Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival - Individual 2 (UKOL), 21/04/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 19 (M75,W65) (length: 5.5km, climb: 155m, 16 controls)
Point calculations
943.99 + (97.94 x (4,461.04 - T)) / 952.60
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M18,M20) | UKOL 4 (W18,W20) | 5 | UKOL 6 (M35,M40) | 7 | UKOL 8 (W35,W40) | 9 | UKOL 10 (M45) | UKOL 11 (M50) | UKOL 12 (M55) | UKOL 13 (M60) | UKOL 14 (M16,W45) | UKOL 15 (M65) | UKOL 16 (W50) | UKOL 17 (M70,W55) | UKOL 18 (W16,W60) | UKOL 20 (W70) | UKOL 21 (M80,W75) | UKOL 22 (M85,M90,W80) | UKOL 23 (W85,W90) | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | Light Green | Orange


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachel Sullivan RAFO F 1978 00:41:47 1145
2 David Harper DEVON M 1954 00:46:12 1118
3 Stella Lewsley BL F 1954 00:48:42 1102
4 Andy Emmerson OD M 1956 00:49:01 1100
5 Mike Murray SLOW M 1944 00:50:41 1090
6 Bruce Bryant OD M 1957 00:51:05 1088
7 Andrew Graham SARUM M 1955 00:53:17 1074
8 Michael Pearson WCOC M 1944 00:54:03 1069
9 Jon Carberry SROC M 1959 00:54:44 1065
10 Ian Peirce SARUM M 1944 00:54:54 1064
11 Christine Kiddier BL F 1952 00:55:07 1063
12 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:55:29 1060
13 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 00:55:33 1060
14 Steve Perkins BOC M 00:55:34
15 Sarah Brown SLOW F 1952 00:55:40 1059
16 Emily Powell DVO F 1982 00:56:13 1056
17 Ulf Nordzell OK DJE M 00:56:33
18 Jennie Warner SO F 1979 00:57:47 1046
19 Esther Meier WELSIK F 00:58:13
20 Monika Bonafini SLOW F 1953 00:58:36 1041
21 David Mitchell SBOC M 1958 00:59:50 1034
22 Dave Brown EBOR M 1957 01:00:17 1031
23 Liz Heaton LOC F 1981 01:00:45 1028
24 Neil Watts SO M 1957 01:01:30 1023
25 John Broadhead WRE M 1955 01:01:52 1021
26 Barrie Speake EBOR M 1941 01:02:32 1017
27 Katie Swalwell DVO F 1979 01:04:57 1002
28 Louise Preston SYO F 1978 01:05:00 1002
29 Trond Feiring HAMAR M 01:05:18
30 Steve Perrelle DEVON M 1957 01:05:23 999
31 Tony Ludford BADO M 1944 01:05:44 997
32 John Padget DEE M 1943 01:06:01 995
33 Brian Shaw SYO M 1942 01:06:25 993
34 Susan Stevens AIRE F 1953 01:06:26 993
35 Peter Carey OD M 1944 01:07:01 989
36 Derek Gale DVO M 1944 01:07:19 987
37 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:07:41 985
38 Michelle Davies DEE F 1982 01:07:57 983
39 Rex Bleakman DVO M 1944 01:08:02 983
40 Edward Cox SO M 1959 01:08:39 979
41 Inara Gipsle TVOC F 1952 01:09:01 977
42 Mike Farrington HOC M 1955 01:09:05 976
43 John Russell SOS M 1941 01:09:21 975
44 Ian Smith WAOC M 1956 01:09:26 974
45 Karen Mills-hicks GO F 1975 01:09:43 973
46 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:10:01 971
47 Elizabeth Schofield SLOW F 1980 01:10:03 971
48 Andy MacGregor BADO M 1940 01:10:06 970
49 Samantha Prior SAX F 1978 01:10:15 969
50 Helen Rivers GO F 1954 01:10:24 968
51 Lyn West SOS F 1954 01:10:31 968
