Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles in Yorkshire - White Rose, 24/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 5km, climb: 185m, 19 controls)
Point calculations
1,139.04 + (77.69 x (3,837.36 - T)) / 743.66
Other courses: Black | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Long Orange | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sarah Jones LOC F 1996 00:42:19 1275
2 Michele Dawson GON F 1998 00:43:33
3 Mark Chapman SYO M 1965 00:43:38 1266
4 Peter Ward NGOC M 1970 00:45:35 1254
5 Liam Corner MDOC M 1970 00:48:38 1235
6 David Bowman AIRE M 1973 00:49:21 1231
7 Chris Lambert SYO M 1991 00:49:24 1230
8 Alice Rigby CLOK F 1997 00:49:48 1228
9 Dai Bedwell DVO M 1967 00:49:59 1227
10 Francis Shillitoe NATO M 1974 00:50:42 1222
11 Lucy Carrington SO F 1986 00:51:59 1214
12 Alexander Mathers CLOK M 1974 00:53:02 1208
13 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:53:34 1204
14 John Ward NOR M 1968 00:55:01 1195
15 Simon Hodgson SYO M 1974 00:56:40 1185
16 Hannah Hateley DEE F 2000 00:59:32 1167
17 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:59:47 1165
18 John Ferris-Worth BL M 1965 00:59:56 1164
19 Stephen Borrill WAOC M 1971 01:00:27 1161
20 Neil Speers DFOK M 1966 01:00:44 1159
21 Vicky Thornton FVO F 1961 01:01:03 1157
22 Lee Beavers AIRE M 1979 01:01:29 1155
23 Leah Williams LUOC F 1997 01:01:54 1152
24 Rob Woods RAFO M 1969 01:01:56 1152
25 Jonathan Winn FWOC M 1969 01:02:16
26 Laura Jones F 1998 01:03:36
27 Martyn Broadest AIRE M 1970 01:04:39 1135
28 Kerria Rowan SO F 1994 01:05:12 1131
29 Philip Bartram NOR M 1972 01:05:55 1127
30 Alastair Paterson LEI M 1967 01:07:11 1119
31 Megan Harrison EPOC F 1999 01:07:42 1116
32 David Todd SYO M 1966 01:08:21 1112
33 Adrian Parker CLARO M 1969 01:09:14 1106
34 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 01:09:48 1102
35 James Garnett SYO M 1968 01:10:16 1099
36 Stuart Fraser EBOR M 1990 01:11:48 1090
37 Richard Rigby CLOK M 1966 01:13:11 1081
38 Robert Lines SO M 1965 01:13:40 1078
39 Robert Baptista RAFO M 1981 01:15:20 1068
40 Hannah Goldswain PFO F 1998 01:15:27 1067
41 James Bedwell DVO M 2002 01:18:51 1046
42 Jessica Dring-Morris LEI F 2000 01:19:49 1040
43 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:21:40 1028
44 Paul Van Dam HALO M 1965 01:22:44 1021
45 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:23:46 1015
46 Thomas Gale DVO M 1994 01:30:40 972
47 Julie Laverock MDOC F 1968 01:32:22 961
48 Joseph Murphy SROC M 1965 01:33:23 955
Showing results 1 - 48 of 48