Results

Achievements at
orienteering events

Regional Event, 11/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/events/event/710-regional-event

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.5km, climb: 160m)
Point calculations
962.31 + (126.72 x (3,598.98 - T)) / 779.17
Other courses: White | Yellow | Orange | Long Orange | Light Green | Short Green | Blue | Short Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Euan Tryner SYO M 2004 00:34:35
2 Karl Marshall SYO M 1967 00:34:41 1209
3 Richard Payne EPOC M 1950 00:38:08 1176
4 Imogen Pieters SYO F 2005 00:41:04
5 Alex Elliot SYO F 2003 00:41:33
6 Michael Hood SELOC M 1959 00:42:29 1133
7 Richard Pownall SMOC M 1959 00:42:51 1129
8 Simon Hodgson SYO M 1974 00:45:27 1104
9 Tony Davies BOF M 1948 00:45:46 1101
10 Rob Last SYO M 1961 00:46:20 1096
11 David Booker NOC M 1954 00:48:43 1072
12 Ian Couch EPOC M 1947 00:49:07 1068
13 Roger Edwards LEI M 1950 00:49:24 1066
14 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:50:41 1053
15 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:50:42 1053
16 Tom Saville SPOOK 00:51:21
17 Andrew Middleton DVO M 1948 00:51:36 1044
18 Paul Simmons HALO M 1951 00:53:05 1030
19 Henry Marston SYO M 1946 00:53:35 1025
20 Martin Wheeler LOG M 1954 00:54:00 1021
21 Colin Best SYO M 1947 00:54:37 1015
22 Jeffrey Baker LOG M 1951 00:54:39 1014
23 Peter Hornsby LEI M 1953 00:54:43 1014
24 Roseanne Field HALO F 1964 00:56:01 1001
25 Nigel Peters DEE M 1959 00:56:21 998
26 Brian Shaw SYO M 1942 00:56:46 994
27 Victoria Todd EBOR F 1980 00:57:30 987
28 Helen Smethurst PFO F 1960 00:58:27 977
29 Mike Cope CLARO M 1947 00:58:33 976
30 Ed Hutt SYO M 1963 00:58:58 972
31 Tony Stirland DVO M 1973 00:59:17 969
32 Alex Forrest SYO M 1967 00:59:48 964
33 Isobel Reuber SYO F 2002 01:00:20 959
34 Kim Buxton DVO F 1961 01:02:28 938
35 Rod Williams HALO M 1947 01:02:48 935
36 Dave Skidmore DVO M 1946 01:02:52 934
37 Jane Wendy Stirland DVO F 1973 01:03:03 932
38 Paul Norman SYO M 1962 01:03:19 930
39 Jacky Dakin SYO F 1961 01:04:08 922
40 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:06:36 898
41 Dave Sykes 01:07:54
42 Jane Booker NOC F 1954 01:07:58 884
43 Michael Smith HALO M 1944 01:08:26 880
44 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:09:25 870
45 Derek Gale DVO M 1944 01:10:59 855
46 Nick Lyons LOG M 1954 01:13:20 832
47 Paul Jackson EPOC M 1944 01:14:52 817
48 Toby Manning LEI M 1952 01:14:58 816
49 Jackie Barnes CLARO F 1946 01:15:15 813
50 Sally Newton DVO F 1956 01:15:59 806
51 Fred Ross EPOC M 1945 01:16:35 800
52 Felicity Manning LEI F 1953 01:18:30 782
53 Kev Saville IND 01:18:38
54 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:20:01 767
55 Donna Hawkins DVO F 1961 01:20:13 765
56 Richard Burnett COBOC M 1955 01:26:24 705
57 Lorraine Reuber SYO F 1968 01:31:21 656
58 John Purkis SYO M 1954 01:44:25 529
- Brian Mellor EPOC M 1941 01:09:37
- Michael Wood EPOC M 1941 02:05:13
- Dave Radmore NOC M 1955 01:25:23
Showing results 1 - 61 of 61