Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 4 (UKOL), 03/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C30(M60, W40) (length: 4.45km, climb: 185m, 14 controls)
Point calculations
1,201.74 + (75.00 x (4,631.12 - T)) / 1,031.19
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5(W85) | UKOL C6(M85, W80) | UKOL C7(M80, W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18(W70) | C19 | UKOL C20(M75, W65) | C21 | C22 | UKOL C23(W60) | UKOL C24(M70, W55) | UKOL C25(W16) | C26 | UKOL C27(W50) | UKOL C28(M65) | UKOL C29(W45) | UKOL C31(W18, W20, W35) | UKOL C34(M16) | UKOL C35(M55) | UKOL C36(M18, M50) | UKOL C37(M45) | UKOL C38(M40) | UKOL C39(M20, M35) | UKOL C40(W21) | UKOL C41(M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Monro BOF F 1971 00:41:04 1277
2 Claire Ward INT F 1977 00:42:13 1272
3 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:46:15 1253
4 Geoff Lawford Eureka Orienteers M 1957 00:47:21
5 John Tullie RR M 1957 00:48:06 1245
6 Gunnar Gytri F M 1957 00:48:13
7 Kirsty Bryan-Jones FVO F 1970 00:49:12 1240
8 Sarah Rollins SN F 1976 00:50:33 1233
9 Peter Haines AIRE M 1954 00:50:41 1233
10 Robert Daly GRAMP M 1957 00:51:20 1230
11 Ian Ditchfield MV M 1956 00:52:02 1226
12 Jan Steineger IL Gneist M 1957 00:53:00
13 Karen Poole EPOC F 1976 00:53:05 1221
14 J Edin Sidensj M 1957 00:53:10
15 David Harper GO M 1954 00:53:25 1220
16 Callum Scott BASOC M 1956 00:54:06 1217
17 Mick Lucking NOC M 1957 00:54:27 1215
18 Rob Parkinson DEVON M 1956 00:55:47 1209
19 Joanna Abbott NATO F 1976 00:56:16 1207
20 Roger Coombs MAROC M 1957 00:56:35 1205
21 Andy Emmerson OD M 1956 00:56:57 1203
22 Helen Marsden HH F 1976 00:58:08 1198
23 Gila Polt Quack OK M 1957 00:58:16
24 Charlie Turner SLOW M 1953 00:58:28 1196
25 Richard Breseman Cascade Orienteering Club M 1957 00:58:41
26 Elisabeth Hovm S W 1977 00:59:30
27 Bob Cherry AYROC M 1957 01:00:07 1189
28 Richard Gardner OD M 1954 01:00:21 1187
29 Peter Jones AIRE M 1956 01:00:40 1186
30 Dave Kingham TVOC M 1956 01:00:48 1185
31 Kari Jylh Jynk M 1957 01:00:53
32 Alastair Doyle GO M 1954 01:00:58 1185
33 Andy Lewsley BL M 1955 01:01:16 1183
34 Paul Duley GRAMP M 1954 01:01:26 1182
35 Barry Elkington OD M 1956 01:01:35 1182
36 Robert Hickling GRAMP M 1954 01:02:35 1177
37 Charles Daniel BOK M 1956 01:02:42 1176
38 Juliette Soulard OD F 1971 01:02:57 1175
39 Derek Fryer LOC M 1954 01:03:16 1174
40 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:03:29 1173
41 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:03:46 1172
42 Mark Holliday FVO M 1956 01:04:00 1170
43 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 01:05:38 1163
44 Simon Filmore LOC M 1956 01:05:55 1161
45 Richard Wilson LOC M 1953 01:06:22 1159
46 Paul Bradbury SYO M 1957 01:06:38 1158
47 Stephen Eastley KERNO M 1954 01:07:19 1155
48 Pete Younger ELO M 1955 01:07:48 1153
49 Mike Bennett HH M 1953 01:08:06 1151
50 Grant Carstairs TAY M 1954 01:08:19 1150
