Results

Achievements at
orienteering events

British Night Orienteering Championships (UKOL), 22/02/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/results/british-night-championships/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 6 (M70,W16,W55,W60) (length: 4.7km, climb: 140m, 14 controls)
Point calculations
1,031.22 + (69.94 x (4,140.93 - T)) / 928.92
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 3 (M18,M45,M50,W21) | UKOL 4 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) | UKOL 5 (M65,W18,W45,W50) | UKOL 7 (M75,W65,W70) | UKOL 8 (M80,W75,W80,W85)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:46:25 1133
2 Karen Parker BL F 1963 00:47:24 1129
3 Emily Turner LOC F 2004 00:48:14 1125
4 Ronan Cleary LOK M 1960 00:49:37 1119
5 Daisy Rennie WCOC F 2006 00:49:45
6 Ian Cooper SYO M 1947 00:50:08 1117
7 Alice Bedwell BOK F 1960 00:50:27 1115
8 Susan Skinner WCOC F 1964 00:51:49 1109
9 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:52:18 1107
10 Barry Houghton HOC M 1947 00:53:29 1101
11 Sarah Howes SAX F 1959 00:54:38 1096
12 Judith Wood PFO F 1962 00:57:09 1085
13 David Day CLARO M 1948 00:57:23 1084
14 Richard Towler LOC M 1949 00:57:57 1081
15 Lucy Paton SN F 1961 01:00:07 1071
16 Jane Lambert SO F 1960 01:01:44 1064
17 Jim Prowting TVOC M 1946 01:01:50 1064
18 Sarah Darley GO F 2005 01:02:12
19 Susan Crickmore SO F 1962 01:02:37 1060
20 Chris Rostron MDOC M 1947 01:02:56 1059
21 Trevor Griffiths BOK M 1948 01:03:14 1057
22 Matt White LEI M 1967 01:03:27 1056
23 Mick Smith HH M 1948 01:04:51 1050
24 David Funnell SO M 1964 01:05:16 1048
25 Alan Kersley BADO M 1957 01:06:40 1042
26 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:07:01 1040
27 John Harrison BADO M 1947 01:07:22 1039
28 Gwen Tanner BOK F 1960 01:08:26 1034
29 Christopher Ashenden SN M 1964 01:09:06 1031
30 Robert Brandon OD M 1949 01:10:03 1027
31 Carolyn Dent BOK F 1962 01:12:31 1015
32 Anne Tynegate BADO F 1961 01:12:59 1013
33 Miranda Mackereth HOC F 1964 01:13:05 1013
34 Julian Lailey SROC M 1946 01:13:05 1013
35 Liz Phillips OD F 1964 01:13:27 1011
36 Jim Mallinson SLOW M 1949 01:15:22 1003
37 Jill Blount SO F 1960 01:19:01 986
38 Debby Warren NN F 1963 01:21:28 975
39 Esther Woods RAFO F 2001 01:22:58 968
40 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:23:06 968
41 John Robinson WCH M 1950 01:23:31 966
42 David LeFevre DFOK M 1957 01:27:05 950
43 Doug Greenwood BKO M 1973 01:27:24 948
44 Saskia Jones DEE F 2001 01:27:53 946
45 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:28:08 945
46 Helen Ashenden SN F 1964 01:28:44 942
47 Hannah Cooper BOF F 1978 01:29:53 937
48 Christine Robinson LOC F 1956 01:36:13 908
49 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:46:36 861
50 Philip Cooper WIM M 1947 01:48:01 855
51 Maggie Hateley DEE F 1963 01:49:13 850
52 Mark Blackstone BOK M 1946 01:53:19 831
Showing results 1 - 52 of 52