Results

Achievements at
orienteering events

EA Championship, SOS Colour coded, Writtle, 25/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.stragglers.info/event/20180325.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5.3km, climb: 55m, 14 controls)
Point calculations
940.75 + (93.81 x (3,893.35 - T)) / 821.33
Other courses: Brown | Blue | Short green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Michael Bickle WAOC M 1948 00:44:22 1081
2 Mick Liston NOR M 1949 00:45:06 1076
3 Nicholas Pugh SOS M 1951 00:45:50 1071
4 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:46:35 1066
5 Keith Bennett DFOK M 1972 00:47:26 1060
6 John Chappell TVOC M 1948 00:48:51 1051
7 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:49:41 1045
8 Janet Cronk WAOC F 1957 00:49:52 1044
9 Gillian Hanson HH F 1967 00:51:08 1035
10 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 00:52:58 1022
11 Edwin Banks SOS M 1952 00:54:19 1013
12 David Dawson DFOK M 1958 00:54:42 1011
13 Jim Prowting TVOC M 1946 00:55:00 1009
14 Camilla Darwin WAOC F 1969 00:56:11 1000
15 Kevin Hopkins SMOC M 1963 00:56:11 1000
16 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:56:28 998
17 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:56:39 997
18 Tim Pribul CHIG M 1949 00:57:33 991
19 Barry Breed HH M 1946 00:57:48 989
20 Matthew Dixon HH M 2002 00:57:57 988
21 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:58:42 983
22 Alex Owen LOK M 1975 00:58:43 983
23 John Collyer SOS M 1945 00:58:47 983
24 Simon Bowie-Britton SOS M 1972 00:59:58 974
25 Mark Thompson TVOC M 1955 01:00:54 968
26 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:00:57 968
27 Debbie Charlton SMOC F 1960 01:01:29 964
28 Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M 1970 01:02:03 960
29 Graham Denney SAX M 1969 01:03:12 952
30 Ray Curtis CHIG M 1954 01:03:22 951
31 Katharine Bartram NOR F 1972 01:03:41 949
32 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:03:54 948
33 Sue Woods WAOC F 1957 01:04:43 942
34 Matthew Barber IND M 1983 01:05:20
35 Lyn West SOS F 1954 01:05:33 936
36 Ann Harris SMOC F 1954 01:05:36 936
37 Julie Collins DFOK F 1960 01:06:45 928
38 Sue Hartley WAOC F 1956 01:08:16 918
39 Harry Goldingay HH M 1949 01:08:50 914
40 Geoff Pye SOS M 1955 01:09:18 911
41 Karen Vines SMOC F 1968 01:10:05 905
42 Jacky Dakin SYO F 1961 01:10:22 903
43 Graham Pembery SMOC M 1958 01:11:55 893
44 Mark Dakin SYO M 1960 01:12:44 887
45 Tatiana Virissimo de Andrade DFOK F 1979 01:13:32 882
46 Eliza Hermann HH F 1961 01:15:34 868
47 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:18:46 846
48 Chris Burgues HAVOC M 1955 01:19:37 840
49 Martin Brown SUFFOC M 1971 01:19:52 838
50 John Taylor SOS M 1980 01:22:57 817
51 Keith Parkes DFOK M 1945 01:25:29 800
52 Helen Hague WAOC F 1969 01:25:36 799
53 Jennifer Gebka HAVOC F 1963 01:26:30 793
54 Caroline Louth WAOC F 1961 01:27:22 787
55 Jean-Pierre Carraud SOS M 1969 01:29:19 773
56 Karen Hopkins SMOC F 1966 01:30:24 766
57 John Harris WAOC M 1946 01:30:56 762
58 Peter Lund WAOC M 1959 01:31:12 760
59 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:33:43 743
60 Christopher Childs SOS M 1948 01:35:28 731
61 Viv Hodson HH F 1964 01:39:48 701
- Andy Gass IND M 1948 01:15:19
- Jean Fitzgerald SAX F 1953 01:31:28
Showing results 1 - 63 of 63