Results

Achievements at
orienteering events

SYO Regional Event - Rivelin, 14/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/events/event/679-regional-event

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 4km, climb: 275m, 15 controls)
Point calculations
1,128.56 + (69.44 x (4,079.98 - T)) / 574.42
Other courses: Brown | Green | Light Green | Long Orange | Orange | Short Green | White | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Ward SYO M 1967 00:50:52 1253
2 Richard Guillaume BOF M 1981 00:52:30 1241
3 William Barraclough EPOC M 1976 00:54:09 1229
4 Kim Baxter SYO F 1976 00:54:16 1228
5 Jake Field HALO M 1996 00:54:26 1227
6 Mike Pedley EPOC M 1960 00:55:04 1222
7 Dean Field HALO M 1963 00:56:56 1209
8 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:56:58 1209
9 Ruth Ker CLARO F 1967 00:57:13 1207
10 Joe Field HALO M 2001 00:58:32 1197
11 Anthony Hall SYO M 1963 00:59:54 1187
12 James Prince DVO M 1970 01:00:28 1183
13 Christopher Calow DEE M 1952 01:00:33 1183
14 Graham Johnson DVO M 1955 01:00:49 1181
15 Paul Bradbury SYO M 1957 01:01:27 1176
16 George Van Dam HALO M 2001 01:01:33 1175
17 Viv Barraclough EPOC F 1974 01:02:14 1170
18 Emma Harrison EPOC F 1972 01:02:33 1168
19 David Averill EPOC M 1964 01:02:43 1167
20 Richard Payne EPOC M 1950 01:03:34 1161
21 Tara Schwarze EBOR F 2000 01:04:12 1156
22 Peter Gorvett SYO M 1947 01:04:21 1155
23 Rob Last SYO M 1961 01:06:32 1139
24 Neil Harvatt HALO M 1956 01:06:37 1139
25 Steve Whitehead EBOR M 1951 01:07:30 1132
26 Paul Hudson NOC M 1962 01:08:24 1126
27 Laura Harrison EPOC F 2001 01:09:14 1120
28 Alex Bett SN M 1997 01:09:20 1119
29 Tom Hartland DVO M 1975 01:10:44 1109
30 Katie Blackford BADO F 1997 01:11:02 1107
31 Dan Riley MDOC M 1974 01:11:22 1104
32 Ian Couch EPOC M 1947 01:12:32 1096
33 Roger Hodgson DVO M 1956 01:12:46 1094
34 Simon Hodgson SYO M 1974 01:13:00 1092
35 David Sissons NOC M 1973 01:13:25 1089
36 Anika Schwarze EBOR F 2001 01:14:14 1083
37 Kevin Booth PFO M 1965 01:14:57 1078
38 Julian Pieters SYO M 1971 01:15:30 1074
39 David Thomas BOF M 1958 01:15:40 1073
40 James Garnett SYO M 1968 01:15:58 1071
41 Judith Wood PFO F 1962 01:18:06 1055
42 Christian Wood PFO M 2002 01:18:41 1051
43 Katherine Bett SN F 1995 01:19:04 1048
44 Peter Harris HALO M 1958 01:22:12 1026
45 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:22:41 1022
46 Andy Parry DVO M 1977 01:26:03 998
47 John Hopper DVO M 1951 01:28:29 980
48 Gary Kelsall DVO M 1970 01:30:22 966
49 Michael Gouldin +1 01:56:16
- Andy Sykes DVO M 1965 01:03:37
- Timothy Evans CLARO M 1963 01:12:06
- James Mead SYO M 1976 01:15:49
Showing results 1 - 52 of 52