Results

Achievements at
orienteering events

Compass Sport Cup Heat, 11/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.seloc.org.uk/wp/clowbridge-compass-sport-cup-trophy-2/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Green (length: 3km, climb: 95m, 13 controls)
Point calculations
926.87 + (139.72 x (2,585.72 - T)) / 709.60
Other courses: Brown | Short Brown | Blue Women | Blue Men | Green Women | Green Men | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ellie Simmonds LOC F 2003 00:25:45
2 Evie Conway AIRE F 2002 00:26:01 1129
3 Tony Thornley AIRE M 1948 00:26:18 1125
4 Cliff Etherden LOC M 1948 00:26:51 1119
5 Michael Pearson WCOC M 1944 00:28:57 1094
6 Carys Thomas WCOC F 2003 00:29:38
7 Julian Lailey SROC M 1946 00:29:41 1085
8 Norman French LOC M 1947 00:29:48 1084
9 Peter Ross MDOC M 1947 00:30:32 1075
10 Simon Cane LOC M 1947 00:30:48 1072
11 Chris Rostron MDOC M 1947 00:31:23 1065
12 Roger Smith LOC M 1948 00:31:53 1059
13 Alice Wood LOC F 2003 00:32:05
14 Jackie Chapman LOC F 1958 00:32:11 1056
15 Lucy Gibson LOC F 2003 00:32:48
16 Shirley Wood AIRE F 1958 00:33:03 1046
17 Tom Barkas LOC M 1948 00:33:18 1043
18 Judy Burge LOC F 1957 00:34:23 1030
19 Eleanor Ellis PFO F 2003 00:34:38
20 Tiegan Alexander PFO F 2001 00:34:41 1026
21 Kate Bryant MDOC F 1953 00:35:34 1016
22 Janet Nash LOC F 1951 00:35:43 1014
23 Jillyan Dobby MDOC F 1951 00:37:19 995
24 Ian Watson MDOC M 1947 00:37:35 992
25 Elizabeth Elliott WCOC F 1949 00:37:41 991
26 Tom Crowther AIRE M 1937 00:37:58 987
27 Hilary Allen AIRE F 1945 00:40:12 961
28 Ann Smith LOC F 1948 00:40:22 959
29 Judith Filmore LOC F 1958 00:40:44 955
30 Dave Fenwick WCOC M 1944 00:41:14 949
31 Chris Burden AIRE M 1948 00:41:17 948
32 Susan Roome SROC F 1952 00:41:30 946
33 Dave Neild LOC M 1947 00:41:51 942
34 Katy Thompson PFO F 1953 00:42:25 935
35 Jill Cochrane SROC F 1957 00:42:33 933
36 David Mawdsley MDOC M 1941 00:42:34 933
37 David Wathey MDOC M 1965 00:43:07 927
38 Jim Mitchell PFO M 1942 00:44:31 910
39 Tony Wagg MDOC M 1945 00:45:20 900
40 Helen Neild LOC F 1947 00:46:16 889
41 Chris Kirkham MDOC M 1947 00:46:39 885
42 Peter Marett CLOK M 1943 00:49:29 851
43 Rosie Law LOC F 1952 00:50:11 843
44 Andrew Gregory MDOC M 1935 00:50:32 839
45 Wendy Crawford-Smith PFO F 1947 00:50:38 838
46 Richard Blake MDOC M 1948 00:50:44 837
47 Kath Etherden SELOC F 1951 00:51:04 833
48 Peter Knott SROC M 1936 00:51:09 832
49 Dawn Lock SROC F 1945 00:51:57 822
50 Jo Thornley AIRE F 1947 00:52:09 820
51 Gillian Rowan-Wilde PFO F 1946 00:53:34 803
52 Glenys Ferguson SROC F 1950 00:53:48 800
53 Steve Burge LOC M 1942 00:55:49 777
54 evelyn morgan LOC F 1949 00:58:09 749
55 Julie Brook MDOC F 1947 00:58:41 743
56 Rachel Smith PFO F 2000 00:59:09 737
57 Mike Atherton LOC M 1942 01:00:59 716
58 Jane Collins SROC F 1957 01:02:57 692
59 Mike Fairburn PFO M 1939 01:03:25 687
60 Alison Doyle MDOC F 1949 01:05:21 664
61 Alan Heppenstall LOC M 1942 01:18:54 504
62 Sue Birkinshaw MDOC F 1937 01:20:06 490
63 Alan Heron SELOC M 1934 01:26:36 413
- Malcolm McIvor DEE M 1939 00:56:20
Showing results 1 - 64 of 64