Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 3, 01/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C21 (length: 3.875km, climb: 140m, 12 controls)
Point calculations
1,005.41 + (86.19 x (4,265.38 - T)) / 890.76
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Dean FVO M 1957 00:42:59 1169
2 Blair Young TINTO M 1957 00:46:22 1149
3 Kathryn Neill ELO F 1976 00:48:02 1139
4 Kevin Pickering WIM M 1953 00:50:34 1125
5 Tina Rankin Jersey CI Orienteering Club W 1977 00:51:49
6 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:53:24 1108
7 John Broadhead WRE M 1955 00:53:39 1107
8 Donald Grassie MOR M 1956 00:56:29 1090
9 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:58:00 1081
10 Stephen Restorick CLOK M 1956 00:58:34 1078
11 Freya Askham SMOC F 1974 00:59:17 1074
12 Martin Powell LOC M 1951 00:59:29 1073
13 Liam O'Brien CSOA M 1957 00:59:54
14 Robert Neil FVO M 1957 01:00:21 1068
15 Eric Hully Altair CO M 1957 01:01:48
16 Heikki Silvennoinen Paimion Rasti M 1957 01:02:43
17 Eddie Speak MDOC M 1954 01:02:45 1054
18 Alan Halliday MOR M 1954 01:02:47 1054
19 Ian Whitehead DVO M 1955 01:03:12 1051
20 Neil Watts SO M 1957 01:05:02 1041
21 Megan Mowbray INT F 1974 01:05:03 1040
22 Esther Gooch MAROC F 1973 01:05:39 1037
23 Bettina Rudert SV IHW Alex 78 Berlin W 1977 01:05:43
24 Ian Miller Georgia Orienteering Club M 1957 01:05:59
25 Patrick Smyth BOF M 1957 01:06:35 1032
26 Egil Karlsen Askøy OL M 1957 01:06:39
27 Kate Turner SO F 1973 01:07:27 1027
28 Zoe Mackenzie INVOC F 1975 01:07:36 1026
29 Alan Gould NOC M 1956 01:07:48 1025
30 Sam Healy SBOC F 1973 01:07:53 1024
31 Dave Brown EBOR M 1957 01:07:54 1024
32 Angela Darley GO F 1973 01:09:29 1015
33 Tore Öhman OK Grip M 1957 01:10:40
34 Peter O'Connell EBOR M 1955 01:10:41 1008
35 Andrew Clough WRE M 1957 01:11:01 1006
36 David Rosen SROC M 1953 01:11:55 1001
37 Alice Owen BOK F 1973 01:12:42 996
38 David Bray LEI M 1953 01:12:49 995
39 William Bruce RR M 1953 01:14:15 987
40 David Dann MDOC M 1956 01:14:34 985
41 Mark Thompson TVOC M 1955 01:15:07 982
42 Tim Eden NOR M 1953 01:15:15 981
43 Gillian Jubb HH F 1974 01:15:18 981
44 Stephanie Moss SLOW F 1975 01:15:18 981
45 Alistair Armitage ESOC M 1955 01:16:21 975
46 Charlie Wilson NATO M 1954 01:17:21 969
47 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:17:53 966
48 Thomas Burke FIN M 1957 01:17:58
49 Karen O'Donnell SLOW F 1973 01:18:00 965
50 Lester Evans HOC M 1954 01:18:06 965
51 Kristina Vesilind SRD SK W 1977 01:19:44
52 Simon Greenwood SAX M 1955 01:20:51 949
53 Gerard Thomson STAG M 1956 01:20:53 949
54 Ros Jennings Unattached W 1977 01:20:54
55 Mark Elder CLYDE M 1957 01:21:34 945
56 Åge Hovden Stord Orientering M 1957 01:23:07
57 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:23:59 931
58 Bob Hill RAFO M 1956 01:24:33 927
59 Natalie Zwahlen Zwahlens Seeland W 1977 01:25:10
60 David Nicol FVO M 1953 01:25:31 922
61 Marketa Janderova INSCOM W 1977 01:26:29
62 Nev Myers EBOR M 1957 01:26:55 914
63 Gritta Niemann OLV Steinberg W 1977 01:27:23
64 Hamish Willis PFO M 1955 01:29:58 896
65 Philip Kirk OD M 1956 01:30:03 895
66 Chris Evans Unattached M 1957 01:32:14
67 Cliff Thorne BKO M 1954 01:33:30 875
68 Jim Eagleton Delaware Valley Orienteering Association M 1957 01:34:19
69 Richard Hughes DEE M 1955 01:38:44 845
70 Ian Smith WAOC M 1956 01:45:01 808
71 Patrick Murphy BOC M 1957 01:46:50
72 Steve Johnson SOLWAY M 1954 02:14:14 639
- Philip Craven DFOK M 1954 01:11:53
- Mike Wilkinson HOC M 1957 02:19:13
Showing results 1 - 74 of 74