Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen, 04/06/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/events/galoppen-yewdale

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.1km, climb: 125m, 11 controls)
Point calculations
1,008.53 + (108.16 x (3,897.22 - T)) / 1,065.18
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Towler LOC M 1949 00:43:40 1138
2 Jess Ensoll LOC F 2002 00:43:48
3 Kenneth Daly INT M 1962 00:45:54 1125
4 Michael Pearson WCOC M 1944 00:46:10 1123
5 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:46:32 1121
6 Richard Tiley LOC M 1958 00:46:36 1120
7 Tony Davies BOF M 1948 00:46:51 1119
8 Martyn Roome SROC M 1952 00:47:29 1115
9 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:48:48 1107
10 Duncan Conway LOC M 1967 00:48:56 1106
11 Paul Wood AIRE M 1962 00:49:49 1101
12 Richard Cummings WCOC M 1959 00:50:06 1099
13 Jessica Breeze WCOC F 2002 00:50:53
14 Esther Revell LEI F 1985 00:51:47 1089
15 Matthew Haddow M 2001 00:52:14 1086
16 Peter Hudd WCOC M 1960 00:53:21 1079
17 Amanda Roberts LOG F 1962 00:54:01 1075
18 Carys Thomas WCOC F 2003 00:54:07
19 Jane Ligema LOC F 1965 00:54:10 1074
20 Judy Burge LOC F 1957 00:55:25 1067
21 Liam Woodend LOC M 2002 00:57:10
22 Anne Burbidge WCOC F 1961 00:57:55 1051
23 Connor O'Hara M 2001 00:58:32 1048
24 Liz Potterton CLARO F 1956 00:58:47 1046
25 Hal Rastelli LOC M 2002 00:59:13
26 Simon Filmore LOC M 1956 00:59:23 1042
27 John Nuttall SELOC M 1945 00:59:42 1041
28 David Hargreaves SROC M 1951 01:00:27 1036
29 Fiona Newby LOC F 2000 01:01:04 1032
30 Syd Thomas WCOC M 1952 01:03:56 1015
31 Fenton Wilson LOC M 2002 01:04:06
32 Wendy Carlyle AIRE F 1956 01:04:40 1010
33 Tim Field LOC M 1964 01:05:26 1006
34 Rob Marriott M 1962 01:05:37
35 Janet Nash LOC F 1951 01:05:39 1004
36 Jenny Wren W 1952 01:06:22
37 Helen Neild LOC F 1947 01:06:26 1000
38 Bjorn Nilsson M 1972 01:07:14
39 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:10:21 976
40 Patrick Thomas LOC M 2002 01:10:26
41 Gerry Garvey BL M 1966 01:10:36 974
42 Mark Foxwell BKO M 1964 01:11:48 967
43 John Pullin LOC M 1949 01:12:20 964
44 Philip Nichols BL M 1957 01:14:37 950
45 Robert Haskins LEI M 1951 01:14:38 950
46 Anne Wilson LOC F 1952 01:15:07 947
47 Vanessa Brierley WCOC F 1968 01:19:35 919
48 Dick Whitworth BL M 1939 01:22:21 903
49 Denise Broom POTOC F 1960 01:23:26 896
50 Edwin Paul Van Calster M 1962 01:23:57
51 Steve Burge LOC M 1942 01:24:27 890
52 Andrew Smith LOC M 1946 01:25:03 886
53 Ian Lowles WCOC M 1965 01:26:06 880
54 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:33:35 834
55 Judith Filmore LOC F 1958 01:41:53 784
56 Ruth Walton W 1952 01:42:15
57 Ann Smith LOC F 1948 01:46:19 757
58 Harriet Wood LOC F 2001 02:04:01 649
- Ann Cummings WCOC F 1959 01:16:31
- Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:21:10
- Robert Seddon SELOC M 2002 01:22:36
- Juliet Bentley SROC F 1967 01:34:10
- Stephen Round SELOC M 1951 02:04:22
Showing results 1 - 63 of 63