Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 3, 01/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C15 (length: 4.375km, climb: 150m, 12 controls)
Point calculations
979.63 + (156.27 x (5,651.54 - T)) / 1,964.53
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Bagness WAROC M 1962 00:35:57
2 David Spencer WCOC M 1969 00:39:28 1241
3 Andrew Barr MOR M 1997 00:41:27 1231
4 Julia Blomquist BAOC W 1996 00:45:21
5 Kai Pastor OLF Mainz M 1977 00:47:03
6 James Martin ESOC M 1970 00:47:18 1203
7 Peter Hudd WCOC M 1960 00:50:16 1189
8 Jonathan Luke Gelston QUBOC M 1996 00:50:58
9 Mike Stewart ESOC M 1958 00:51:14 1185
10 Sarah Haines AIRE F 1959 01:00:29 1141
11 Jakub Jirasek Amager OK M 1996 01:00:42
12 Martin Green MDOC M 1954 01:00:56 1138
13 Maggie Scrugham ESOC F 1958 01:03:25 1127
14 Michael Koenig OLG Ortenau M 1996 01:06:50
15 Xenia Kissling OLG Schaffhausen W 1996 01:07:07
16 Michelle Haas OLG Schaffhausen W 1997 01:10:02
17 Mark Webster NOC M 1965 01:10:39 1092
18 Mathew Rupasinha 4Scots M 1996 01:10:50
19 Nigel Beasant DEE M 1960 01:12:13 1085
20 Chris Moncaster KERNO M 1954 01:13:40 1078
21 Laura Cox BAOC F 1981 01:15:34 1069
22 Paddy Shepherd QUBOC M 1996 01:15:35
23 Robert Brown QUBOC M 1996 01:16:42
24 Richard Evans BL M 1953 01:17:12 1061
25 Johanna Nygren Sidensjö IK W 1996 01:18:59
26 Jonathon Hooton EBOR M 1992 01:20:27 1045
27 Jeff Cowton WCOC M 1959 01:22:27 1036
28 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:24:21 1027
29 Chris Heaton LOC M 1980 01:24:46 1025
30 Vanessa Brierley WCOC F 1968 01:25:19 1022
31 David Nichol AYROC M 1958 01:26:19 1017
32 Isabel Urquhart W 1996 01:27:03
33 Sam Landrigan BOK M 1986 01:29:23 1003
34 Lisa Broadest AIRE F 1975 01:30:30 997
35 Levi De Martin M 1996 01:31:08
36 Richard Salway MAROC M 1964 01:31:49 991
37 Pauline Richardson LOC F 1955 01:32:10 989
38 Jane Exley WAROC F 1971 01:33:25 983
39 Antony Richardson LOC M 1946 01:34:04 980
40 Ian Pyrah ESOC M 1944 01:34:15 979
41 Jane Booker NOC F 1954 01:35:32 973
42 Andrea Lines ECKO F 1964 01:37:03 966
43 Hannah Cooper W 1982 01:37:56
44 Stephen Wiseman MOR M 1964 01:38:20 960
45 Teresa Turner SLOW F 1948 01:39:51 953
46 Hilary Sellens SOS F 1955 01:41:06 947
47 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:41:21 945
48 Gerry Spalton OD M 1946 01:46:44 920
49 Alex Edelsten Unattached M 1982 01:47:48
50 Caroline Marwick INVOC F 1984 01:48:46 910
51 Karen Dobbie INT F 1966 01:49:29 907
52 Julie Collins DFOK F 1960 01:51:38 896
53 Hayley Collins DFOK F 1991 01:54:04 885
54 Edward Cox SO M 1959 02:01:29 849
55 Jim Lawrence SOLWAY M 1945 02:05:52 828
56 Anita Evans BL F 1954 02:08:45 815
57 Helen Barker FVO F 1960 02:10:32 806
58 Jane Cox BASOC F 1960 02:13:11 794
59 Peter Heaney QUBOC M 1997 02:14:12
60 Genevieve Jones MAROC F 1950 02:14:39 787
61 Sue Gard QO F 1948 02:15:02 785
62 Katie Costello BAOC W 1982 02:15:43
63 Jenny Hammond FVO F 1975 02:18:41 767
64 Andrew Wood PFO M 1956 02:24:26 740
65 Joe King BOK M 1949 02:26:11 731
66 Gary Cooles SN M 1959 02:35:18 688
67 Paul Lawlor ESOC M 1964 02:50:13 617
68 Ian Cowe M 1952 03:08:06
69 Derek Ricketts LEI M 1948 03:11:43 514
- Gillian Martin ESOC F 1980 01:02:56
- David Booker NOC M 1954 01:12:34
- Jennifer Beasant DEE F 1960 01:34:08
- Lauren Black QUBOC W 1996 01:45:26
- Brian Miller ESOC M 1956 01:51:59
Showing results 1 - 74 of 74