Results

Achievements at
orienteering events

Southern Championships (UKOL), 25/11/2018

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 8 (M70,W16,W55) (length: 5.2km, climb: 320m, 17 controls)
Point calculations
1,015.08 + (103.84 x (5,361.16 - T)) / 1,331.09
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL 3 (M45,M50) | UKOL 4 (M55) | UKOL 5 (M60) | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45,W50) | UKOL 9 (M75,W60) | UKOL 10 (W65,W70) | UKOL 11 (M80,W75) | UKOL 12 (M85,W80) | UKOL 14 (M16) | 15 | 16 | 17 | 18 | Army Blue | Army Brown | Army Long Orange


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tony Thornley AIRE M 1948 01:00:01 1152
2 Elly Straube SV Lengefeld W 1997 01:00:08
3 Pete Couldery GO M 1959 01:00:15 1151
4 Alice Bedwell BOK F 1960 01:00:47 1149
5 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:00:57 1148
6 Scarlet Heap SO F 2003 01:03:21
7 Velina Valova SLOW F 1993 01:04:50 1130
8 David Palmer BOK M 1946 01:05:14 1128
9 Derick Mercer BKO M 1964 01:07:14 1119
10 Tom Lillicrap DEVON M 1947 01:07:21 1118
11 Alison Harding HH F 1960 01:09:33 1108
12 Amelia Bartlett SO F 2003 01:09:34
13 Neil Speers DFOK M 1966 01:09:36 1108
14 Rebecca Ward NGOC F 2003 01:09:40
15 Helen Errington HH F 1961 01:10:42 1102
16 Jim Prowting TVOC M 1946 01:10:50 1102
17 Neil Gostick HH M 1962 01:12:29 1094
18 Hannah Freeman HH F 2003 01:12:47
19 Jon Steed BADO M 1963 01:13:38 1089
20 Ronan Cleary LOK M 1960 01:13:39 1089
21 Mick Smith HH M 1948 01:14:50 1083
22 Adele Newall KERNO F 1961 01:15:51 1078
23 Holly Stodgell WCH F 2003 01:16:21
24 Jackie Butt SARUM F 1963 01:16:33 1075
25 Andrew French WIM M 1965 01:16:43 1074
26 Brian Hughes HOC M 1947 01:17:42 1070
27 Janet Adams SYO F 1963 01:18:13 1067
28 Roger Pleasant SOC M 1947 01:18:35 1065
29 Phoebe King GO F 2004 01:19:03
30 Kath Denton GO F 1961 01:19:04 1063
31 Roy Heselden BADO M 1947 01:19:31 1061
32 Martin Lock GO M 1948 01:20:20 1057
33 Georgina Oates LOK F 2000 01:20:42 1056
34 Christopher Branford WIM M 1946 01:22:00 1049
35 Iain Bell SN M 1965 01:23:10 1044
36 Penny Marsh SO F 1963 01:24:05 1040
37 David Marsh SO M 1963 01:24:31 1038
38 Aimee Darley GO F 2003 01:25:23
39 John Harrison BADO M 1947 01:25:29 1033
40 Kevin Ross OD M 1963 01:25:51 1031
41 Karen Jones SLOW F 1961 01:26:32 1028
42 Annie Andonova SOC F 1988 01:27:23 1024
43 Jill Blount SO F 1960 01:29:14 1016
44 Anne Tynegate BADO F 1961 01:29:27 1015
45 Simon Ling MV M 1945 01:30:50 1008
46 Ian Cooper SYO M 1947 01:31:05 1007
47 Howard Thomas BOK M 1945 01:31:16 1006
48 Tim Keogh MV M 1963 01:31:32 1005
49 Fiona Tam SLOW F 1989 01:31:32 1005
50 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:32:21 1001
51 Jane Lambert SO F 1960 01:35:00 989
52 David Potter BOK M 1962 01:38:50 971
53 Andy Campbell DEE M 1961 01:42:02 956
54 Richard Rae BKO M 1946 01:42:20 954
55 Philip Cooper WIM M 1947 01:42:53 952
56 Carolyn Dent BOK F 1962 01:43:42 948
57 Katherine Pike WIM F 1963 01:45:00 942
58 Ben Rivers GO M 1944 01:47:36 930
59 Mark Blackstone BOK M 1946 01:54:04 899
60 Leianne Upton MV F 1961 01:57:56 881
61 Peter Smith SN M 1962 01:58:40 878
62 Ffion Bricknell SAX F 2004 01:59:19
63 Keith Davies SLOW M 1965 01:59:55 872
64 John Morris SO M 1945 02:00:47 868
65 Gill Prowse SN F 1959 02:05:50 844
66 Catherine Galvin LOK F 1962 02:06:04 843
67 Robert Greenway MV M 2001 02:07:07 838
68 Julian Martin SN M 1947 02:13:21 809
69 Trevor Roberts MDOC M 1947 02:13:44 807
70 Callum McIntyre INT M 1999 02:20:14 777
71 Heather Walton SLOW F 1962 02:25:50 751
72 Brian Yates ESOC M 1944 02:38:19 692
73 Vinh-Phuong Hoang SLOW F 1991 02:56:17 608
74 Caroline Potter BOK F 1962 03:06:41 559
75 Michael White MV M 1937 03:18:43 503
- Barry Houghton HOC M 1947 01:19:46
- James Garnett SYO M 1968 01:35:23
- Neil Bricknell SAX M 1967 01:49:48
- Clive Hillier LOK M 1964 02:13:40
Showing results 1 - 79 of 79