Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 2 (UKOL), 31/07/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C30(M60, W40) (length: 5.9km, climb: 190m, 19 controls)
Point calculations
1,165.43 + (77.49 x (4,705.86 - T)) / 1,108.95
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C21 | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C28(M65) | UKOL C29(W45) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C36(M18, M50) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Monro BOF F 1971 00:48:36 1298
2 Sarah Rollins SN F 1976 00:49:48 1291
3 Claire Ward INT F 1977 00:50:01 1290
4 John Tullie RR M 1957 00:53:16 1272
5 Jan Steineger IL Gneist M 1957 00:54:04
6 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:54:53 1263
7 J Edin Sidensj M 1957 00:57:01
8 Karen Poole EPOC F 1976 00:57:22 1250
9 Ian Ditchfield MV M 1956 00:58:15 1245
10 Gunnar Gytri F M 1957 00:58:57
11 Geoff Lawford Eureka Orienteers M 1957 00:59:00
12 Rob Parkinson DEVON M 1956 01:01:46 1226
13 Elisabeth Hovm S W 1977 01:01:53
14 Peter Haines AIRE M 1954 01:03:02 1219
15 Mick Lucking NOC M 1957 01:04:00 1213
16 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 01:04:22 1211
17 Dave Kingham TVOC M 1956 01:04:50 1209
18 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:05:38 1204
19 Helen Marsden HH F 1976 01:05:58 1202
20 Kari Jylh Jynk M 1957 01:07:06
21 Mark Holliday FVO M 1956 01:07:10 1196
22 David Harper GO M 1954 01:07:16 1195
23 Roger Coombs MAROC M 1957 01:08:22 1189
24 Peter Jones AIRE M 1956 01:08:26 1189
25 Barry Elkington OD M 1956 01:08:46 1187
26 Andy Lewsley BL M 1955 01:08:55 1186
27 Joanna Abbott NATO F 1976 01:09:23 1184
28 Neville Baker TVOC M 1953 01:09:54 1181
29 Charles Daniel BOK M 1956 01:10:03 1180
30 Robert Daly GRAMP M 1957 01:10:18 1179
31 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:10:20 1178
32 Bob Cherry AYROC M 1957 01:11:36 1172
33 Alastair Doyle GO M 1954 01:12:21 1167
34 Charlie Turner SLOW M 1953 01:12:23 1167
35 Dave Bales POTOC M 1955 01:12:48 1165
36 Richard Gardner OD M 1954 01:12:48 1165
37 Juliette Soulard OD F 1971 01:13:30 1161
38 Mike Capper WAOC M 1955 01:13:40 1160
39 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:13:52 1159
40 Svein Linga IL Gular M 1957 01:14:01
41 Paul Duley GRAMP M 1954 01:14:41 1155
42 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:14:57 1153
43 Callum Scott BASOC M 1956 01:15:50 1148
44 Peter Foster BOK M 1957 01:16:16 1146
45 Gila Polt Quack OK M 1957 01:16:17
46 Ray Collins WCH M 1955 01:16:26 1145
47 Grant Carstairs TAY M 1954 01:17:06 1141
48 Colin West SOS M 1955 01:17:26 1139
49 Clive Tant SOS M 1955 01:17:35 1139
50 Matthew Cochrane SROC M 1954 01:17:36 1139
51 Peter N Ballerup OK M 1957 01:17:41
52 Dave Chapman SN M 1953 01:18:01 1136
53 Richard Wilson LOC M 1953 01:18:25 1134
54 Paul Furness MOR M 1954 01:19:18 1129
55 Catherine Isherwood FVO F 1976 01:20:16 1124
56 Zdenek Fiala KOB TRETRA Praha M 1957 01:21:47
57 Derek Fryer LOC M 1954 01:22:01 1114
58 Howard Sawyer AIRE M 1954 01:22:21 1112
59 Janette Macleod BASOC F 1977 01:22:31 1112
60 Elodie Tassin Charente-Maritime Orientation W 1977 01:23:17
61 Paul Prudhoe Central Coast Orienteers M 1957 01:24:38
62 Richard Breseman Cascade Orienteering Club M 1957 01:25:00
63 Anna Chapman SO F 1973 01:25:03 1098
64 Bob Elder M 1957 01:25:27
65 Sally Calland RSOC F 1975 01:26:06 1092
66 Ana Perez El Imperdible W 1977 01:26:22
67 Chris Johnson BOK M 1953 01:26:55 1087
68 Graham Pring KERNO M 1955 01:27:08 1086
69 Mike Bennett HH M 1953 01:27:13 1086
70 Graham Johnson DVO M 1955 01:27:29 1084
71 Colin Swallow SN M 1957 01:28:20 1080
72 Andy Emmerson OD M 1956 01:28:30 1079
73 Simon Filmore LOC M 1956 01:28:42 1078
74 Nicholas Maxwell DEVON M 1953 01:30:00 1070
75 Steve Robertson QO M 1953 01:30:11 1069
76 Ange Jackson WCOC F 1975 01:30:12 1069
77 Vic Sedunary Bayside Kangaroos Orienteering Club M 1952 01:30:30
78 Paul Williams LOC M 1955 01:31:33 1062
79 Ashley Cooper BOK M 1956 01:32:32 1056
80 Paul Bradbury SYO M 1957 01:34:47 1044
81 Joe House SO M 1954 01:34:54 1043
82 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:35:32 1040
83 Peter Carter AIRE M 1957 01:35:51 1038
84 Heather Thomson ESOC F 1974 01:36:59 1032
85 Colin Matheson MOR M 1954 01:37:30 1029
86 Stephen Eastley KERNO M 1954 01:39:00 1021
87 Mike Bray SN M 1955 01:39:06 1020
88 John Hurley DVO M 1955 01:41:02 1010
89 Nikki Howard MOR F 1974 01:41:19 1008
90 Christine Farr SWOC F 1975 01:42:23 1002
91 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:42:36 1001
92 Pete Younger ELO M 1955 01:42:43 1000
93 Ali Lea BAOC F 1975 01:44:08 993
94 Nigel Bush MV M 1955 01:44:12 992
95 Martin Smith DEE M 1957 01:44:40
96 Joanne Field NATO F 1974 01:45:03 988
97 Andrea Davison ESOC F 1976 01:46:51 978
98 David Knight Bayside Kangaroos Orienteering Club M 1957 01:50:58
99 Jerry Purkis SAX M 1956 01:51:35 952
100 Elanor McNamara AYROC W 1977 01:52:10
101 James Purves RR M 1957 01:53:05 943
102 Roberto Di Bacco Agorosso ASD M 1957 01:53:30
103 Ian Byrne SMOC M 1957 01:57:23 920
104 Niels Aabye Ballerup OK M 1957 01:58:24
105 Billy Fyffe FERMO M 1955 01:59:04 911
106 Paul Tickner WCOC M 1955 01:59:57 906
107 Glyn Williams WIGHTO M 1953 02:02:22 892
108 Mark Kassyk ESOC M 1957 02:02:25 892
109 Andrew Evans DFOK M 1955 02:02:30 892
110 Alison Hooper LOC F 1973 02:04:19 882
111 Catherine Slade SAX F 1976 02:04:47 879
112 James Morrison ESOC M 1955 02:09:22 854
113 Steve Williams NGOC M 1955 02:11:54 840
114 Harry Savage LVO M 1953 02:11:59 840
115 Ali Wiseman MOR F 1973 02:19:48 797
- Jeremy Hill TVOC M 1954 01:41:00
Showing results 1 - 116 of 116