Results

Achievements at
orienteering events

SN Trophy SE League Event, 17/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southernnavigators.com/results-archive/2019/2019-11-17-old-windmill-hill-and-colony-gate/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.5km, climb: 250m, 24 controls)
Point calculations
1,087.47 + (83.00 x (4,950.90 - T)) / 920.87
Other courses: Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Beale SN M 1984 00:53:19 1245
2 Colin Dickson BAOC M 1955 00:59:19 1213
3 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:01:10 1203
4 Kevin Harding HH M 1959 01:01:45 1200
5 Ian Ditchfield MV M 1956 01:01:51 1199
6 Frank Townley SN M 2003 01:02:02 1198
7 Alan Rosen HH M 1955 01:02:44 1194
8 Peter Chapman SO M 1964 01:03:00 1193
9 G OHalloran CORK 01:05:26
10 Charles Spence LOK M 1958 01:05:49 1178
11 Maxime Pesenti DFOK M 2004 01:05:59
12 Keith Tonkin BL M 1958 01:06:57 1172
13 Paul Lane BAOC M 1957 01:07:11 1170
14 Andrew Evans DFOK M 1955 01:07:18 1170
15 Sarah Scarbrough MV F 1982 01:08:21 1164
16 Julian Hartwell SOC M 1955 01:08:27 1164
17 Katie Blackford BADO F 1997 01:08:54 1161
18 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:09:56 1156
19 Stephen McKinley SN M 1964 01:10:03 1155
20 Ronan Cleary LOK M 1960 01:10:16 1154
21 Mark Chapman SO M 1961 01:10:32 1152
22 Alison Simmons BOK F 1955 01:11:23 1148
23 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:11:55 1145
24 Cameron Lamond SN M 1970 01:12:04 1144
25 Alan Leakey SLOW M 1953 01:12:31 1142
26 jason edwards BAOC M 1969 01:12:35 1141
27 Simon Thraves SO M 1961 01:14:21 1132
28 Aini Vuorinen TVOC F 1989 01:14:49 1129
29 John Simmons BOK M 1951 01:15:07 1127
30 Peter Smith SOC M 1965 01:15:30 1125
31 David Saunders HH M 1959 01:16:37 1119
32 Henry Taylor SAX M 2004 01:16:56
33 Sandy Burgon BOK M 1956 01:17:41 1114
34 Mike Bennett HH M 1953 01:18:19 1110
35 Adrian Wise SN M 1961 01:18:33 1109
36 Sue Bett SN F 1967 01:19:15 1105
37 Wenwei Liu GO M 1990 01:20:05 1101
38 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:21:34 1093
39 John Tzanetis SN M 1967 01:22:38 1087
40 Simon Dunkley SN M 1965 01:23:04 1084
41 Bruce Snelling SN M 1959 01:23:34 1082
42 Ian Peirce SARUM M 1944 01:25:48 1070
43 Andrew Hannaford SO M 1955 01:26:04 1068
44 Nicki Adams SLOW F 1978 01:27:14 1062
45 Christopher Ashenden SN M 1964 01:27:25 1061
46 Stu Levene HH M 1969 01:28:08 1057
47 David Dawson DFOK M 1958 01:29:20 1051
48 Sue Carter SLOW F 1967 01:29:47 1048
49 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:31:34 1039
50 Alan Wallis SN M 1956 01:31:40 1038
51 Adam Leaf HH M 1962 01:32:02 1036
52 Sarah Louise Francis SN F 1968 01:32:32 1033
53 Edward Cox SO M 1959 01:33:12 1030
54 Simon Greenwood SAX M 1955 01:33:48 1026
55 Garry Greenstreet SO M 1973 01:33:54 1026
56 Nigel Bush MV M 1955 01:34:48 1021
57 Helen Le Page SN F 1976 01:36:03 1014
58 Jon Darley GO M 1966 01:37:19 1007
59 Mike Garvin SLOW M 1970 01:37:52 1004
60 Mike Turner SO M 1950 01:38:20 1002
61 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:40:49 988
62 Roger Moulding HH M 1946 01:41:34 984
63 Tim Keogh MV M 1963 01:44:14 970
64 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:45:29 963
65 Kevin Parkes HH M 1958 01:47:17 954
66 Phil M'Caw HH M 1962 01:47:50 951
67 Lydia Farzin-nia SLOW F 1987 01:49:38 941
68 Jeremy Hill TVOC M 1954 01:50:20 937
69 Charlotte Coles TVOC F 1983 01:54:10 916
70 Peter Martin MV M 1961 01:55:50 907
71 Martin Wiles SN M 1963 01:59:50 886
- Dave Chapman SN M 1953 01:14:38
- Alex Radford SN M 1974 02:18:53
Showing results 1 - 73 of 73