Results

Achievements at
orienteering events

Regional Event, 30/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.claro-orienteering.org.uk/results/harlowsept2018/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.6km, climb: 95m, 21 controls)
Point calculations
957.65 + (114.95 x (4,130.09 - T)) / 1,003.73
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | V Short Green

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tony Thornley AIRE M 1948 00:43:52 1129
2 Martyn Roome SROC M 1952 00:44:36 1124
3 Helena Crutchley HALO F 1963 00:50:40 1082
4 Ian Couch EPOC M 1947 00:50:56 1081
5 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:51:01 1080
6 Allen Banister CLARO M 1956 00:52:16 1071
7 Howard Sawyer AIRE M 1954 00:52:25 1070
8 David Gugan CLARO M 1960 00:53:10 1065
9 Hanne Bown CLOK F 1982 00:54:16 1058
10 Penny Bickle EBOR F 1980 00:54:29 1056
11 David Day CLARO M 1948 00:55:48 1047
12 David Rose PFO M 1950 00:56:19 1044
13 Pete Turner M 1973 00:56:21
14 Helen Gardner EBOR F 1950 00:56:49 1040
15 Ken Patterson AIRE M 1950 00:56:56 1039
16 Lindsey King AIRE F 1962 00:56:57 1039
17 William Martland EPOC M 2004 00:57:13
18 Phil Headford BOF M 1959 00:58:45 1027
19 Helen Martland EPOC F 1968 00:58:52 1026
20 Nigel Peters DEE M 1959 00:59:13 1024
21 Peter Avis AIRE M 1963 00:59:26 1022
22 Jill Smith EBOR F 1954 01:00:21 1016
23 Victoria Todd EBOR F 1980 01:02:27 1002
24 Chris Burden AIRE M 1948 01:02:33 1001
25 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:02:39 1000
26 Karen Clark EBOR F 1955 01:05:00 984
27 Gill Adams AIRE F 1961 01:06:56 971
28 Allen Barnes CLARO M 1942 01:07:39 966
29 Steve Willis EBOR M 1952 01:08:17 961
30 Sharon Bowes CLARO F 1969 01:08:31 960
31 Helen Chan HALO F 1975 01:10:26 947
32 Susan Birtwistle CLARO F 1957 01:11:03 942
33 Malcolm Hewitson CLOK M 1959 01:12:05 935
34 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:13:13 928
35 John Nuttall SELOC M 1945 01:13:55 923
36 Paul Simmons HALO M 1951 01:14:50 916
37 Yulia Akhmetyanova MDOC F 1985 01:15:12 914
38 Colin Drury SYO M 1947 01:16:45 903
39 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:17:09 901
40 John Ward OD M 1945 01:17:25 899
41 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:18:44 890
42 Stephen Round SELOC M 1951 01:21:08 873
43 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:25:59 840
44 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:27:30 829
45 Charlotte Willis AIRE F 1989 01:32:57 792
46 Neil Croasdell EPOC M 1948 01:33:25 789
47 Richard Kirk CLARO M 1950 01:34:01 785
48 Alan Pounder CLARO M 1954 01:36:39 767
49 Chris Petre CLOK M 1962 01:37:42 759
50 Mike Ridealgh EBOR M 1949 01:39:07 750
51 Paul Jackson EPOC M 1944 01:39:32 747
52 Fred Ross EPOC M 1945 01:41:12 735
53 Robert Watton M 1963 01:48:45
54 John Purkis SYO M 1954 02:09:12 543
- David Shelley AIRE M 1952 00:53:18
- Brian Mellor EPOC M 1941 01:38:35
- Jim Parker M 1963 01:46:50
- Judith Pearson W 1983 01:56:45
Showing results 1 - 58 of 58