Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles in Yorkshire - White Rose, 24/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 4.5km, climb: 160m, 17 controls)
Point calculations
1,106.11 + (95.34 x (4,006.15 - T)) / 1,097.96
Other courses: Black | Brown | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Long Orange | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachael Rothman SYO F 1980 00:40:34 1243
2 Jon Hateley DEE M 1963 00:44:37 1222
3 Ian Ditchfield MV M 1956 00:45:00 1220
4 Jake O'Donnell DVO M 2006 00:45:12
5 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:45:28 1217
6 Tony Udris SYO M 1969 00:45:47 1215
7 Mike Brett BAOC M 1964 00:46:21 1212
8 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:46:54 1210
9 Chris Hooker SO M 1961 00:47:46 1205
10 Jenny Johnson SYO F 1978 00:48:59 1199
11 Anne Straube OD F 1975 00:51:03 1188
12 David Aspin CLOK M 1969 00:51:37 1185
13 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:51:53 1184
14 Lesley Ross OD F 1966 00:52:07 1182
15 Ian Maxwell RR M 1960 00:52:45 1179
16 John Embrey DEE M 1958 00:53:58 1173
17 David Vincent DVO M 1961 00:54:07 1172
18 Bruce Bryant OD M 1957 00:54:26 1170
19 Steve Blount SO M 1960 00:54:48 1168
20 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 00:56:14 1161
21 Faye Pinker AIRE F 1975 00:57:25 1155
22 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:58:13 1151
23 Ade Chapman MOR M 1963 00:58:41 1148
24 Ben O'Donnell DVO M 2004 00:59:32
25 Andy Lewsley BL M 1955 00:59:44 1143
26 Graeme Dawson GON M 1964 00:59:47
27 Ewan Winn FWOC M 2004 01:00:17
28 William Bartram NOR M 2004 01:00:27
29 Christopher Wright CLOK M 1958 01:00:48 1137
30 Dominic Green CLOK M 2003 01:01:30 1134
31 Mark Collins DFOK M 1960 01:01:48 1132
32 Dave Chapman SN M 1953 01:02:41 1127
33 Nick Martin CLOK M 1970 01:03:25 1124
34 Phil Smith AYROC M 1963 01:04:44 1117
35 Paul Gaines BL M 1971 01:05:16 1114
36 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:05:25 1113
37 Hanne Bown CLOK F 1982 01:05:52 1111
38 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:06:27 1108
39 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:06:41 1107
40 Andrew French WIM M 1965 01:08:23 1098
41 Daniel Roth OD M 1971 01:08:42 1096
42 Brent Hill AIRE M 1958 01:08:57 1095
43 Stephen Chafer LEI M 1967 01:09:11 1094
44 David Hodson HH M 1964 01:09:33 1092
45 Pete Owens DEE M 1960 01:10:20 1088
46 Rosemary Hartmann SYO F 1992 01:11:17 1083
47 Simon Filmore LOC M 1956 01:11:41 1081
48 Richard Rogers WRE M 1962 01:11:56 1079
49 Helen Bickle WAOC F 1982 01:12:13 1078
50 Ian Chafer HOC M 1965 01:12:30 1076
51 Tanya Taylor LOG F 1970 01:12:40 1075
52 Bryan Greener EBOR M 1972 01:13:01 1074
53 Paul Goodhead DVO M 1961 01:13:14 1072
54 Ricardo Fernandes HALO M 1973 01:15:11 1062
55 Lizzie Rosewell SUFFOC F 1981 01:15:43 1059
56 Mike Snell OD M 1956 01:16:06 1058
57 Sasha MacKenzie EBOR F 1995 01:18:24 1046
58 Louise Cross IND F 1998 01:21:28
59 Simon Brook EBOR M 1956 01:23:05 1021
60 Catherine Slade SAX F 1976 01:23:19 1020
61 Christopher Churchman RAFO M 1998 01:23:48
62 Graham Johnson DVO M 1955 01:24:11 1015
63 Patrick Murphy BOC M 1959 01:29:53
64 Lucy Howlett EBOR F 2002 01:32:05 974
65 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:32:29 972
66 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:33:06 969
67 Stella Lewsley BL F 1954 01:35:08 958
68 Jessica Selby DVO F 1996 01:42:27 920
69 Paul Gubbins IND M 1969 01:49:16
70 Paul Williams LOC M 1955 01:50:01 881
71 Bob Steeper EPOC M 1963 01:54:12 859
72 Jane Emslie INT F 1980 01:58:30 837
73 James Collings RAFO M 1977 02:05:22 801
74 Carly Collings RAFO F 1988 02:14:35 753
- David Averill EPOC M 1964 01:04:42
- Dave Chaffey DVO M 1963 01:05:01
- Andrew Ridgway NOC M 1962 01:11:01
- David Harrison EPOC M 1971 01:20:51
- Iain Phillips LEI M 1967 01:35:34
- Christopher Cooper EBOR M 1967 02:31:01
Showing results 1 - 80 of 80