Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 1 (UKOL), 29/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 2 (M45,M50) (length: 6.9km, climb: 340m, 13 controls)
Point calculations
1,189.54 + (60.16 x (5,658.01 - T)) / 1,171.30
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Adams SYO M 1964 01:01:10 1292
2 Rickard Ekman OK Roslagen M 1973 01:05:33
3 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:05:57 1277
4 Kevin Fielding HH M 1968 01:07:22 1273
5 Jan Béguin ANCO M 1973 01:07:48
6 David Spencer WCOC M 1969 01:08:43 1268
7 Will Heap SO M 1973 01:09:57 1265
8 Peter Ward NGOC M 1970 01:10:20 1263
9 Nick Howlett LOC M 1967 01:10:47 1262
10 Dominique Müller OLG Dachsen M 1968 01:10:49
11 Richard Barrett BAOC M 1970 01:11:44 1259
12 Laurence Townley SN M 1971 01:11:55 1259
13 Duncan Harris DEE M 1966 01:12:19 1257
14 Peter Helme BAOC M 1973 01:13:47 1253
15 Jon Cross FVO M 1967 01:14:01 1252
16 Mike Brett BAOC M 1964 01:14:18 1251
17 Richard Parkin DVO M 1968 01:14:30 1251
18 Tim Griffin GRAMP M 1966 01:14:58 1249
19 David Spence LOC M 1968 01:16:38 1244
20 Matthew Owen BOK M 1966 01:16:48 1243
21 Jim Trueman MDOC M 1964 01:16:58 1243
22 Ian Jones NGOC M 1966 01:17:38 1241
23 Paul Luttman SO M 1972 01:18:42 1238
24 Mike Harrison WCOC M 1970 01:19:04 1236
25 Billy Reed LVO M 1965 01:20:06 1233
26 Alan Irving WCOC M 1967 01:20:49 1231
27 Liam Corner MDOC M 1970 01:21:10 1230
28 Dai Bedwell DVO M 1967 01:21:22 1229
29 Caspian Richards INT M 1971 01:22:09 1227
30 George Hare NATO M 1964 01:23:30 1223
31 Charles Mayes CLOK M 1966 01:25:09 1218
32 Robert Campbell LOC M 1966 01:25:12 1218
33 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:26:30 1214
34 Martin Skinner WCOC M 1964 01:27:27 1211
35 Ralph Kurt KOVZ M 1973 01:29:31
36 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:30:01 1203
37 Edouard Salathé RAID ORIENT PARIS M 1968 01:30:21
38 Howard Alcock NOR M 1970 01:30:22 1202
39 Chris Dibben INT M 1969 01:30:39 1201
40 Paul Chavasse QO M 1964 01:31:39 1198
41 Jon Brooke WSX M 1966 01:32:13 1196
42 Steven Breeze WCOC M 1971 01:34:18 1190
43 Graeme Ross INT M 1973 01:34:50 1188
44 Gottfried Scheikl OC Fürstenfeld M 1968 01:34:56
45 Tim Wiegand SYO M 1967 01:35:39 1185
46 Mark Edwards SROC M 1965 01:37:13 1181
47 Pascal Figuiere Givry Sport Orientat M 1968 01:37:26
48 Peter Stobbs PFO M 1963 01:37:31 1180
49 Peter O'Hara ESOC M 1971 01:38:15 1177
50 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:38:22 1177
51 Darren Cook SOS M 1971 01:39:11 1174
52 Barry Jones SO M 1967 01:39:28 1174
53 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:39:56 1172
54 Petri Savilahti Lynx M 1968 01:40:26
55 Iain Stemp WAOC M 1965 01:40:51 1169
56 Scott Bailey BOK M 1972 01:41:24 1168
57 Jason Edwards BAOC M 1969 01:41:30 1167
58 David Lobley DFOK M 1965 01:41:33 1167
59 Joseph Murphy SROC M 1965 01:42:15 1165
60 Spencer Modica DEVON M 1966 01:42:21 1165
61 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:42:44 1164
62 Alan Hickling SAX M 1964 01:43:29 1161
63 Patrick Imboden OLG Bern M 1973 01:43:30
64 Jon Chandler LOK M 1967 01:46:08 1153
65 Christian Gillet ASUB Orientation M 1968 01:46:13
66 Christian Kosch OLV Steinberg M 1968 01:48:00
67 John Ferris-Worth BL M 1965 01:49:07 1144
68 Rupert Hornby MOR M 1964 01:49:34 1142
69 Duncan Conway LOC M 1967 01:50:32 1140
70 Philip Kenyon MOR M 1965 01:51:51 1135
71 Jason Falconer WSX M 1971 01:52:02 1135
72 Trevor Hoey FVO M 1964 01:54:14 1128
73 Jeff Pakes QO M 1972 01:55:41 1124
74 Jon Bones TVOC M 1971 01:56:03 1123
75 Vadim Ni OLV Steinberg M 1963 01:57:08
76 Charles Gook BADO M 1967 01:57:39 1118
77 Rünno Sulg LSF PT M 1973 01:57:42
78 James Alger NOR M 1969 01:58:38 1115
79 Ian Buxton TVOC M 1965 01:59:06 1113
80 Kevin Booth PFO M 1965 02:00:12 1110
81 Nick Collins MAROC M 1967 02:01:41 1105
82 David Wathey MDOC M 1965 02:03:04 1101
83 Adrian Griffiths WRE M 1968 02:06:35 1090
84 Richard Robinson ASUB Orientation M 1968 02:13:48
85 Peter Shirvington QO M 1973 02:14:33 1066
86 Peter McLuckie MOR M 1970 02:34:49 1003
87 Anders Sundelin OK Orion M 1973 02:35:08
88 Edwin Sherstone DEE M 1965 02:35:19 1002
89 Ian McKenzie Uringa Orienteers M 1953 02:35:23
90 Stephan Haefele HH M 1965 02:39:50 988
91 John Marshall CLYDE M 1970 02:46:05 968
92 Matthieu Delenne ACA M 1968 02:53:53
93 James Ian Hayward BOK M 1963 03:03:30 915
94 John Clarke SUFFOC M 1968 03:18:04 870
- Tero Aaltonen Lynx M 1973 00:30:26
- Simon Thompson HOC M 1965 00:52:24
- Simon Hunter WCOC M 1968 01:22:45
- Kevin Holliday INVOC M 1968 01:50:29
- David Dusseux Saint Brieuc Orienta M 1968 01:53:50
- David Leadley OD M 1964 02:25:43
Showing results 1 - 100 of 100