Results

Achievements at
orienteering events

BKO Concorde Chase and SCOA Championships (Star Posts), 28/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bko.org.uk/node/939/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 5.7km, climb: 115m, 15 controls)
Point calculations
1,030.52 + (93.16 x (3,874.80 - T)) / 756.92
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Turner SLOW M 1953 00:45:28 1172
2 Jane Morgan SOC F 1960 00:46:13 1166
3 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:46:18 1166
4 Mark Glaisher SAX M 1951 00:46:50 1162
5 Melanie Slade SN F 1968 00:47:41 1155
6 Robin Smith SO M 1952 00:50:46 1133
7 Don McKerrow SLOW M 1952 00:51:10 1130
8 Tim Sands BOK M 1949 00:52:22 1121
9 Megan Bett SN F 1998 00:52:32 1119
10 Ian Sayer WSX M 1951 00:52:43 1118
11 Ali Kempson TVOC F 1965 00:53:26 1113
12 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:53:41 1111
13 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:53:50 1110
14 Lisa James SOC F 1968 00:54:08 1108
15 Brian Johnson WIM M 1951 00:54:11 1107
16 John Harrison BADO M 1947 00:54:16 1107
17 Dave Marr OD M 1951 00:54:21 1106
18 Carol Lovegrove SN F 1972 00:54:24 1106
19 Jackie Hallett BOK F 1957 00:54:29 1105
20 Steve Robertson QO M 1953 00:54:33 1105
21 Sue Bett SN F 1967 00:54:33 1105
22 Alison Harding HH F 1960 00:55:14 1100
23 Wenwei Liu GO M 1990 00:55:24 1098
24 Andrew Cummings HH M 1952 00:55:53 1095
25 David Palmer BOK M 1946 00:56:07 1093
26 Julia Jarvis SO F 1968 00:56:07 1093
27 Rachel Dennis BOK F 1967 00:56:10 1093
28 Rachel Collins DFOK F 1993 00:56:12 1092
29 Diane Leakey SLOW F 1956 00:57:06 1086
30 Andrea Strakova BKO F 1991 00:57:19 1084
31 Boryana Peeva SLOW F 1969 00:57:20 1084
32 Karen Crawford BOK F 1969 00:57:33 1082
33 Alan Williamson SO M 1949 00:57:57 1079
34 Tamsin Horsler WIM F 1967 00:58:09 1078
35 Tim Bartlett SO M 1963 00:58:45 1074
36 Paul Hearn HH M 1964 00:59:12 1070
37 David Lane SN M 1952 00:59:30 1068
38 Anna Chapman SO F 1973 00:59:45 1066
39 Robert Brandon OD M 1949 01:00:01 1064
40 Esther Woods RAFO F 2001 01:00:14 1063
41 Katie Clarke SN F 1971 01:00:40 1059
42 Dave Smith WCH M 1953 01:00:47 1059
43 David Mullins SARUM M 1949 01:00:51 1058
44 Chris Brown WAOC M 1952 01:01:05 1056
45 Sarah Horsler WIM F 2001 01:01:16 1055
46 Jo Foster BOK F 1957 01:01:20 1054
47 David Kingdon SAX M 1951 01:01:22 1054
48 Stephen Fletcher BKO M 1951 01:01:46 1051
49 David Potter BOK M 1962 01:02:07 1049
50 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:02:25 1046
51 Wendy Bullen WIM F 1968 01:02:27 1046
52 David Tookey HH M 1953 01:02:28 1046
53 Angela Darley GO F 1973 01:03:09 1041
54 Karen French WIM F 1967 01:03:12 1041
55 Jane Lambert SO F 1960 01:03:58 1035
56 Chris Johnson BOK M 1953 01:04:00 1035
57 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:04:18 1033
58 Gillian Hanson HH F 1967 01:04:30 1031
59 Helen Kelsey BOK F 1957 01:04:54 1028
60 Dorien James SMOC M 1961 01:05:34 1023
61 Peter Entwistle BKO M 1950 01:06:04 1020
62 Paul Langston HH M 1953 01:06:07 1019
63 Maire Convery HH F 1967 01:06:10 1019
64 Serena Ludford BADO F 1964 01:07:00 1013
65 Susan Crickmore SO F 1962 01:07:03 1012
66 Lynne Moore BKO F 1964 01:07:11 1011
67 Margaret Jones NGOC F 1967 01:08:12 1004
68 Howard Thomas BOK M 1945 01:08:28 1002
69 Jim Wilson TVOC M 1956 01:08:34 1001
70 Peter Dudman SO M 1951 01:08:35 1001
71 Laurie Rose BADO M 1953 01:08:54 999
72 David Dawson DFOK M 1958 01:09:22 995
73 Peter Riches TVOC M 1950 01:09:30 994
74 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:10:00 990
75 Mark Thompson TVOC M 1955 01:10:02 990
76 Colin Hicks SOC M 1952 01:10:14 989
77 Hedley Calderbank HH M 1951 01:10:24 988
78 Mike Bolton MV M 1950 01:10:31 987
79 Philip Gristwood MV M 1949 01:12:36 971
80 Barry Breed HH M 1946 01:13:04 968
81 Allan Darwell BOK M 1951 01:13:05 968
82 Lisa Methven BKO F 1969 01:13:27 965
83 Anne Tynegate BADO F 1961 01:13:57 961
84 Neta Dafni IND F 01:14:53
85 Stephen Peacock SN M 1951 01:15:42 948
86 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:15:45 948
87 Catherine Galvin LOK F 1962 01:18:52 925
88 Gary Mills TVOC M 1955 01:19:04 924
89 Mike Elliot MV M 1951 01:19:37 919
90 Toni Whittle BKO F 1970 01:19:43 919
91 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:20:03 916
92 Jane Blackford BADO F 1969 01:20:04 916
93 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:21:41 904
94 Heidi Oates BAOC F 1970 01:22:18 900
95 Robin Baker POTOC M 1949 01:22:25 899
96 Anders Hedin 1000 M 01:22:41
97 Annika Greenwood BKO F 1971 01:24:03 887
98 George Engelhardt MV M 1951 01:24:08 886
99 Andrea Gook BADO F 1969 01:25:49 874
100 Ruth Rhodes SO F 1942 01:27:34 861
101 Alex Everest SOC M 2001 01:27:35 861
102 Ian Hudson BKO M 1951 01:28:25 854
103 Imogen Woodcock 1001 01:49:02
104 Michael Booth IND M 01:50:56
105 Mel Golding BKO F 1971 02:21:07 465
Showing results 1 - 105 of 105