51 Dave Chapman SN M 1953 01:08:27 1150
52 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:08:35 1149
53 Bob Elder M 1957 01:08:42
54 Ray Collins WCH M 1955 01:08:49 1148
55 Vic Sedunary Bayside Kangaroos Orienteering Club M 1952 01:09:14
56 Clive Tant SOS M 1955 01:09:31 1145
57 Sally Calland RSOC F 1975 01:09:40 1144
58 Anna Chapman SO F 1973 01:09:41 1144
59 Colin West SOS M 1955 01:10:32 1140
60 Svein Linga IL Gular M 1957 01:10:51
61 Nigel Bush MV M 1955 01:11:07 1137
62 Matthew Cochrane SROC M 1954 01:12:41 1130
63 Ana Perez El Imperdible W 1977 01:13:37
64 Elodie Tassin Charente-Maritime Orientation W 1977 01:13:38
65 Neville Baker TVOC M 1953 01:14:01 1124
66 Mike Capper WAOC M 1955 01:14:33 1121
67 Billy Fyffe FERMO M 1955 01:14:44 1120
68 Paul Prudhoe Central Coast Orienteers M 1957 01:15:15
69 Colin Matheson MOR M 1954 01:15:29 1117
70 Catherine Isherwood FVO F 1976 01:18:01 1105
71 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:18:37 1102
72 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:19:44 1097
73 Ange Jackson WCOC F 1975 01:19:54 1096
74 Peter N Ballerup OK M 1957 01:20:48
75 Peter Woods WAOC M 1957 01:20:54 1092
76 Paul Williams LOC M 1955 01:21:22 1089
77 Graham Pring KERNO M 1955 01:22:20 1085
78 John Hurley DVO M 1955 01:22:49 1083
79 Heather Thomson ESOC F 1974 01:23:13 1081
80 Ali Lea BAOC F 1975 01:23:16 1080
81 Peter Carter AIRE M 1957 01:23:20 1080
82 Colin Swallow SN M 1957 01:23:21 1080
83 Joe House SO M 1954 01:23:50 1078
84 Janette Macleod BASOC F 1977 01:25:13 1071
85 Howard Sawyer AIRE M 1954 01:25:30 1070
86 Graham Johnson DVO M 1955 01:28:17 1057
87 Peter Foster BOK M 1957 01:29:24 1052
88 Dave Bales POTOC M 1955 01:29:54 1050
89 Ian Byrne SMOC M 1957 01:30:18 1048
90 Steve Robertson QO M 1953 01:31:55 1040
91 Andrew Evans DFOK M 1955 01:34:40 1027
92 Peter Bartlett WIGHTO M 1955 01:35:55 1021
93 David Knight Bayside Kangaroos Orienteering Club M 1957 01:36:22
94 Nikki Howard MOR F 1974 01:38:59 1007
95 Glyn Williams WIGHTO M 1953 01:41:03 997
96 Sandy Burgon BOK M 1956 01:41:06 997
97 Jerry Purkis SAX M 1956 01:41:25 996
98 Elanor McNamara AYROC W 1977 01:41:28
99 Mike Bray SN M 1955 01:43:38 985
100 Martin Smith DEE M 1957 01:44:33
101 Paul Tickner WCOC M 1955 01:44:46 980
102 Steve Williams NGOC M 1955 01:50:24 954
103 Karin Saameli OLG Thun W 1977 01:51:40
104 Meritxell Vives Torrents Club Montsant Orientaci W 1977 01:53:25
105 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:53:47 938
106 Roberto Di Bacco Agorosso ASD M 1957 01:54:53
107 Andrea Davison ESOC F 1976 01:57:18 922
108 Ashley Cooper BOK M 1956 01:57:58 918
109 Jeremy Hill TVOC M 1954 02:02:53 896
110 Joanne Field NATO F 1974 02:03:16 894
111 James Morrison ESOC M 1955 02:03:21 893
112 Alison Hooper LOC F 1973 02:25:03 792
113 Phil Warry BOK M 1953 02:25:11 791
114 Harry Savage LVO M 1953 02:42:09 712
- Nicholas Maxwell DEVON M 1953 01:25:31
- James Purves RR M 1957 01:57:22
Showing results 1 - 116 of 116