Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup&Trophy Heat (+entries open to all), 11/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at fvo.org.uk/events/2018/mar/11/compass-sport-cup/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Green (length: 3.2km, climb: 110m, 15 controls)
Point calculations
949.72 + (171.49 x (3,193.44 - T)) / 1,062.85
Other courses: Brown | Short Brown | Blue Women | Blue Men | Green Women | Green Men | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Grace Molloy FVO F 2000 00:25:34 1217
2 Eilidh Campbell MAROC F 2001 00:27:32 1198
3 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:28:05 1193
4 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:29:10 1183
5 Megan Keith INVOC F 2002 00:29:54 1176
6 Rachel Brown ESOC F 2003 00:30:06
7 Pippa Carcas INT F 2003 00:32:14
8 Mairi Eades INT F 2001 00:32:35 1150
9 Mairi Weir MOR F 2001 00:33:20 1142
10 Robin Sloan RR M 1947 00:33:39 1139
11 Zoe Graham SOLWAY F 2000 00:35:08 1125
12 Geoffrey Hensman FVO M 1948 00:38:06 1096
13 Dave Coustick FVO M 1945 00:38:29 1092
14 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:38:48 1089
15 Gareth Bryan-Jones FVO M 1943 00:38:57 1088
16 Ian Turner SOLWAY M 1947 00:39:02 1087
17 Kerry Wood ESOC F 2001 00:39:48 1080
18 Amelia Petrie CLYDE F 1956 00:40:33 1072
19 Robert Philp KFO M 1945 00:43:00 1049
20 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 00:43:00 1049
21 Sally Lindsay ESOC F 1956 00:44:29 1034
22 Leah Bartlett INT F 2003 00:44:47
23 Jenny Wren BL F 1950 00:45:24 1025
24 Jan Kersel ECKO F 1958 00:47:24 1006
25 Lynne Walker BASOC F 1953 00:48:00 1000
26 Patrick Squire INT M 1947 00:48:22 997
27 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:48:23 997
28 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:49:18 988
29 Tim Sowood INVOC M 1944 00:49:32 985
30 Oonagh Grassie GRAMP F 1955 00:49:40 984
31 Ian Pyrah ESOC M 1944 00:50:02 981
32 Anne Hickling ESOC F 1955 00:50:48 973
33 Chris Lates BL M 1940 00:51:24 967
34 Dick Whitworth BL M 1939 00:53:49 944
35 Sheila Strain ELO F 1948 00:53:56 943
36 Sheelagh Nichol AYROC F 1957 00:54:24 938
37 Eleanor Pyrah ESOC F 1944 00:54:39 936
38 Robert Findlay ESOC M 1948 00:54:51 934
39 Karen Blackburn BL F 1946 00:55:19 929
40 rhona fraser BOF F 1954 00:55:59 923
41 Lindsey Hensman FVO F 1948 00:56:04 922
42 Trina Rogerson ELO F 1951 00:57:20 910
43 Duncan Shiell RR M 1948 01:02:49 857
44 Beryl Seaman INVOC F 1950 01:03:21 852
45 Fiona Findlay ESOC F 1949 01:05:49 828
46 Christine Mahony ESOC F 1959 01:07:54 808
47 Anita Evans BL F 1954 01:09:20 794
48 Anne Stevenson ESOC F 1948 01:11:04 777
49 Val Finch FVO F 1951 01:12:18 765
50 Jane McQuillen SOLWAY F 1943 01:17:26 715
51 Katharine Melville TAY F 1943 01:20:48 683
52 Adrienne Sowood INVOC F 1944 01:21:48 673
53 Chris Furse CLYDE M 1968 01:21:53
54 Angela Whitworth BL F 1942 01:22:58 662
55 Malcolm Mahony ESOC M 1948 01:23:27 657
56 Anita Laird BL F 1944 01:26:40 626
57 Donald MacLeod FVO M 1941 01:28:07 612
58 Kathleen Lessells ESOC F 1948 01:31:47 576
59 Anne Pearson TAY F 1956 01:32:12 572
60 Moira Laws TAY F 1942 01:35:07 544
61 Lucile MacLeod FVO F 1941 01:35:10 544
62 Susan Shiell RR F 1949 01:35:15 543
63 Sue Bone FVO F 1943 01:42:23 474
- Kirsty Campbell MAROC F 2001 00:31:41
- Pauline McAdam RR F 1955 00:47:06
- Anne Hoy ESOC F 1958 01:08:11
Showing results 1 - 66 of 66