Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 2 (UKOL), 31/07/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C36(M18, M50) (length: 7.6km, climb: 240m, 19 controls)
Point calculations
1,234.41 + (103.35 x (4,956.59 - T)) / 1,290.88
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C21 | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C28(M65) | UKOL C29(W45) | UKOL C30(M60, W40) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alasdair Pedley EPOC M 1999 00:49:17 1338
2 Freddie Carcas INT M 1999 00:51:28 1329
3 Tom Lines ECKO M 1999 00:52:40 1324
4 Eddie Narbett BOK M 1999 00:53:06 1322
5 Clive Hallett BOK M 1963 00:53:36 1320
6 Jake Chapman MAROC M 2000 00:54:25 1317
7 Niklas Bratt OK Orion M 1967 00:54:37
8 Finlay Todd INVOC M 1999 00:54:51 1315
9 Daniel Spencer WCOC M 2000 00:55:03 1314
10 Corsin Boos OLV Luzern M 1999 00:55:44
11 Harry Scott LOC M 2000 00:55:53 1310
12 Kaarel Vesilind SRD SK M 1999 00:55:56
13 Martin Ward SYO M 1967 00:56:15 1309
14 Joseph Wright MAROC M 2000 00:57:15 1305
15 Charlie Adams SYO M 1964 00:57:58 1302
16 Niklas R OK Eken M 1967 00:58:24
17 Tore Gorbitz Juvik IL Gular M 1967 00:59:54
18 Zac Hudd WCOC M 2000 01:00:16 1292
19 F Bailly Figeac Nature Orientation M 1999 01:00:20
20 Lachlan Chavasse DEE M 1999 01:00:27 1291
21 Stein Arne Olsen Stavanger OK M 1967 01:00:48
22 Tim Harrison SUFFOC M 1999 01:00:49 1290
23 Arild Andresen Fossum IF M 1967 01:01:55
24 Tom Wood ERYRI M 2000 01:02:11 1284
25 Eyvind K. Malde IL Gular M 1999 01:03:03
26 Finn Lydon LEI M 1999 01:03:48 1278
27 Jan Kj Varegg M 1967 01:04:12
28 Simon Martland EPOC M 1965 01:04:44 1274
29 Mike Brett BAOC M 1964 01:05:10 1272
30 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:05:11 1272
31 Julian Birkinshaw TVOC M 1964 01:05:27 1271
32 David Robertson CLYDE M 1964 01:06:05 1268
33 Scott Juvik IL Gular M 1999 01:06:20
34 Faisal Khursheed RR M 1999 01:06:48 1265
35 Anders Ohlin R M 1967 01:07:07
36 Colin Smith SYO M 1965 01:07:52 1261
37 Phil Scarf EPOC M 1963 01:08:49 1257
38 Sam Yates LOC M 1999 01:09:04 1256
39 Billy Reed LVO M 1965 01:09:10 1255
40 Libor Nov OK24 Praha M 1967 01:09:52
41 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:10:35 1249
42 Matthew Owen BOK M 1966 01:10:52 1248
43 Ben Breeze WCOC M 2000 01:11:53 1244
44 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:11:57 1244
45 Simon Errington HH M 1963 01:12:27 1242
46 David Eades INT M 1967 01:13:06 1239
47 Tim Griffin GRAMP M 1966 01:13:06 1239
48 Iain Bell DEE M 1963 01:13:53 1236
49 Stefan Koenig OLG Ortenau M 1967 01:14:02
50 Felix Wilson MAROC M 2000 01:14:16 1234
51 Thomas Meier Chl M 1967 01:15:02
52 Robert Hegi Swiss O Tours M 1967 01:15:12
53 Evan Bowers HH M 2000 01:15:20 1230
54 Jim Trueman MDOC M 1964 01:15:42 1228
55 connor smith DEE M 1999 01:16:18 1225
56 James Nisbet SMOC M 1999 01:16:44 1224
57 Ian Jones NGOC M 1966 01:17:05 1222
