Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 4 (UKOL), 03/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C21 (length: 3.1km, climb: 110m, 17 controls)
Point calculations
1,004.90 + (94.76 x (2,176.08 - T)) / 431.96
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C28(M65) | UKOL C29(W45) | UKOL C30(M60, W40) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C36(M18, M50) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Dean FVO M 1957 00:20:07 1217
2 Blair Young TINTO M 1957 00:23:39 1171
3 Patrick Smyth BOF M 1957 00:25:49 1142
4 Tina Rankin Jersey CI Orienteering Club W 1977 00:28:32
5 Sam Healy SBOC F 1973 00:28:33 1106
6 Kathryn Neill ELO F 1976 00:28:52 1102
7 Christine Farr SWOC F 1975 00:29:42 1091
8 David Dann MDOC M 1956 00:29:50 1090
9 Donald Grassie MOR M 1956 00:29:50 1090
10 Eric Hully Altair CO M 1957 00:30:00
11 Freya Askham SMOC F 1974 00:30:16 1084
12 Robert Neil FVO M 1957 00:30:39 1079
13 Liam O'Brien CSOA M 1957 00:30:56
14 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:31:07 1073
15 Thomas Burke FIN M 1957 00:31:28
16 Gillian Jubb HH F 1974 00:31:33 1067
17 John Broadhead WRE M 1955 00:31:47 1064
18 Ian Whitehead DVO M 1955 00:32:03 1060
19 Angela Darley GO F 1973 00:32:17 1057
20 Eddie Speak MDOC M 1954 00:32:20 1057
21 Patrick Murphy BOC M 1957 00:32:38
22 Simon Greenwood SAX M 1955 00:32:51 1050
23 Alistair Armitage ESOC M 1955 00:33:05 1047
24 Alan Halliday MOR M 1954 00:33:27 1042
25 Gritta Niemann OLV Steinberg W 1977 00:33:40
26 Egil Karlsen Askøy OL M 1957 00:33:44
27 Dave Brown EBOR M 1957 00:34:03 1034
28 Kevin Pickering WIM M 1953 00:34:10 1033
29 Martin Powell LOC M 1951 00:34:14 1032
30 Stephanie Moss SLOW F 1975 00:34:41 1026
31 Jonathan Lenton MAROC M 1957 00:34:43 1025
32 Tore Öhman OK Grip M 1957 00:34:44
33 Stephen Restorick CLOK M 1956 00:35:30 1015
34 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:35:31 1015
35 Esther Gooch MAROC F 1973 00:35:39 1013
36 Charlie Wilson NATO M 1954 00:35:41 1013
37 Ros Jennings Unattached W 1977 00:35:58
38 Bob Hill RAFO M 1956 00:36:26 1003
39 Ian Smith WAOC M 1956 00:36:46 998
40 Mark Elder CLYDE M 1957 00:37:05 994
41 Mark Thompson TVOC M 1955 00:37:10 993
42 Alan Gould NOC M 1956 00:37:40 986
43 Andrew Clough WRE M 1957 00:37:47 985
44 David Rosen SROC M 1953 00:37:54 983
45 Kate Turner SO F 1973 00:38:05 981
46 Philip Craven DFOK M 1954 00:38:15 979
47 Bettina Rudert SV IHW Alex 78 Berlin W 1977 00:38:16
48 Marketa Janderova INSCOM W 1977 00:38:25
49 Gerard Thomson STAG M 1956 00:39:13 966
50 Cliff Thorne BKO M 1954 00:39:42 960
51 Alice Owen BOK F 1973 00:40:46 946
52 Hamish Willis PFO M 1955 00:40:50 945
53 Kristina Vesilind SRD SK W 1977 00:40:55
54 Tim Eden NOR M 1953 00:41:01 942
55 Peter O'Connell EBOR M 1955 00:41:02 942
56 Ian Miller Georgia Orienteering Club M 1957 00:41:06
57 Marie Gibbs AIRE F 1975 00:42:30 923
58 Karen O'Donnell SLOW F 1973 00:43:21 912
59 Robert Sneyd KERNO M 1956 00:44:22 898
60 Philip Kirk OD M 1956 00:44:41 894
61 Jim Eagleton Delaware Valley Orienteering Association M 1957 00:45:46
62 Colin Holcombe BAOC M 1957 00:46:11 874
63 Åge Hovden Stord Orientering M 1957 00:46:45
64 David Nicol FVO M 1953 00:47:09 862
65 Lester Evans HOC M 1954 00:47:40 855
66 Chris Evans Unattached M 1957 00:47:51
67 Neil Watts SO M 1957 00:48:21 846
68 Malcolm Aldridge MOR M 1957 00:49:45 827
69 Mike Wilkinson HOC M 1957 00:50:15 821
70 Natalie Zwahlen Zwahlens Seeland W 1977 01:01:32
71 Steve Johnson SOLWAY M 1954 01:02:06 665
72 Catherine Slade SAX F 1976 01:06:11 611
- Megan Mowbray INT F 1974 00:37:05
Showing results 1 - 73 of 73