Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 5, 04/08/2017

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C21 (length: 3.775km, climb: 130m, 12 controls)
Point calculations
959.47 + (119.16 x (4,198.70 - T)) / 1,068.79
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Patrick Smyth NATO M 1957 00:43:38 1146
2 Kathryn Neill ELO F 1976 00:46:45 1124
3 Alistair Armitage ESOC M 1955 00:48:38 1110
4 Blair Young TINTO M 1957 00:48:48 1109
5 Sarah Wright Peninsula and Plains Orienteers W 1977 00:51:14
6 David Dann MDOC M 1956 00:51:26 1090
7 Liam O'Brien CSOA M 1957 00:51:57
8 John Broadhead WRE M 1955 00:52:42 1081
9 Freya Askham SMOC F 1974 00:53:12 1077
10 Jonathan Lenton MAROC M 1957 00:53:20 1076
11 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:53:47 1073
12 Tore OK Grip M 1957 00:54:00
13 Ian Whitehead DVO M 1955 00:54:01 1072
14 William Bruce RR M 1953 00:54:06 1071
15 Neil Watts SO M 1957 00:54:48 1066
16 Dave Brown EBOR M 1957 00:54:59 1065
17 Eric Hully Altair CO M 1957 00:56:14
18 Kevin Pickering WIM M 1953 00:56:30 1054
19 Eddie Speak MDOC M 1954 00:56:41 1052
20 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:56:54 1051
21 Gillian Jubb HH F 1974 00:57:05 1050
22 Martin Powell LOC M 1951 00:57:39 1045
23 Ros Jennings Unattached W 1977 00:58:29
24 Kate Turner SO F 1973 00:58:34 1039
25 Ian Miller Georgia Orienteering Club M 1957 00:58:42
26 Bettina Rudert SV IHW Alex 78 Berlin W 1977 00:59:23
27 Sam Healy SBOC F 1973 00:59:32 1032
28 Tina Rankin Jersey CI Orienteering Club W 1977 01:00:03
29 Mark Elder CLYDE M 1957 01:01:21 1019
30 Stephen Restorick CLOK M 1956 01:02:14 1013
31 Lester Evans HOC M 1954 01:02:17 1012
32 Bob Hill RAFO M 1956 01:02:57 1007
33 Thomas Burke BAOC M 1976 01:03:22 1004
34 Simon Greenwood SAX M 1955 01:03:56 1000
35 Peter O'Connell EBOR M 1955 01:04:03 999
36 Donald Grassie MOR M 1956 01:04:04 999
37 Gritta Niemann OLV Steinberg W 1977 01:04:21
38 Ian Smith WAOC M 1956 01:05:14 991
39 Chris Evans Unattached M 1957 01:05:18
40 Mark Thompson TVOC M 1955 01:06:02 985
41 Philip Kirk OD M 1956 01:06:03 985
42 Gerard Thomson STAG M 1956 01:06:04 985
43 Charlie Wilson NATO M 1954 01:06:33 982
44 Hovden Stord Orientering M 1957 01:06:39
45 Philip Craven DFOK M 1954 01:07:27 975
46 Angela Darley GO F 1973 01:08:09 970
47 Karen O'Donnell SLOW F 1973 01:08:14 969
48 Alan Gould NOC M 1956 01:08:48 965
49 Robert Neil FVO M 1957 01:10:00 957
50 Egil Karlsen Ask M 1957 01:10:41
51 Patrick Murphy BOC M 1957 01:11:24
52 Colin Holcombe BAOC M 1957 01:12:42 937
53 Tim Eden NOR M 1953 01:15:59 914
54 Cliff Thorne BKO M 1954 01:17:24 904
55 David Rosen SROC M 1953 01:17:27 903
56 Mike Wilkinson HOC M 1957 01:20:02 885
57 Jim Eagleton Delaware Valley Orienteering Association M 1957 01:21:18
58 Alice Owen BOK F 1973 01:21:53 871
59 David Nicol FVO M 1953 01:23:29 860
60 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:23:41 858
61 Kristina Vesilind SRD SK W 1977 01:25:40
62 Hamish Willis PFO M 1955 01:36:31 766
63 Natalie Zwahlen Zwahlens Seeland W 1977 01:42:56
64 Steve Johnson SOLWAY M 1954 01:44:55 706
- Marie Gibbs AIRE F 1975 00:54:17
- Esther Gooch MAROC F 1973 01:25:27
Showing results 1 - 66 of 66