52 Judith Holt DVO F 1950 01:10:53 965
53 Mike Solomon SAX M 1944 01:10:54 965
54 Ian Pyrah ESOC M 1944 01:11:25 962
55 Glyn Thomas BKO M 1959 01:11:28 962
56 Julie Astin WSX F 1953 01:11:35 961
57 Nicola Morris BOK F 1976 01:11:51 959
58 Mark Thompson TVOC M 1955 01:11:59 959
59 Ian Prosser BAOC M 1957 01:12:27 956
60 Victoria Todd EBOR F 1980 01:12:45 954
61 Judy Johnson SYO F 1951 01:12:53 953
62 Peter Wilson BKO M 1959 01:13:23 950
63 David Oxenham SARUM M 1955 01:13:46 948
64 John Pearce DEVON M 1944 01:13:56 947
65 Lesley Brown HOC F 1950 01:13:59 946
66 Simon Rowlett MV M 1959 01:14:12 945
67 Jill Smith EBOR F 1954 01:14:31 943
68 Andrew Cox WATO M 01:15:23
69 Carol Sands BOK F 1951 01:15:34 936
70 Janet Nash LOC F 1951 01:16:11 933
71 Helen Bickle WAOC F 1982 01:16:40 930
72 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:16:41 930
73 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:16:43 929
74 Susan Roome SROC F 1952 01:17:20 926
75 Trina Rogerson ELO F 1951 01:17:47 923
76 Osmond Gardner CLOK M 1955 01:19:00 915
77 Susan Guy SYO F 1978 01:19:41 911
78 Ruth Lockley COBOC F 1952 01:19:57 909
79 John Walmsley WIM M 1955 01:20:20 907
80 Kevin King NOC M 1957 01:20:28 906
81 Philip Kirk OD M 1956 01:21:11 902
82 Roy Lindsell EPOC M 1944 01:21:28 900
83 Hannah Cooper LOK F 1978 01:21:51 898
84 Rachel Mather MAROC F 1975 01:22:53 891
85 Viv Macdonald DVO F 1952 01:23:24 888
86 Claire Stamp WCH F 1980 01:23:29 888
87 Richard Burnett COBOC M 1955 01:24:19 883
88 Jane Booker NOC F 1954 01:24:24 882
89 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:25:09 877
90 Clare Taunton NOC F 1979 01:25:28 875
91 Denise Harper BKO F 1950 01:25:39 874
92 Margaret Willdig OD F 1953 01:26:31 869
93 David Rogers BKO M 1958 01:26:51 867
94 Nicola Elder TVOC F 1984 01:26:55 866
95 Nev Myers EBOR M 1957 01:27:49 861
96 Jane Courtier BKO F 1954 01:28:06 859
97 Peter Bennett BKO M 1940 01:31:39 837
98 Jim Mitchell PFO M 1942 01:32:08 834
99 Chris Morley WAOC M 1940 01:33:51 824
100 Ben Rivers GO M 1944 01:33:57 823
101 Ian Andrews CHIG M 1955 01:34:06 822
102 Jean Fitzgerald SAX F 1953 01:35:51 811
103 Keith Henderson WIM M 1942 01:36:13 809
104 Jean Payne DEE F 1953 01:37:42 800
105 Kirsty McDermott BAOC F 1984 01:37:58 798
106 Mike Thorpe EPOC M 1941 01:38:40 794
107 Hilary Pickering WIM F 1954 01:39:28 789
108 David LeFevre DFOK M 1957 01:41:24 777
109 Richard Hughes DEE M 1955 01:41:48 775
110 Kim Sanderson NATO F 1975 01:42:25 771
111 Anthony Barrable RAFO M 1944 01:43:16 766
112 Paul Tickner WCOC M 1955 01:45:52 750
113 Anne Saunders NWO F 1951 01:52:50 707
114 Kathy Klaka FVO F 1984 01:56:53 682
115 Brian Sewell BKO M 1957 01:59:31 665
116 Colin Duckworth TVOC M 1957 02:04:00 638
117 Brian Yates ESOC M 1944 02:06:00 625
118 Michael White MV M 1937 02:40:12 414
119 Sue Gallagher SO F 1953 02:49:21 358
120 Jim Munday BKO M 1943 03:16:14 192
Showing results 1 - 120 of 120