57:57 1056
10 Mark Cheesman MV M 1969 00:58:21 1053
11 Mick Smith HH M 1948 00:59:02 1049
12 Karen Jones SLOW F 1961 01:01:19 1033
13 Roy Heselden BADO M 1947 01:02:08 1028
14 Simon Ling MV M 1945 01:02:50 1023
15 Richard Steptoe TVOC M 1947 01:03:23 1019
16 Hannah Freeman HH F 2003 01:04:47
17 Marion Payne-Bird GO F 1958 01:05:25 1005
18 Aimee Darley GO F 2003 01:05:36
19 Annika Greenwood BKO F 1971 01:06:34 998
20 Julie Astin WSX F 1953 01:06:36 997
21 Jenny Bray SN F 1955 01:08:20 986
22 Mike Perry SAX M 1944 01:08:54 982
23 Karen Vines SMOC F 1968 01:09:28 978
24 Gill Sharp SN F 1958 01:09:37 977
25 John Collyer SOS M 1945 01:09:51 975
26 Barry Breed HH M 1946 01:10:45 969
27 Eric Harper BKO M 1951 01:11:06 967
28 Lina Heuer HH F 2003 01:11:42
29 Sue Woods WAOC F 1957 01:11:58 961
30 Ray Curtis CHIG M 1954 01:12:19 959
31 Greg Birdseye TVOC M 1945 01:12:43 956
32 Isabelle Hodgson SYO F 2002 01:14:18 945
33 Debbie Charlton SMOC F 1960 01:14:22 945
34 Ben Rivers GO M 1944 01:15:02 940
35 Alison Saunders HH F 1959 01:15:05 940
36 Jenny Collyer SOS F 1945 01:15:06 940
37 Stuart Wood IND M 1973 01:15:34
38 Stephan Haefele HH M 1965 01:15:41 936
39 Vinh-Phuong Hoang SLOW F 1991 01:16:19 932
40 Nigel Saker SLOW M 1948 01:16:26 931
41 Emma Cochrane HH F 1984 01:17:54 921
42 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:17:54 921
43 Jane Archer SN F 1954 01:17:55 921
44 Alain Wilkes BKO M 1948 01:20:25 904
45 Brian Palmer TVOC M 1944 01:20:26 904
46 Karl Jones HH M 1972 01:20:37 902
47 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:20:39 902
48 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 01:20:57 900
49 Helen Hague WAOC F 1969 01:21:00 900
50 Richard Rae BKO M 1946 01:21:39 895
51 Keith Parkes DFOK M 1945 01:22:20 891
52 Bill Alexander MV M 1942 01:22:45 888
53 Ann Harris SMOC F 1954 01:23:15 885
54 Trevor Simpson OD M 1939 01:23:41 882
55 Gill Godbold BKO F 1954 01:25:04 872
56 Fiona Clough BKO F 1962 01:25:16 871
57 James Blake HH M 1974 01:25:24 870
58 Fiona Hanstock BOK F 1956 01:26:48 860
59 Ashley Ford HOC M 1951 01:27:08 858
60 Nicky Masson MV F 1964 01:30:13 837
61 Kate Turner SO F 1973 01:30:39 834
62 Leslie Hooper SO M 1942 01:32:17 823
63 Helen Rivers GO F 1954 01:33:24 816
64 Trina Rogerson ELO F 1951 01:33:27 815
65 Cliff Thorne BKO M 1954 01:33:33 815
66 Heidi Lloyd TVOC F 1977 01:35:43 800
67 Julie Collins DFOK F 1960 01:37:04 791
68 Christopher Churchman RAFO M 1994 01:37:12 790
69 Brian Sewell BKO M 1957 01:38:07 784
70 Peter Smith SN M 1962 01:38:45 779
71 Sue Parker BKO F 1960 01:41:50 759
72 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:42:03 757
73 Penny Rodgers TVOC F 1962 01:46:00 730
74 William Hollway IND M 1963 01:50:51
75 Phil Arnold TVOC M 1974 01:50:56 697
76 Steve Goodrum IND M 1968 02:19:19
77 Penny Parkes HH F 1957 02:20:41 495
- Kathy Haynes SLOW F 1957 01:15:48
- Jenny Selley BOK F 1955 01:18:52
- Kate Hawks IND 01:29:35
- Melanie Elkington OD F 1961 01:54:16
Showing results 1 - 81 of 81