Results

Achievements at
orienteering events

(WMOA League #5) OD Event - Bentley Wood , 13/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.octavian-droobers.org/index.php/results/2018-results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2:Blue (length: 6.9km, climb: 140m, 21 controls)
Point calculations
1,100.95 + (75.57 x (4,754.70 - T)) / 901.60
Other courses: 1:Brown | 3:Green | 4:Sh.Green | 5:Lt.Green | 6:Orange | 7:Yellow | 8:White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Amy Sarkies OD F 1978 00:54:57 1223
2 Oliver Lunn OD M 2002 00:59:38 1200
3 Lesley Ross OD F 1966 01:01:08 1192
4 Kevin Lomas NOC M 1956 01:01:40 1189
5 Andis Ozols DVO M 1980 01:02:00 1188
6 Barry Elkington OD M 1956 01:02:12 1187
7 Anne Straube OD F 1975 01:02:34 1185
8 Chris McCartney OD M 1969 01:03:39 1179
9 Ian Hopkins WRE M 1966 01:04:09 1177
10 Ian Wilson LEI M 1966 01:04:38 1174
11 Allan Williams WCH M 1969 01:05:26 1170
12 Andy Emmerson OD M 1956 01:06:16 1166
13 James Lowthian NOC M 2001 01:07:00 1163
14 Clive Richardson WRE M 1966 01:07:29 1160
15 Graham Nilsen DEE M 1958 01:07:45 1159
16 Tanya Taylor LOG F 1970 01:08:30 1155
17 Robert Bambrook OD M 1973 01:08:52 1153
18 Peter Gorvett SYO M 1947 01:09:50 1148
19 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:10:29 1145
20 Stuart Duckworth WCH M 1976 01:11:19 1141
21 John Mather LOG M 1970 01:11:28 1140
22 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:11:57 1138
23 Imogen Wilson LEI F 2000 01:12:42 1134
24 Mike Godfree DVO M 1949 01:14:12 1126
25 Helen Chiswell DVO F 1977 01:14:54 1123
26 Adrian Griffiths WRE M 1968 01:15:19 1121
27 Ben Mather LOG M 2003 01:16:03
28 Megan Harrison EPOC F 1999 01:16:31 1115
29 Richard Perry OD M 1969 01:16:33 1115
30 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:16:41 1114
31 Andrew Yeates WCH M 1960 01:16:43 1114
32 Robert Brandon OD M 1949 01:17:10 1111
33 Robert Rose HOC M 1980 01:17:36 1109
34 Steve Chafer LEI M 1967 01:17:50 1108
35 Mike Capper WAOC M 1955 01:17:53 1108
36 Brian Hughes HOC M 1947 01:18:54 1103
37 David May SLOW M 1946 01:20:47 1093
38 Sal Chaffey DVO F 1965 01:21:35 1089
39 Liam Chapple OD M 1967 01:21:37 1089
40 Ian Prowse NGOC M 1952 01:21:37 1089
41 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:22:43 1083
42 Roger Richards WCH M 1947 01:23:42 1079
43 Freya Askham SMOC F 1974 01:24:02 1077
44 Andy Campbell DEE M 1961 01:25:04 1072
45 Catherine Hughes NOC F 1969 01:25:57 1067
46 Rami El Geneidy LUOC M 1991 01:27:59 1057
47 Derek Gale DVO M 1944 01:28:17 1055
48 Philip Hadland WCH M 1960 01:28:41 1053
49 Ed Chester LEI M 1974 01:28:50 1053
50 Anthony Donaldson NOC M 1967 01:29:26 1050
51 Keith Lowthian NOC M 1969 01:29:44 1048
52 Dave Marr OD M 1951 01:30:39 1044
53 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:31:57 1037
54 Stan Alexander OD M 1952 01:32:04 1036
55 David Thomas SYO M 1958 01:37:03 1011
56 John Smith OD M 1964 01:38:11 1006
57 Michael Burt RR-A 01:40:53
58 David Pal WRE M 1966 01:43:11 981
59 Ian Wells RAFO M 1953 01:43:46 978
60 Simon Starkey LEI M 1957 01:48:50 952
61 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:54:09 925
62 Richard Burnett COBOC M 1955 02:26:30 763
- James de Salis Young LEI M 2000 01:34:24
- Ellie Bales POTOC F 2000 01:09:05
Showing results 1 - 64 of 64