Results

Achievements at
orienteering events

Southern Night Championships (UKOL), 24/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.guildfordorienteers.co.uk/results/go-event-2018-results/southern-nights/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 4 (M70,M75,M80,W60,W65,W70,W75,W80) (length: 3.7km, climb: 50m, 17 controls)
Point calculations
1,024.65 + (111.85 x (3,604.13 - T)) / 936.26
Other courses: UKOL 1 (M18,M20,M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50,M55,W20,W21,W35,W40) | UKOL 3 (M60,M65,W16,W18,W45,W50,W55) | 5


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Will Heap SO M 1973 00:37:05 1189
2 Capt Emily Gay RE Women W 1997 00:43:05
3 Kerry Larsen SARUM F 1977 00:43:34 1143
4 Alison Simmons BOK F 1955 00:43:40 1142
5 Tony Thornley AIRE M 1948 00:44:03 1139
6 Jackie Hallett BOK F 1957 00:45:27 1129
7 Kezia Jukes BAOC F 1989 00:47:06 1118
8 Holly Stodgell WCH F 2003 00:47:46
9 Victoria Mccreadie WCH F 1981 00:48:47 1106
10 Ali Lea BAOC F 1975 00:50:40 1092
11 Janet Rosen HH F 1955 00:51:29 1086
12 Kjell Tullus SLOW M 1950 00:52:47 1077
13 John Harrison BADO M 1947 00:52:54 1076
14 Ian Cooper SYO M 1947 00:53:12 1074
15 Christopher Branford WIM M 1946 00:53:51 1069
16 Karen Baker BAOC F 1970 00:54:00 1068
17 Andrea Magowan BAOC F 1976 00:54:00 1068
18 Maj Claire Sapwell RLC Women W 1973 00:55:11
19 Roger Maher SO M 1938 00:56:10 1053
20 Miriam Rosen SROC F 1949 00:56:29 1050
21 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:57:21 1044
22 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:57:56 1040
23 Jim Prowting TVOC M 1946 00:58:16 1038
24 Genevieve Froehlich BAOC F 1987 00:58:51 1033
25 Christine Robinson LOC F 1956 00:59:35 1028
26 Victoria Deakin (Walters) BAOC F 1979 01:00:32 1021
27 Eric Harper BKO M 1951 01:01:38 1013
28 Tamla Short BAOC F 1989 01:02:05 1010
29 Sgt Katie Costello RSigs Women W 1983 01:02:16
30 Brian Hart SARUM M 1945 01:04:07 996
31 Janet Cronk WAOC F 1957 01:04:10 995
32 Charlotte Thornton SARUM F 1945 01:05:13 988
33 John Parfitt BOK M 1943 01:06:25 979
34 Lt Laura Bettison AGC Women 2 W 1997 01:06:37
35 Lt Col Sarah Cray RSIGS WOMEN W 1963 01:07:14
36 Geoff Wright GO M 1945 01:08:55 961
37 Lyndsey Jones BAOC F 1980 01:08:55 961
38 Marion Payne-Bird GO F 1958 01:10:04 953
39 Maj ABBIE RAMAGE RA Women W 1997 01:11:39
40 Maj Ruth Gilbert RLC Women W 1983 01:13:34
41 Barry Houghton HOC M 1947 01:15:48 912
42 LCpl Laura Rush AMS WOMEN W 1997 01:16:07
43 Capt Suzanne Talbot AMS Women W 1997 01:16:40
44 Linda Pakuls WIM F 1957 01:19:01 889
45 Kirsty McDermott BAOC F 1984 01:20:00 882
46 Jean Payne DEE F 1953 01:21:15 873
47 Mick Smith HH M 1948 01:28:24 822
48 Belinda Wilson BOF F 1990 01:32:04 795
49 Steve Goodrum IND M 1963 01:37:25
50 Arthur Boyt DEVON M 1939 01:38:03 752
51 Ruth Rhodes SO F 1942 01:42:58 717
52 WO2 Diane Mitson AGC Women 1 W 1978 01:47:19
53 Brian Yates ESOC M 1944 01:50:59 660
54 Karen Styles BAOC F 1974 01:53:29 642
55 Pat Hart SARUM F 1943 01:54:59 631
56 Alison Sloman HOC F 1936 01:57:39 612
- Spr Rachael Bradley RE WOMEN W 1997 00:35:49
- Julie Astin WSX F 1953 00:46:05
- Maj Elizabeth Sedgewick RLC Women W 1983 01:11:40
- Mark Blackstone BOK M 1946 01:16:08
- Denise Harper BKO F 1950 01:18:43
- Francis Goldingay W 1953 01:58:09
- Peter Bennett BKO M 1940 02:01:11
- Freda Peirce SARUM F 1941 02:28:44
Showing results 1 - 64 of 64