Results

Achievements at
orienteering events

Welsh League Event 2017, 20/05/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.baoc.info

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.3km, climb: 160m, 17 controls)
Point calculations
1,089.92 + (92.53 x (4,516.84 - T)) / 831.25
Other courses: Brown | Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Phil Murray BOK M 1964 00:45:02 1292
2 David Williams HOC M 1962 00:50:17 1257
3 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:50:25
4 Oscar Healy SBOC M 2002 00:52:26
5 Adam Conway GO M 2003 00:52:50
6 Stephen Quinton SBOC M 1963 00:54:10 1231
7 Alan Rosen HH M 1955 00:55:04 1225
8 Barry Elkington OD M 1956 00:55:11 1224
9 Anne Straube OD F 1975 00:57:08 1211
10 John Britton MDOC M 1951 00:59:28 1196
11 Roger Thetford TVOC M 1962 01:00:31 1189
12 Frank Townley SN M 2003 01:00:41
13 David Hunt BOK M 1960 01:01:18 1183
14 Duncan Innes SWOC M 1962 01:01:37 1181
15 James Clemence NOTEAM M 01:02:03
16 Keith Tonkin BL M 1958 01:02:14 1177
17 Alice Bedwell BOK F 1960 01:02:47 1173
18 James Webb-Bowen BAOC M 1992 01:02:55 1172
19 John Simmons BOK M 1951 01:03:25 1169
20 David May SLOW M 01:03:30 1169
21 Mark White SARUM M 1958 01:04:28 1162
22 Christine Farr SWOC F 1975 01:04:35 1161
23 Ian Howells RAFO M 1963 01:07:18 1143
24 Malcolm Lyon SLOW M 1956 01:07:47 1140
25 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:09:33 1128
26 David Palmer BOK M 1946 01:09:42 1127
27 Greg Best NGOC M 1962 01:11:08 1118
28 Cris Arnold SBOC M 1965 01:11:33 1115
29 Russell Finch SWOC M 1965 01:13:37 1101
30 Jill Manning SWOC F 1949 01:13:55 1099
31 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:14:01 1098
32 Kerina Lake SBOC F 1978 01:16:17 1083
33 Daniel Roth OD M 1971 01:16:22 1083
34 Stephen Walsh MWOC M 1960 01:16:44 1080
35 David Vincent DVO M 1961 01:16:46 1080
36 Mike Kay MWOC M 1953 01:16:58 1079
37 Nick Shanahan BAOC M 1972 01:17:41 1074
38 Chris Johnson BOK M 1953 01:18:40 1067
39 Trevor Griffiths BOK M 1948 01:18:58 1065
40 eunice carter MWOC F 1964 01:19:03 1065
41 Jane McCann MDOC F 1966 01:20:21 1056
42 David Hodson HH M 1964 01:21:52 1046
43 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:22:53 1039
44 David Mitchell SBOC M 1958 01:23:13 1037
45 Dorien James SMOC M 1961 01:24:00 1032
46 Gill Lock SBOC F 1963 01:24:05 1031
47 Helen Kelsey BOK F 1957 01:24:16 1030
48 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:24:23 1029
49 Ted McDonald BOK M 1943 01:24:24 1029
50 Allan Darwell BOK M 1951 01:24:39 1027
51 Simon St Leger-Harris BOK M 1954 01:26:22 1016
52 David Hanstock BOK M 1956 01:28:49 1000
53 David Doherty SBOC M 1954 01:29:44 993
54 Elizabeth Treherne BOK F 1968 01:32:44 973
55 Sophie Spencer-Small BOF F 1989 01:35:03 958
56 Alan Richards NGOC M 1946 01:36:18 950
57 Tracy Craig WCH F 1967 01:37:34 941
58 Howard Thomas BOK M 1945 01:37:35 941
59 Ruth Gilbert BAOC F 01:37:58
60 Mike Elliot MV M 1951 01:38:51 933
61 Paul Turner SELOC M 1958 01:39:26 929
62 Victoria Mccreadie RSOC F 1981 01:40:41 920
63 Patrick Murphy BOC M 01:42:05
64 Carolyn Dent BOK F 1962 01:42:54 905
65 Rashpal Singh 4 SCOT M 01:56:09
Showing results 1 - 65 of 65