Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Heat, 17/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.saxons-oc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.2km, climb: 165m, 14 controls)
Point calculations
1,041.91 + (105.76 x (2,397.52 - T)) / 418.67
Other courses: Brown | Short Green | Light Green | Yellow | White | Short Brown | 3 Blue Women | 4 Blue Men | 5 Green Women | 7 Vets Short Green | Orange

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stanley Heap SO M 2001 00:23:03 1298
2 Adam Conway GO M 2003 00:23:37 1290
3 Maxime Pesenti DFOK M 2004 00:28:02
4 Andy Jones SLOW M 1958 00:29:02 1208
5 Olin Davies SLOW M 2004 00:29:27
6 Emils Ummers SO M 2004 00:30:54
7 Josh M'Caw HH M 2001 00:31:10 1175
8 Charles Spence LOK M 1958 00:32:38 1153
9 James Yule SO M 2003 00:32:53 1149
10 Ashley Tilling MV M 1956 00:34:07 1130
11 Jack Penn MV M 2004 00:34:33
12 Simon Blanchflower SAX M 1954 00:34:47 1120
13 Alan Leakey SLOW M 1953 00:35:27 1110
14 Nick Care SO M 1959 00:35:37 1108
15 Alan Rosen HH M 1955 00:35:57 1103
16 Charlie Turner SLOW M 1953 00:36:05 1101
17 Mark Glaisher SAX M 1951 00:36:06 1100
18 Lachlan Haigh CHIG M 2002 00:37:48 1075
19 Andrew Parkinson SO M 1952 00:38:23 1066
20 Jeremy Wilde GO M 1954 00:38:47 1060
21 Clive Hawkes SO M 1959 00:39:07 1055
22 Tom Edelsten GO M 1943 00:39:12 1053
23 Barrie Pearson SO M 1950 00:39:14 1053
24 Simon Greenwood SAX M 1955 00:39:22 1051
25 Mike Turner SO M 1950 00:39:24 1050
26 Nicholas Pugh SOS M 1951 00:39:27 1050
27 Jeff Armitage SLOW M 1959 00:39:33 1048
28 David Tookey HH M 1953 00:39:44 1045
29 Edward Cox SO M 1959 00:39:50 1044
30 Cameron Pattenden SO M 2003 00:40:01 1041
31 Robin Smith SO M 1952 00:40:25 1035
32 David Fisher MV M 1953 00:40:45 1030
33 William Emmerson SLOW M 2004 00:40:49
34 Peter Dudman SO M 1951 00:41:24 1020
35 David Dawson DFOK M 1958 00:42:06 1009
36 Geoff Goodwin DFOK M 1951 00:42:06 1009
37 David Collier DFOK M 1951 00:42:13 1008
38 Nathan Judd MV M 2003 00:42:20 1006
39 Heikki Palosuo SLOW M 1951 00:43:06 994
40 Derek Jenner CHIG M 1954 00:43:46 984
41 Graham Batty HAVOC M 1958 00:43:57 981
42 Beau Beames M 2003 00:43:57 981
43 Andrew Welsh HAVOC M 1953 00:43:59 981
44 Joe House SO M 1954 00:45:42 955
45 Nigel Bush MV M 1955 00:46:47 938
46 Rob Sibley SAX M 1953 00:47:35 926
47 Thomas Arnison SLOW M 2004 00:47:56
48 Philip Craven DFOK M 1954 00:48:31 912
49 George Engelhardt MV M 1951 00:51:09 872
50 Colin Jackson HAVOC M 1959 00:51:10 872
51 Mike Elliot MV M 1951 00:51:13 871
52 Steve Ewens SO M 1956 00:54:07 827
53 David LeFevre DFOK M 1957 00:59:22 748
54 Alan Alford SOS M 1954 01:00:10 736
55 Joseph Derrick SAX M 2004 01:06:50
56 Matthew Derrick SAX M 2004 01:15:33
Showing results 1 - 56 of 56