Results

Achievements at
orienteering events

KIngston Urban Race (race 2 of SEOUL), 10/04/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at slow.org.uk/racereports/kingston2016results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (W Open and M Vets) (length: 6.2km, 27 controls)
Other courses: Course 1 (Mens Open) | Course 3 (M Super Vet & W Vet) | Course 4 (M Ultra Vet & WSV) | Course 5 (W Ultra Vets) | Course 6 (M & W Juniors) | Course 7 (M & W Young Juniors)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:29:30 1312
2 Robert Campbell WAOC M 1966 00:30:33 1289
3 Alice Leake AIRE F 1991 00:30:54 1281
4 Abi Weeds SLOW F 1977 00:32:05 1255
5 Matthias Mahr SLOW M 1976 00:32:11 1252
6 Laurence Townley SN M 1971 00:32:22 1248
7 Neil Crickmore SO M 1962 00:32:33 1243
8 Mike Brett BAOC M 1964 00:32:44 1240
9 Richard Barrett BAOC M 1970 00:33:13 1230
10 Roger Thetford TVOC M 1962 00:33:43 1215
11 Kevin Fielding HH M 1968 00:34:02 1209
12 Peter Suba WSX M 1974 00:34:08 1206
13 Jevgenijs Petrovs SLOW M 1974 00:34:44 1192
14 Chloe Potter BOK F 1998 00:35:03 1184
15 Kevin Lomas NOC M 1956 00:35:16 1180
16 Howard Waller TVOC M 1964 00:35:52 1166
17 Nick Green GO M 1962 00:36:09 1160
18 David Hunt BOK M 1960 00:36:38 1150
19 Paul Taylor TVOC M 1976 00:37:17 1136
20 Mark Vyvyan-Robinson SLOW M 1972 00:37:24 1134
21 Chris Beecham M 1971 00:37:33
22 Craig Blackford BADO M 1968 00:37:42 1126
23 Alan Hickling SAX M 1964 00:37:56 1120
24 Jason Falconer WSX M 1971 00:38:30 1108
25 Paul Martin SN M 1967 00:38:42 1102
26 Jo Hurley SLOW F 1985 00:38:50 1100
27 Iain Stemp WAOC M 1965 00:38:53 1098
28 Paul Todd LOK M 1975 00:39:17 1089
29 Steve Jarvis SO M 1963 00:39:44 1079
30 Derick Mercer BKO M 1964 00:39:54 1076
31 Simon Turton BKO M 1965 00:39:54 1076
32 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:39:59 1074
33 Jon Chandler LOK M 1967 00:40:30 1062
34 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:40:47 1056
35 Heather Findlay SLOW F 1978 00:41:11 1047
36 Ian Roberts MV M 1966 00:41:17 1045
37 Sue Carter SLOW F 1967 00:41:33 1039
38 Katie Blackford BADO F 1997 00:41:54 1031
39 Gordon Parker SLOW M 1963 00:42:06 1027
40 Emily Blackford BADO F 1995 00:42:18 1022
41 Fiona Tam SLOW F 1989 00:42:21 1021
42 Jon Steed BADO M 1963 00:42:50 1010
43 Peter Foulkes SLOW M 1964 00:43:30 997
44 Jean-Baptiste Carpentier LOK M 1969 00:44:13 981
45 Andrew Southwood BKO M 1964 00:44:35 973
46 David Hodson HH M 1964 00:44:41 971
47 Nikolay Kolev TVOC M 1965 00:44:50 968
48 John Marsh SO M 1967 00:45:28 953
49 Katherine Bett SN F 1995 00:46:16 934
50 Tim Keogh MV M 1963 00:47:09 915
51 Adam Leaf HH M 1962 00:47:46 902
52 Zsolt Podolyak SN M 1968 00:47:50 900
53 Paul Hearn HH M 1964 00:48:34 884
54 Terence Hosking BKO M 1965 00:50:03 849
55 David Potter BOK M 1962 00:50:09 847
56 Kim Rowe SLOW M 1961 00:51:28 818
57 Dougie Cochran TVOC M 1969 00:54:44 745
58 Clare Todd LOK F 1977 00:55:24 729
59 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:55:42 723
60 Teresa Bertran SLOW F 1984 01:05:34 502
61 Stuart Paton ERYRI M 1962 01:07:05 470
62 Mglinda Gyorfi M 1995 01:08:21
63 Claire Sheridan W 1995 01:19:03
- Tony Harden HH M 1963 00:43:41
- Iris Lueke W 1976 00:54:23
- Cloda Delahunty W 1995 01:30:30
Showing results 1 - 66 of 66