Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 5, 04/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C14 (length: 3.375km, climb: 130m, 9 controls)
Point calculations
978.83 + (146.03 x (4,101.36 - T)) / 1,323.76
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kenny Leitch SO M 1964 00:31:39 1178
2 Matthew Leitch EUOC M 1998 00:33:07 1164
3 Richard Freeman HH M 1962 00:36:55 1128
4 Thomas Harper BOF M 1975 00:39:24 1104
5 Dougal Spenceley FVO M 2002 00:40:14
6 Jeremy Huthwaite GRAMP M 1968 00:40:28 1094
7 Paul Mather IND M 1977 00:40:34
8 Pascal Weber OLV Langenthal M 1997 00:40:41
9 Emily Birch 00:41:54
10 Mike Cantlay FVO M 1964 00:43:32 1065
11 Fraser Robertson TAY M 1999 00:44:12 1058
12 Ben Brown M 1996 00:44:58
13 Evelina Johansson Gavle OK 00:45:48
14 Stephen Wiseman MOR M 1964 00:46:13 1039
15 Alison Mckerrow SLOW W 1996 00:46:35
16 David Rose BOF M 1950 00:47:43 1025
17 Mike Edwards RAFO M 1965 00:47:51 1023
18 Richard Thom M 1982 00:47:53
19 Merilin Vahtra Tarty Ulikdol W 1996 00:49:12
20 Kath Aspin CLOK F 1967 00:49:29 1008
21 Jennifer Atkinson ELO F 1979 00:49:37 1007
22 Sarah Bruce BL F 1974 00:49:46 1005
23 Greg Anderson MOR M 1999 00:50:05 1002
24 Gemma Ricketts IND 00:50:27
25 Ben Bishop LEI M 2001 00:50:56 994
26 Brett Green AOA M 1972 00:50:56
27 Alexandra Eklund IK Gandvik W 1996 00:51:00
28 Natasha Cattley W 2003 00:51:02
29 Orjan Karlsen Ask M 1996 00:51:47
30 Louise Nilsson H W 1996 00:51:59
31 Mark Wood ESOC M 1968 00:52:26 980
32 Jenny Hauxwell LOC W 1982 00:52:45
33 Anna Campbell MOR F 1999 00:52:55 975
34 Matej Pulec VSK Mendelu Brno M 1999 00:52:56
35 Alan Shaw MDOC M 1948 00:53:20 971
36 Clare Sanders NOC F 1979 00:53:31 969
37 Don Nisbet SMOC M 1962 00:53:37 968
38 Andy Redfearn EBOR M 1982 00:54:35
39 Zoe Perryman AOA W 1996 00:54:50
40 Emma Rolfsson Robertsfors IK W 1996 00:55:06
41 Filippa Anderen W 1996 00:55:19
42 Kate Wallace USA 00:55:32
43 Isobel Anderson GRAMP F 2003 00:55:52
44 Peter Howe LVO M 1960 00:57:04 936
45 Elena Kippin TVOC F 2002 00:57:36
46 Paul Rogers QUBOC M 1996 00:57:50
47 Iain Phillips LEI M 1967 00:58:05 926
48 Lotta Wedman V W 1977 01:00:48
49 Kim Sanderson NATO F 1975 01:01:25 894
50 Rosie Beavers AIRE W 1982 01:01:29
51 Hayley Bowman BAOC F 1983 01:02:34 883
52 Christopher Hornby MOR M 2000 01:03:26 875
53 Jane Archer SN F 1954 01:04:30 865
54 Caroline Tullie RR F 1960 01:06:13 848
55 Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M 1970 01:06:33 845
56 Sue Edlington HOC F 1953 01:06:57 841
57 Matthew Young RSOC M 1990 01:06:58 841
58 Lesley Coutts MOR F 1980 01:07:22 837
59 Ann McGougan BASOC F 1968 01:07:29 836
60 seb carnwath RSOC M 1994 01:08:22 828
61 Helen Parkinson FVO F 1968 01:08:25 827
62 Maj-Lisbet R Freidig W 1972 01:08:40
63 Jennifer Beasant DEE F 1960 01:08:54 823
64 Amie Sherrard QUBOC W 1996 01:09:21
65 Kathy Klaka FVO F 1984 01:09:51 814
66 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:09:59 813
67 Chloe McIntyre QUBOC W 1996 01:10:14
68 Ernst Hungerb Maurer OLC Kapreolo M 1952 01:11:01
69 Katherine McClearn QUBOC W 1996 01:11:17
70 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:11:35 797
71 Neil Forrest M 1947 01:12:49
72 Brian Yates ESOC M 1944 01:13:05 783
73 Sean Scanlon M 1977 01:13:14
74 Arild Svihus Ganddal IL M 1982 01:13:56
75 Chun Bleau MDOC F 1963 01:16:05 754
76 Kathryn Willis PFO F 1961 01:17:24 742
77 Jackie Reynard GRAMP F 1965 01:17:57 737
78 Nicola O'Donnell DVO F 1970 01:19:28 722
79 Robert Ian Robb CLOK M 1939 01:19:38 721
80 Gee Kim CHIG W 1996 01:20:26
81 Steve Clayton ESOC M 1962 01:23:06 688
82 Aneta Pecharov Magnus Orienteering W 1996 01:23:23
83 Suse Coon ECKO F 1951 01:23:50 681
84 Chris Furse CLYDE M 1968 01:24:09 678
85 Jessica Cattley W 2001 01:24:18
86 Alice Swiers-Schofield RAOC W 1996 01:24:24
87 Dominique Drewe-Martin MAROC F 1983 01:25:26 665
88 Lynsey Thomson STAG F 1989 01:25:39 663
89 Emma Cattley W 1972 01:25:49
90 Cliodhna Burke QUBOC W 1997 01:26:45
91 Som Jin QUBOC W 1996 01:27:32
92 Karl Bowen QUBOC M 1996 01:28:39
93 Lorraine Batts CLOK F 1957 01:29:17 629
94 Henri Shepherd INVOC F 1968 01:32:02 602
95 Clare Hunter CLOK F 1963 01:32:03 602
96 Barbara Page HH F 1968 01:32:06 602
97 Deborah Mays WIM F 1960 01:35:33 569
98 Kay Sayer WSX F 1946 01:35:36 568
99 Jenn Hudd WCOC F 1966 01:36:46 557
100 Kerry Cooper ROC 01:38:04
101 Judith Robb CLOK F 1943 01:39:49 528
102 Sharon Warland SOS F 1965 01:42:56 499
103 Shannon Elliott QUBOC W 1997 01:42:59
104 Zac Steventon-Barnes SUFFOC M 2002 01:43:50
105 Ian Hall BASOC M 1944 01:47:22 456
106 Michael Bednall M 1962 01:56:41
107 Christine Smith EPOC F 1942 01:57:22 361
108 Marie-Jeanne Arsac Altair CO W 1957 02:15:58
109 Fiona Sneyd KERNO F 1957 02:18:47 157
110 Patricia Shuttlewood KERNO F 1946 02:18:52 156
111 Judith Beadel KERNO W 1962 02:18:55
112 Roger Robb M 1942 02:19:48
113 Sharon Parkin ESOC F 1968 02:40:25
114 Nicola Wood BAOC F 1970 02:40:25
- Majlis Bergqvist Sidensj W 1957 01:03:14
- Penny Hicks FVO F 1964 01:03:39
- Jack Menzies BOF M 1992 01:09:55
- Sohail Ifraz AOA M 1996 01:20:46
Showing results 1 - 118 of 118