58 Charles Mayes CLOK M 1966 01:17:07 1222
59 Max Bloor INT M 2000 01:17:25 1221
60 Tony Callow WRE M 1966 01:17:38 1220
61 Peter Fors OK Grip M 1967 01:17:39
62 Ian Hughes WCH M 1963 01:18:25 1217
63 Robert Smith DVO M 1963 01:19:08 1214
64 Peter Chapman SO M 1964 01:19:37 1212
65 Steve Dempsey MDOC M 1963 01:19:41 1211
66 Rolf Johansson V M 1967 01:20:22
67 Benjamin Parkinson FVO M 2000 01:20:32 1208
68 George Hare NATO M 1964 01:20:33 1208
69 Tom Snow DEVON M 1999 01:22:05 1201
70 Alan Irving WCOC M 1967 01:22:30 1200
71 Ilija Funk OL-Team Filder M 1999 01:22:58
72 Jari Pekkarinen KFO M 1966 01:23:42 1195
73 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:24:14 1192
74 Andrew Campbell MOR M 1967 01:24:48 1190
75 Doug Flint FVO M 1965 01:25:03 1189
76 Alexander O'Donovan LOC M 2000 01:25:25 1188
77 Rupert Parkinson FVO M 1966 01:26:01 1185
78 Peter Huzan SLOW M 1964 01:26:09 1185
79 Atis Zarins Mona OK M 1967 01:26:13
80 Albert Dav Recasens Club d'Orientaci M 1967 01:26:21
81 Tim Wiegand SYO M 1967 01:26:26 1183
82 Ga Copi OK Azimut M 1999 01:26:45
83 Clive Thomas MWOC M 1966 01:27:42 1178
84 River Edis-Smith MDOC M 1999 01:28:57 1173
85 Benedikt Funk OLG Ortenau M 1967 01:29:34
86 Luzius Peter Swiss O Tours M 1967 01:29:41
87 Ade Chapman MOR M 1963 01:30:32 1166
88 Gareth Yardley GRAMP M 1966 01:30:59 1164
89 Martin Danielsson OK K M 1999 01:31:49
90 Keith Yardley GRAMP M 2000 01:33:27 1154
91 Rupert Hornby MOR M 1964 01:34:45 1149
92 Philippe Bailly Figeac Nature Orientation M 1967 01:34:59
93 Martin Skinner WCOC M 1964 01:36:34 1141
94 Tuomo Vuorenp Navi M 1967 01:38:02
95 Nick Collins MAROC M 1967 01:38:36 1133
96 David Kirk GRAMP M 1967 01:39:23 1129
97 Julian Warren NN M 1963 01:39:24 1129
98 John Mason MAROC M 1964 01:39:49 1128
99 Graham Kemp G M 1967 01:39:55
100 Iain Hope INVOC M 1965 01:41:14 1122
101 Malcolm Campbell WAROC M 1947 01:42:37 1116
102 Donald Barrie MAROC M 1966 01:43:02 1114
103 Andrew Green NATO M 1967 01:43:50 1111
104 Steve Collins RAFO M 1967 01:45:09 1105
105 Trevor Hoey FVO M 1964 01:45:52 1102
106 Michael Rahn OLG Suhr M 1967 01:46:21
107 John Hunter CLOK M 1999 01:49:27 1088
108 Colin Salisbury INVOC M 1965 01:50:55 1081
109 James Ian Hayward BOK M 1963 01:51:31 1079
110 Tim Harding ELO M 1963 01:55:45 1061
111 Dan McDonnell CSOA M 1999 01:56:16
112 Simon James SWOC M 1966 01:59:40 1045
113 Richard Rigby CLOK M 1966 02:04:00 1027
114 John Worth LEI M 1965 02:05:12 1022
115 Terry Johnstone ESOC M 1966 02:07:34 1012
116 Tom Arsac-England Altair CO M 1999 02:10:01
117 Philip Kenyon MOR M 1965 02:14:31 983
118 Edouard Salathe Raid Orientation Paris M 1967 02:14:47
119 David Anderson TAY M 1965 02:24:12 943
120 David Summers INVOC M 1961 02:25:32 937
121 Dougie Nisbet NN M 1963 02:25:50 936
122 Yitzhak Nussbaum Hasharon OC M 1967 03:16:20
- Hugh Potter NATO M 1967 01:11:24
Showing results 1 - 123 of 123