Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles in Yorkshire - White Rose and YHOA Superleague, 25/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.4km, climb: 175m, 24 controls)
Point calculations
1,124.49 + (81.27 x (3,614.60 - T)) / 542.87
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Long Orange | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Maxwell RR M 1960 00:46:06 1252
2 Rachael Rothman SYO F 1980 00:46:25 1249
3 John Embrey DEE M 1958 00:46:45 1246
4 Jake O'Donnell DVO M 2006 00:48:13
5 Ian Ditchfield MV M 1956 00:48:38 1229
6 Brian Ward HALO M 1962 00:49:42 1219
7 Mike Brett BAOC M 1964 00:49:44 1219
8 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:49:57 1217
9 Chris Hooker SO M 1961 00:50:23 1213
10 Jenny Johnson SYO F 1978 00:51:45 1201
11 William Bartram NOR M 2004 00:51:49
12 Jon Hateley DEE M 1963 00:52:03 1198
13 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:52:39 1193
14 Anne Straube OD F 1975 00:52:42 1192
15 Rachel Drew HUTT VA F 1979 00:53:29
16 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:54:36 1175
17 Lesley Ross OD F 1966 00:54:51 1173
18 David Hodson HH M 1964 00:55:00 1172
19 Ade Chapman MOR M 1963 00:56:22 1159
20 Clare Baker CLOK F 1980 00:56:29 1158
21 David Averill EPOC M 1964 00:57:00 1154
22 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:57:39 1148
23 Andrew Stott NGOC M 1959 00:57:41 1147
24 Andy Lewsley BL M 1955 00:57:45 1147
25 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:57:48 1146
26 Bruce Bryant OD M 1957 00:58:09 1143
27 Simon Filmore LOC M 1956 00:58:29 1140
28 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:59:25 1132
29 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:00:13 1125
30 Christopher Churchman RAFO M 1998 01:01:04
31 Graham Johnson DVO M 1955 01:01:13 1116
32 Hanne Bown CLOK F 1982 01:01:31 1113
33 Lee Beavers AIRE M 1979 01:03:06 1099
34 Dominic Green CLOK M 2003 01:03:16 1097
35 David Vincent DVO M 1961 01:03:17 1097
36 Paul Norman SYO M 1962 01:03:41 1094
37 Ben O'Donnell DVO M 2004 01:03:48
38 Phil Smith AYROC M 1963 01:05:31 1077
39 Graeme Dawson GON M 1964 01:06:30
40 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:07:03 1063
41 Brent Hill AIRE M 1958 01:07:27 1060
42 Robert Baptista RAFO M 1981 01:07:33 1059
43 Paul Goodhead DVO M 1961 01:07:50 1056
44 Pete Owens DEE M 1960 01:07:51 1056
45 Mark Collins DFOK M 1960 01:09:15 1044
46 Richard Rogers WRE M 1962 01:09:17 1043
47 Lizzie Rosewell SUFFOC F 1981 01:09:36 1040
48 Patrick Murphy BOC M 1959 01:09:53
49 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:15:16 990
50 Catherine Slade SAX F 1976 01:15:28 988
51 Helen Bickle WAOC F 1982 01:18:01 965
52 Steve Blount SO M 1960 01:18:26 961
53 Phil Headford BOF M 1959 01:19:38 950
54 Jane Emslie INT F 1980 01:20:32 942
55 Bob Steeper EPOC M 1963 01:38:20 782
- Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:18:00
- Mike Snell OD M 1956 00:54:21
- Paul Williams LOC M 1955 01:35:58
Showing results 1 - 58 of 58