Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Final, 20/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.mvoc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 1 (length: 9.4km, climb: 390m, 19 controls)
Point calculations
1,260.87 + (90.03 x (4,861.45 - T)) / 1,164.89
Other courses: Course 11 | Course 12 | Course 13 | Course 2 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7 | Course 8A | Course 8B | Course 9


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Gristwood FVO M 1984 00:49:51 1405
2 Mark Nixon FVO M 1984 00:54:15 1385
3 Jamie Parkinson DEVON M 1992 00:55:56 1377
4 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:56:21 1375
5 William Gardner OD M 1993 00:56:37 1374
6 Nathan Lawson OD M 1997 00:56:43 1374
7 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:56:54 1373
8 Jonathan Crickmore EUOC M 1993 00:58:00 1368
9 Aidan Smith SYO M 1995 00:59:05 1363
10 Andrew Stemp AIRE M 1997 01:02:04 1349
11 Paul Pruzina CUOC M 1997 01:02:36 1346
12 Matthew Vokes DRONGO M 1992 01:03:35 1342
13 Andrew Llewellyn FVO M 1987 01:05:29 1333
14 Christian Grierson DEVON M 1995 01:06:23 1329
15 Tom Dobra BOK M 1992 01:07:42 1323
16 Matt Whipple SWOC M 1989 01:08:39 1318
17 Murray Strain INT M 1983 01:09:11 1316
18 Tim Beale SN M 1984 01:09:21 1315
19 Edward Dickins BAOC M 1986 01:09:27 1315
20 Robert Ashton BAOC M 1984 01:10:10 1311
21 Jegor Kostylev FVO M 1982 01:11:16 1306
22 Nicholas Jarvis SO M 1996 01:12:09 1302
23 Richard Collyer GO M 1974 01:12:26 1301
24 Bertie Kingsley OROX M 1997 01:13:31 1296
25 Grey Grierson DEVON M 1997 01:13:33 1296
26 Rhys Manning SWOC M 1982 01:15:43 1285
27 Alexander Lines SO M 1995 01:16:40 1281
28 Terence Desmond Dickinson BAOC M 1982 01:16:41 1281
29 Thomas Entwistle SYO M 1995 01:17:25 1278
30 Harry Butt SARUM M 1996 01:17:40 1276
31 Chris Williamson SYO M 1987 01:18:06 1274
32 Peter Daplyn SN M 1980 01:18:50 1271
33 William White SARUM M 1994 01:19:02 1270
34 Martin Yeo DEVON M 1990 01:20:49 1262
35 Richard Gale DVO M 1985 01:22:39 1253
36 Mark Ponsford SWOC M 1987 01:23:53 1248
37 Tom Beskeen WAOC M 1984 01:24:02 1247
38 Romualdas Stupelis HOC M 1986 01:24:16 1246
39 Paul Caban INT M 1964 01:28:41 1225
40 Tim Scarbrough MV M 1984 01:29:22 1222
41 Adam Walker SARUM M 1995 01:31:44 1211
42 Jack Benham SARUM M 1994 01:33:25 1203
43 Alex Markham WAOC M 1986 01:34:35 1198
44 David Pettit DVO M 1984 01:35:19 1195
45 Robert Atkins HOC M 1980 01:37:50 1183
46 Tom Frost SN M 1967 01:40:40 1170
47 Peter Dobra UBOC M 1999 01:41:59 1164
48 Alex Bett SN M 1997 01:42:10 1163
49 Jamie Hayward BOK M 1998 01:45:04 1149
50 David Thomas SAX M 1995 01:45:55 1145
51 Alex Wise SO M 1983 01:46:00 1145
52 David Pickup SAX M 1970 01:46:20 1144
53 Aleksandrs Ivanovs OD M 1980 01:46:39 1142
54 George Simmons GO M 1995 01:46:45 1142
55 David Chandler OD M 1990 01:48:13 1135
56 Robert Rose HOC M 1980 01:51:27 1120
57 Sam Anderson SN M 1992 01:52:34 1115
58 Wenwei Liu GO M 1990 01:55:17 1102
59 Peter Stubberfield SO M 1981 02:06:04 1052
60 Matthew Carrington SO M 1989 02:11:54 1025
61 Daniel Jones SO M 1981 02:30:24 939
62 Nick Andralojc CLARO M 1961 03:08:14 764
- Hugh Holmes SARUM M 1992 02:24:30
Showing results 1 - 63 of 63