Results

Achievements at
orienteering events

SCOL8: BADO Colour Coded & SCOA League Event, 19/03/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bado.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7km, climb: 100m, 19 controls)
Point calculations
1,104.54 + (72.15 x (3,625.36 - T)) / 513.33
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Brown


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Clemence SWOC M 1960 00:46:47 1220
2 Colin Dickson BAOC M 1955 00:46:56 1218
3 Charles Gook BADO M 1967 00:47:42 1212
4 Paul Lane BAOC M 1957 00:48:17 1207
5 Dave Kingham TVOC M 1956 00:49:24 1197
6 Christopher Pritchett WIGHTO M 1959 00:50:49 1186
7 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:52:25 1172
8 Matt Deakin BAOC M 00:52:57
9 Robin Smith SO M 1952 00:53:01 1167
10 Martin Wilson BKO M 1947 00:53:13 1165
11 David Harper DEVON M 1954 00:53:19 1164
12 Brian Hughes HOC M 1947 00:53:28 1163
13 Keith Belsey SN M 1967 00:54:32 1154
14 David Watkins BADO M 1958 00:54:55 1151
15 Toby Tyrrell SOC M 1965 00:55:13 1148
16 Ian Moran SOC M 1958 00:55:27 1146
17 Ian Cooper BKO M 1943 00:56:07 1141
18 Peter Smith SOC M 1965 00:56:12 1140
19 Jon Steed BADO M 1963 00:56:16 1140
20 Bruno Smith WSX M 1964 00:57:35 1128
21 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 00:58:04 1124
22 Derick Mercer BKO M 1964 00:58:25 1121
23 Stephen Fletcher BKO M 1951 00:58:29 1121
24 Joe House SO M 1954 00:58:45 1119
25 Gavin Robinson BAOC M 1967 00:59:13 1115
26 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:59:14 1115
27 James Cunnane TVOC M 1963 00:59:16 1114
28 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 00:59:18 1114
29 Eamon Staunton WIM M 1956 00:59:24 1113
30 Robert Shenton BAOC M 1972 00:59:48 1110
31 Tereza Nadvornikova BADO F 1989 01:00:43 1102
32 Sue Bett SN F 1967 01:02:12 1090
33 Paul Oldfield BAOC M 1956 01:02:37 1086
34 Andy Robinson LOC M 1954 01:02:38 1086
35 Jessica Stanfield SOC F 1964 01:03:34 1078
36 Peter Davis SOC M 1955 01:04:56 1067
37 Alan Wallis SN M 1956 01:05:21 1063
38 Terry Smith SOC M 1950 01:05:48 1059
39 Tim Clark IND M 01:06:28
40 Lisa James SOC F 1968 01:08:52 1033
41 Serena Ludford BADO F 1964 01:10:23 1021
42 Terence Hosking BKO M 1965 01:11:43 1009
43 Jim Wilson TVOC M 1956 01:12:23 1004
44 Tim Keogh MV M 1963 01:12:56 999
45 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:13:31 994
46 Alison Smith TVOC F 1964 01:13:50 991
47 David Mullins SARUM M 1949 01:18:01 956
48 Mike Bray SN M 1955 01:18:32 952
49 Anne Tynegate BADO F 1961 01:20:18 937
- Eddie Whittle BKO M 1969 00:56:28
Showing results 1 - 50 of 50