Results

Achievements at
orienteering events

TVOC RAF Halton Urban (C) (SEOUL), 20/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/views/results/results_view.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 6.9km, climb: 80m, 29 controls)
Point calculations
1,124.42 + (97.87 x (3,481.54 - T)) / 732.68
Other courses: Course 1 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7 | Course 8

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:40:56 1261
2 John Owens BAOC M 1969 00:41:37 1256
3 Richard Barrett BAOC M 1970 00:43:12 1243
4 Tim Must TVOC M 1968 00:45:45 1223
5 Ben Green TVOC M 1977 00:45:45 1223
6 Kevin Fielding HH M 1968 00:46:16 1219
7 Kezia Jukes BAOC F 1989 00:47:07 1212
8 Paul Taylor TVOC M 1976 00:47:48 1206
9 Paul Martin SN M 1967 00:47:58 1205
10 Dai Wilson RAFO M 1978 00:49:24 1194
11 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:49:48 1190
12 David Dixon HH M 1972 00:49:48 1190
13 Cameron Lamond SN M 1970 00:50:35 1184
14 Jon Bones TVOC M 1971 00:50:39 1184
15 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:50:48 1182
16 Howard Waller TVOC M 1964 00:50:56 1181
17 Suzy Dixon TVOC F 1984 00:51:59 1173
18 Sue Carter SLOW F 1967 00:52:14 1171
19 Simon Turton BKO M 1965 00:52:18 1170
20 Ian Buxton TVOC M 1965 00:52:19 1170
21 David Hodson HH M 1964 00:52:44 1167
22 Ian Jones NGOC M 1966 00:53:15 1163
23 Craig Blackford BADO M 1968 00:53:15 1163
24 Richard Sharp TVOC M 1964 00:53:38 1160
25 Eddie Whittle BKO M 1969 00:55:20 1146
26 Simon Kippin TVOC M 1970 00:55:40 1143
27 Derick Mercer BKO M 1964 00:56:16 1139
28 Russell Peters WAOC M 1976 00:58:52 1118
29 Laura Parkes HH F 1992 00:59:51 1110
30 Chris Evans SLOW M 1967 01:00:56 1101
31 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 01:01:42 1095
32 Stu Levene HH M 1969 01:02:29 1089
33 John Tzanetis SN M 1967 01:03:03 1084
34 Neil Frankum BKO M 1969 01:03:06 1084
35 Andy Lawrence TVOC M 1973 01:03:10 1083
36 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:04:56 1069
37 Tony Harden HH M 1963 01:06:16 1058
38 John Dalton TVOC M 1961 01:06:18 1058
39 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:07:52 1046
40 Terence Hosking BKO M 1965 01:08:29 1041
41 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:09:31 1032
42 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:09:51 1030
43 David Heale HH M 1967 01:13:15 1002
44 Charlotte Coles TVOC F 1983 01:14:38 991
45 Mike Shires TVOC M 1974 01:16:23 977
46 Jon Darley GO M 1966 01:16:59 972
47 Tautvydas Stubrys IND M 1985 01:24:30
48 Rosemary Moore IND F 1979 01:26:18
49 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:29:57 869
50 Rob Oldfield HH M 1966 01:42:05 771
51 Richie + Claire Jones IND M 1964 01:42:24
52 Warwick & Denise Browning IND 01:45:02
53 Tarek &Joman Maani & Maan IND 02:27:44
- Jan Travnicek TVOC M 1975 00:45:06
- Alan Bowers HH M 1970 01:21:01
Showing results 1 - 55 of 55