Results

Achievements at
orienteering events

Compass Sport Cup Heat, 11/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.dfok.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=637

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue Men (length: 6.3km, climb: 215m, 17 controls)
Point calculations
1,086.00 + (97.65 x (4,145.76 - T)) / 869.91
Other courses: Brown | Light Green | Yellow | White | Short Brown | Blue Women | Green Women | Green Men | Short Green | Green Junior Men | Green Junior Women | Orange Junior Men | Orange Junior Women


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kevin Fielding HH M 1968 00:46:36 1238
2 Chris Hooker SO M 1961 00:47:54 1229
3 Roger Thetford TVOC M 1962 00:48:51 1222
4 Kenny Leitch SO M 1964 00:51:03 1208
5 Keith Belsey SN M 1967 00:51:51 1202
6 Ian Ditchfield MV M 1956 00:52:20 1199
7 Mark Adams HH M 1963 00:53:37 1190
8 Gary Walford TVOC M 1965 00:53:38 1190
9 Peter Chapman SO M 1964 00:54:44 1183
10 Steve Blount SO M 1960 00:54:52 1182
11 Simon Errington HH M 1963 00:55:03 1181
12 Pete Couldery GO M 1959 00:56:38 1170
13 Nick Care SO M 1959 00:58:04 1160
14 Tim Hulley SO M 1961 00:58:55 1155
15 Steve Bailey SN M 1959 00:59:08 1153
16 Alan Hickling SAX M 1964 00:59:29 1151
17 Peter Huzan SLOW M 1964 01:00:03 1147
18 Ian Buxton TVOC M 1965 01:00:08 1146
19 Andy Robinson LOC M 1954 01:00:15 1146
20 Barry Jones SO M 1967 01:01:22 1138
21 Neil Brooks LOK M 1960 01:01:42 1136
22 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:01:57 1134
23 David Hodson HH M 1964 01:02:12 1132
24 Jon Steed BADO M 1963 01:02:48 1128
25 Steve Jarvis SO M 1963 01:03:18 1125
26 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:03:38 1123
27 Stephen McKinley SN M 1964 01:04:20 1118
28 Ian Roberts MV M 1966 01:04:20 1118
29 Paul Martin SN M 1967 01:04:26 1117
30 Derick Mercer BKO M 1964 01:05:17 1112
31 Phil Conway GO M 1963 01:06:18 1105
32 David Watkins BADO M 1958 01:07:12 1099
33 Simon Blanchflower SAX M 1954 01:07:44 1095
34 Edward Cox SO M 1959 01:07:47 1095
35 Tim Lund SAX M 1957 01:08:30 1090
36 Simon Dunkley SN M 1965 01:08:46 1088
37 alan jones BKO M 1967 01:09:24 1084
38 Barry McElearney SO M 1965 01:09:36 1083
39 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:10:11 1079
40 Tim Bartlett SO M 1963 01:10:13 1078
41 David Saunders HH M 1959 01:12:35 1063
42 Duncan Finch SO M 1965 01:12:45 1061
43 Tim Keogh MV M 1963 01:15:41 1042
44 Rod Harrington DFOK M 1966 01:16:07 1039
45 Nigel Jefferies BKO M 1962 01:16:14 1038
46 David Cave-Ayland DFOK M 1953 01:16:18 1037
47 Neil Gostick HH M 1962 01:16:28 1036
48 Andy Parry BKO M 1962 01:16:31 1036
49 John Tzanetis SN M 1967 01:18:03 1026
50 Keith Davies SLOW M 1965 01:18:14 1024
51 David Dawson DFOK M 1958 01:18:17 1024
52 Ronan Cleary LOK M 1960 01:21:26 1003
53 Jon Darley GO M 1966 01:21:31 1002
54 Paul Wilson SO M 1962 01:24:52 980
55 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:26:58 966
56 Nick Raeside SO M 1960 01:31:40 934
57 Neil Bricknell SAX M 1967 01:33:12 924
58 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:33:18 923
59 Phil M'Caw HH M 1962 01:34:52 912
60 Gethyn Lewis SO M 1966 01:39:03 884
61 Tim Bywater-Lees HH M 1959 01:47:28 828
62 Glyn Thomas BKO M 1959 01:48:37 820
63 Roger Wilson SLOW M 1960 01:49:59 811
- Iain Jamieson SO M 1966 01:10:34
- Colin Jackson HAVOC M 1959 01:14:00
Showing results 1 - 65 of 65