Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge (UKOL), 23/02/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/results/chiltern-challenge-2/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL SHORT BLUE (M65,W18,W20,W45,W50) (length: 6.4km, climb: 245m, 14 controls)
Point calculations
1,030.35 + (94.41 x (4,279.87 - T)) / 846.75
Other courses: UKOL BLACK (M21) | UKOL BROWN (M35,M40) | UKOL SHORT BROWN (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL BLUE (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL GREEN (M70,W16,W55,W60) | UKOL SHORT GREEN (M75,M80,M85,W65,W70) | UKOL VERY SHORT GREEN (W75,W80,W85) | LIGHT GREEN | ORANGE | YELLOW | WHITE

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Crawford GO M 1955 00:46:12 1198
2 Colin Dickson BAOC M 1955 00:48:27 1183
3 Alun Jones TVOC M 1954 00:49:58 1173
4 Peter Haines AIRE M 1954 00:50:45 1168
5 Jane Morgan SOC F 1960 00:52:06 1159
6 Robin Smith SO M 1952 00:53:13 1152
7 Philip Eeles SOC M 1955 00:54:27 1143
8 Emma Harrison EPOC F 1972 00:55:07 1139
9 Andy Robinson LOC M 1954 00:55:40 1135
10 Sam Todd SYO M 2006 00:55:48
11 Derek Fryer LOC M 1954 00:56:32 1129
12 Ffion Jones SO F 2002 00:56:44 1128
13 Steve Jarvis SO M 1963 00:57:26 1123
14 Andrew Parkinson SO M 1952 00:57:35 1122
15 Charlie Turner SLOW M 1953 00:58:12 1118
16 Emily Pearson TAY F 1991 00:59:50 1107
17 Alan Williamson SO M 1949 00:59:53 1107
18 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 01:00:17 1104
19 Ray Collins WCH M 1955 01:00:47 1101
20 Richard Freeman HH M 1962 01:00:59 1100
21 Karen Crawford BOK F 1969 01:01:43 1095
22 Daisy Partridge SOS F 2000 01:02:24 1090
23 Judith Wood PFO F 1962 01:02:34 1089
24 Rory Percival HH M 1964 01:02:36 1089
25 Daniel Valcarcel IND M 1985 01:02:43
26 Sue Bett SN F 1967 01:03:00 1086
27 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:03:02 1086
28 David Funnell SO M 1964 01:03:26 1083
29 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:04:11 1078
30 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 01:04:12 1078
31 Cerys Manning MDOC F 1986 01:04:17 1078
32 Mark Glaisher SAX M 1951 01:04:33 1076
33 Maire Convery HH F 1967 01:04:37 1075
34 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:04:46 1074
35 Amelia Wing BKO F 2006 01:06:35
36 Dawn Figg HH F 1969 01:07:00 1059
37 Barry Houghton HOC M 1947 01:07:01 1059
38 Aimee Darley SN F 2003 01:07:02 1059
39 Bruce Bryant OD M 1957 01:07:04 1059
40 Debra Robinson SN F 1966 01:07:13 1058
41 Benjamin Mills WIM M 2002 01:07:21 1057
42 Mike Frizzell BADO M 1958 01:07:23 1057
43 Joe House SO M 1954 01:07:52 1054
44 John Britton MDOC M 1951 01:07:57 1053
45 Mike Turner SO M 1950 01:08:00 1053
46 Richard Rogers WRE M 1962 01:08:15 1051
47 Phil Stradling BKO M 1958 01:08:22 1050
48 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:08:45 1048
49 David Dawson DFOK M 1958 01:09:04 1046
50 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:09:22 1043
51 Imogen Woodcock BKO F 2005 01:09:32
52 Dave Smith WCH M 1953 01:09:51 1040
53 Sarah Bayliss WRE F 1968 01:10:20 1037
54 Kevin Ross OD M 1963 01:11:07 1032
55 Antony Schofield MV M 1961 01:11:42 1028
56 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:11:44 1028
57 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:12:01 1026
58 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:12:36 1022
59 David Young SO M 1953 01:12:49 1020
60 Caroline Potter BOK F 1962 01:13:15 1018
61 John Harrison BADO M 1947 01:13:35 1015
62 Helen Hague WAOC F 1969 01:14:15 1011
63 Jim Mallinson SLOW M 1949 01:14:23 1010
64 Alison Smith TVOC F 1964 01:14:27 1009
65 Helen Ashenden SN F 1964 01:14:36 1008
66 Diane Jacks WRE F 1968 01:14:42 1008
67 Eddie Speak MDOC M 1954 01:15:36 1002
68 Colin Matheson MOR M 1954 01:16:26 996
69 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:16:54 993
70 David Harrison EPOC M 1971 01:17:59 986
71 David Potter BOK M 1962 01:18:05 985
72 David Kingdon SAX M 1951 01:18:20 984
73 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:18:42 981
74 Peter Dudman SO M 1951 01:19:01 979
75 Pete Williams IND M 1955 01:20:55
76 Annika Greenwood BKO F 1971 01:21:37 962
77 Andrew Ward SO M 1961 01:21:56 959
78 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:22:17 957
79 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:22:45 954
80 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:23:19 950
81 Anne Tynegate BADO F 1961 01:24:38 941
82 Elaine Sutton DEE F 1967 01:25:53 933
83 Philip Hague WAOC M 1969 01:26:25 929
84 Angela Darley GO F 1973 01:27:32 922
85 Sandra Mather SMOC F 1966 01:27:36 922
86 John Turner TVOC M 1952 01:28:06 918
87 Anna Fowler BOF F 1999 01:29:09 911
88 David Rosen SROC M 1953 01:34:17 877
89 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:35:37 868
90 Dave Newman IND M 1960 01:36:18
91 Gillian Edgar HAVOC F 1966 01:36:56 859
92 Mike Bray SN M 1955 01:43:32 815
93 Mike Elliot MV M 1951 01:44:47 807
94 Melanie Golding BKO F 1971 02:15:08 604
95 Kevin Sharp-Wendy Davies IND M 1970 02:17:06
- Gary Mills TVOC M 1955 00:12:19
Showing results 1 - 96 of 96